Krótki przegląd mijającego tygodnia (05.02)

Cenne znaleziska podczas przebudowy gdańskiego teatru

Teatr Wybrzeże, fot. Przemysław Jahr, Wikipedia

Trwa przebudowa gdańskiego Teatru Wybrzeże. Podczas prac budowlanych, w tym częściowo rozbiórkowych odkryto pozostałości fundamentów budynku XIX-wiecznego teatru, średniowiecznej fosy (zasypanej pod koniec XVI wieku), a także przedmioty codziennego użytku mieszkańców Gdańska, niektóre mające nawet… 600 lat! Po zgłoszeniu znaleziska do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prace modernizacyjne wstrzymano i przystąpiono do badań archeologicznych. W zasypie fosy znaleziono m.in. fragmenty naczyń, kafli piecowych, butów, naczyń drewnianych oraz niewielki zbiór zabytków metalowych takich jak naparstki, monety, zamknięcia książek i plomby. Zabytki pochodzą z okresu pomiędzy końcem XIV a końcem XVI wieku. Jeszcze nie wiadomo, co stanie się z cennymi artefaktami – czy trafią do Muzeum Gdańska, czy może będą eksponowane w odnowionych przestrzeniach Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. Badania będą prowadzone do marca 2021. Otwarcie sceny zaplanowano pod koniec 2022 roku.

Otwarto nową galerię “Dziedzictwo”

Muzeum POLIN, fot. Wojciech Kryński, Wikipedia

Od poniedziałku, 1 lutego, po wielotygodniowej przerwie ponownie otwarto dla zwiedzających placówki muzealne i galerie sztuki. Z tej okazji instytucje w całej Polsce przygotowały wiele niespodzianek, w tym atrakcyjne oferty wstępu, nowe aranżacje stałych wystaw czy ciekawe wystawy czasowe. Wśród nich jest m.in. warszawskie Muzeum POLIN, które zaprasza zwiedzających do nowej Galerii “Dziedzictwo”. To nowa część wystawy stałej zaprezentowana na głównym piętrze muzeum, poświęcona kulturowemu dorobkowi polskich Żydów. Na ekspozycji pojawia się 26 postaci, reprezentujących różne obszary twórczości i działalności – sztukę, literaturę, muzykę, teatr i film, nauki ścisłe i humanistyczne, politykę. Ich dorobek jest ważny dla cywilizacji światowej, polskiej lub żydowskiej. Otwarcie galerii jest zwieńczeniem programu “Dziedzictwo” i uzupełnieniem wystawy stałej „1000 lat historii Żydów polskich”. Oficjalne wznowienie działalności Muzeum POLIN, w tym otwarcie Galerii “Dziedzictwo” nastąpiło wczoraj, 4 lutego.

Aukcyjny rekord rzeźby Berniniego

fot. Sotheby’s

W nowojorskiej filii Sotheby’s na aukcji poświęconej sztuce dawnej padł sprzedażowy rekord Gian Lorenza Berniniego (1598 1680), jednego z największych barokowych rzeźbiarzy. Za rzeźbę zatytułowaną „Jesień” z lat 1616-1618 stworzoną przez młodego wówczas artystę wraz z ojcem Pietro zapłacono 8,9 mln dolarów! Zaledwie trzy prace z tego wczesnego okresu twórczości Berniniego znajdują się w zbiorach Muzeum Getty’ego oraz w Metropolitan Museum of Art. Prawie 9 mln dolarów to nowy rekord za dzieło artysty, pobijający poprzedni z 2002 roku, gdy projekt z terakoty do rzeźby „Il Moro” został sprzedany w Sotheby’s w Londynie za 3,2 miliona dolarów. Podczas aukcji zostało pobitych aż siedemnaście rekordów artystów! Sotheby’s wygenerował obrót w wysokości 148 milionów dolarów.

Przemysłowa Łódź online

fot. materiały prasowe

Strona poświęcona początkom i historii przemysłu włókienniczego w Łodzi już wystartowała. Dzięki portalowi “200 lat Łodzi Przemysłowej” można zapoznać się z fenomenem przeobrażenia niewielkiego miasteczka w osadę sukienniczą, a w efekcie w największą włókienniczą potęgę naszej części Europy. Na stronie pojawiają się m.in. sylwetki łódzkich fabrykantów oraz wiadomości dotyczące historii oraz nowych funkcji starych fabryk jako centrów kultury, popularyzacji nauki, handlu i rozrywki. W następnych odsłonach na portalu będą pojawiać się kolejne wiadomości m.in. o życiu codziennym łodzian epoki przemysłowej. Przedstawiciele łódzkiego magistratu mają nadzieję, że również mieszkańcy miasta i miłośnicy historii Łodzi chętnie włączą się w współredagowanie strony.

Warszawski detal na wagę złota

Secesyjny kafel piecowy, fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zachęca do współpracy przy tworzeniu Archiwum Warszawskiego Detalu. Projekt ma na celu ochronę m.in. fragmentów posadzek, płytek, kafli, klamek, okładzin, fragmentów mozaik czy dachówek. Podczas remontów i modernizacji zabytkowych budynków mieszkalnych detale tego typu traktowane są jako niepotrzebne, a czasem bezwartościowe elementy przeznaczone do zniszczenia i wyrzucenia. Tymczasem są one w wielu przypadkach przykładem kunsztu rzemieślniczego i zachwycają swoją urodą nawet po demontażu. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków od lat gromadzi detale pozyskane podczas remontów w nieruchomościach należących do miasta, ale zachęca również do przekazywania przedmiotów przez samych warszawiaków. Szczegółowe informacje jak zgłosić chęć przekazania obiektów do zbiorów Archiwum Warszawskiego Detalu znajdują się na stronie biura.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora