Krótki przegląd mijającego tygodnia (04.12)

Płótna Kossaka powróciły z Kanady

Wojciech Kossak w pracowni, fot. Wikipedia

W środę 2 grudnia do Muzeum Gdańska trafiły dwa obrazy autorstwa Wojciecha Kossaka! Niewielkie płótna z przedstawieniami koni nigdy nie były dostępne na rynku antykwarycznym. W ich posiadaniu byli potomkowie małżeństwa Marii i Franciszka Szmelterów, którym w latach 30. XX w. artysta podarował obrazy. Małżeństwo w okresie międzywojennym prowadziło restaurację na dworcu głównym w Gdańsku i angażowało się w życie gdańskiej Polonii. Po wojnie płótna trafiły do Kanady, skąd decyzją potomków rodziny sprowadzono je ponownie do Gdańska i przekazano muzeum. Wartością prac jest nie tylko ich atrybucja. “Tak naprawdę są to obrazy, które opowiadają o bardzo zasłużonej rodzinie Polaków mieszkających w Gdańsku do 1939 roku. Rodzinie, która wniosła ogromny wkład w funkcjonowanie polskiej społeczności” – podkreśla dyrektor placówki Waldemar Ossowski.

Fragment wieży Eiffla sprzedany na aukcji

fot. Wikipedia

Grudzień rozpoczął się wyjątkowymi aukcjami. W Paryżu dom aukcyjny Artucurial przeprowadził licytację fragmentu dawnych schodów wieży Eiffla. Artefakt liczący 14 stopni, ważący tonę i mający ponad 2,5 m wysokości, został sprzedany za 205 tysięcy euro. Cena wywoławcza wynosiła 40 tysięcy euro, a sprzedaż odbyła się zaledwie w kilka minut! To siedemnasty fragment oryginalnych schodów tzw. „żelaznej damy” zaprojektowanej przez Gustava Eiffela w 1889 roku. Po niemal stu latach, w 1983 roku schody zostały uznane za zbyt niebezpieczne, w związku z czym usunięto je z wieży i podzielono na 24 fragmenty, z których większość trafiła do prywatnych kolekcjonerów. W ostatnich latach trzy z nich zostały sprzedane na aukcjach, za kwoty od 169 tysięcy do ponad pół miliona euro.

Wyłowiono niezwykłe znalezisko z czasów II wojny światowej

Enigma, fot. Wikipedia

Maszynę szyfrującą Enigma wyłowili nurkowie pracujący przy usuwaniu sieci-widm z dna Morza Bałtyckiego, w Zatoce Gelting u wybrzeży Kilonii. Maszyna podczas II wojny światowej używana była przez niemiecką armię do wysyłania i odbierania tajnych wiadomości. Polscy i brytyjscy kryptografowie złamali jednak kod, pomagając aliantom uzyskać przewagę w morskiej walce o kontrolowanie Atlantyku. Maszyny tego typu były produkowane podczas wojny w bardzo dużych ilościach jednak do dziś zachowało się niewiele egzemplarzy. Ten odnaleziony w wodach Bałtyku został prawdopodobnie zatopiony w maju 1945 r. podczas kapitulacji Niemiec i akcji niszczenia własnych jednostek podwodnych. Obiekt trafił do pracowni konserwatorskiej Muzeum Archeologicznego w Szlezwiku i stanie się częścią muzealnej ekspozycji.

Wirtualna wystawa rękopisów i starodruków

Część otwartej w Muzeum Mazowieckim w Płocku ekspozycji czasowej „200 artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” trafiło na wirtualną wystawę. W sieci pojawiły się zabytki bibliofilskie z okresu od IX do XVIII wieku, w tym rękopisy i starodruki, należące do Towarzystwa Naukowego Płockiego, które w tym roku obchodzi 200-lecie istnienia. Są wśród nich takie zabytki jak pergaminowa karta z IX w. z biblijnej Księgi Mądrości, „Expositio super toto Psalterio” Joannesa de Turrecrematy, najstarszy polski druk tłoczony, wydany w 1474 r., „Boska Komedia” Dantego Alighieri z 1478 r. czy pierwsze wydanie „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika z 1543 r. Internetowa wersja ekspozycji dostępna jest na specjalnej stronie: dwiescienadwiescie.pl.

Najdroższe dzieło sztuki w Polsce

fot. Desa Unicum

Wczoraj, 3 grudnia, padł aukcyjny rekord. Podczas wieczornej sprzedaży w warszawskiej Desie Unicum, na aukcji „Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna” za pracę „M22” Wojciecha Fangora, zapłacono… 7 316 000 zł (6,2 mln zł bez opłaty aukcyjnej). To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce! Na obrazie artysta wykorzystał motyw rozety. To jedna z zaledwie trzech prac tego typu. “M22” było prezentowane na indywidualnej wystawie Fangora w Muzeum Guggenheima w 1970 r. Praca przybyła na aukcję do Polski z prywatnej kolekcji w Szwajcarii.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora