Krótki przegląd mijającego tygodnia (04.10)

Skarb Średzki ponownie dostępny we Wrocławiu

Od ostatniego wtorku, 1 października, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać ekspozycję poświęconą zabytkom średniowiecznego złotnictwa odnalezionym w Środzie Śląskiej w 1988 r. Tzw. Skarb Średzki, jeden z najcenniejszych skarbów odnalezionych w Europie w XX w., co roku prezentowany jest szerszej widowni tylko przez trzy ostatnie miesiące w kalendarzu. Tegoroczna prezentacja Skarbu poświęcona jest zagadnieniom średniowiecznej techniki złotniczej oraz tematyce konserwacji i rekonstrukcji zabytków skarbu, od rekonstrukcji wykonanej w 1996 r. w Krakowie, po ostatnie prace przeprowadzone w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2018 r. Na wystawie zaprezentowano m.in. najcenniejszy eksponat Skarbu Średzkiego, czyli złotą koronę ślubną z XIV w. Ekspozycja potrwa do 29 grudnia br.

Polska strata wojenna zidentyfikowana w Moskwie

Obraz “Wiejska ulica w Holandii” Jana Brueghela Starszego z 1603 r., od lat uważany za polską stratę wojenną został zidentyfikowany w… moskiewskim muzeum im. Puszkina! Dzieło zostało wywiezione ze Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie znajdował się od 1880 r. Obraz wykonany techniką olejną na miedzianej blasze jest sygnowany i datowany. Nie wiadomo jednak czy powróci do wrocławskiej placówki. “Odzyskanie polskiej straty wojennej każdorazowo determinowane jest stanem prawnym obiektu, przepisami prawa obowiązującymi w kraju, w którym został odnaleziony, a także wolą posiadacza obiektu” — informuje resort kultury.

Fenomenalne znalezisko podwodnych archeologów

Archeolodzy podwodni z Centrum Badań Podwodnych Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego we wraku niemieckiego statku sprzed 300 lat odnaleźli… idealnie zachowaną księgę! Badania wraku należącego do przemytników niemieckiego statku „Archanioł Rafał”, który zatonął w wodach Zatoki Fińskiej w 1724 r. trwają już od 6 sezonów. Dopiero teraz badania przyniosły prawdziwą niespodziankę. Niemal idealnie zachowany wolumin jest psałterzem luterańskim w skórzanej oprawie, wydanym w 1692 r. Obecnie cenne znalezisko znajduje się w pracowni konserwatorskiej, gdzie zostanie poddane szeregowi procesów, zabezpieczających przed zniszczeniem. Kiedy prace konserwatorskie zostaną zakończone, psałterz najpewniej trafi na ekspozycję jednego z rosyjskich muzeów.

Zbroja husarska po raz pierwszy prezentowana publicznie

Na wystawie „Z dumą o przeszłości, z odwagą o przyszłości” w patio budynku Senator przy ul. Bielańskiej 12 w Warszawie, Muzeum Historii Polski zaprezentowało zbroję husarską z przełomu XVII/XVIII w. Obiekt jest najnowszym nabytkiem w kolekcji muzeum. W latach siedemdziesiątych XX w. zbroja została zakupiona przez jednego z krakowskich kolekcjonerów od Glorii Kossak, córki malarza Jerzego Kossaka. Dzięki środkom przekazanym przez Fundację Orlen kupiło ją Muzeum Historii Polski w Warszawie. Dziś zbroja opuszcza krótką ekspozycję na Bielańskiej, by już od 10 października być prezentowaną w Muzeum Mazowieckim w Płocku (ul. Tumska 8). Egzemplarz pozostanie tam do 15 października. Są to pierwsze w historii publiczne prezentacje zbroi zakupionej przez Muzeum Historii Polski. Po otwarciu siedziby MHP budowanej na warszawskiej Cytadeli egzemplarz znajdzie się na wystawie stałej.

Rekordowa aukcja dzieła Banksy’ego

Na ostatniej aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s duży obraz słynnego anonimowego twórcy Banksy’ego “Devolved Parliament” został wylicytowany za prawie 10 mln funtów (ponad 48 mln zł). Cena dzieła przedstawiającego małpy siedzące w brytyjskim parlamencie była szacowana na 1,5 do 2 mln funtów. Aukcja trwała 13 minut. “Devolved Parliament” to jedna z najbardziej popularnych prac i największe znane dzieło Banksy’ego na płótnie. Mimo, że zostało namalowane w 2009 r. jego polityczny wydźwięk nie przestaje tracić na znaczeniu.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora