Krótki przegląd mijającego tygodnia (05.03)

Rekordowa sprzedaż rysunku van Gogha

fot. Christie’s

W poniedziałek 1 marca w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s padł sprzedażowy rekord. Tym razem pod młotek trafił rysunek pt. „La Mousme” autorstwa Vincenta van Gogha. Licytowane dzieło mistrza osiągnęło rekordową kwotę sprzedaży aż 10,4 mln dolarów! Rysunek powstał w 1888 r. podczas pobytu artysty w Arles we Francji. Stanowi najprawdopodobniej jeden ze szkiców do ostatecznego obrazu, który stanowi dzisiaj część kolekcji National Gallery of Art w Waszyngtonie. To jeden z najlepszych rysunków, jakie kiedykolwiek wykonał van Gogh. Technicznie innowacyjny, z niesamowicie różnorodnym zakresem pociągnięć, linii i kropek – podkreśla Giovanna Bertazzoni, wiceprzewodnicząca kolekcji XX i XXI wieku w Christie’s. Chociaż sprzedawca i nowy nabywca oficjalnie pozostają anonimowi, media donoszą, że rysunek wystawił na sprzedaż Thomas Gibson, kolekcjoner sztuki z Londynu, który w 1983 r. odkupił dzieło od poprzedniego właściciela.

Nowe muzeum powstanie pod Toruniem

Rosyjsko-pruskie przejście graniczne w Lubiczu, fot. toruntour.pl

Nowoczesne muzeum poświęcone kulturze żydowskiej oraz wieloetnicznej kulturze i tradycji dawnego pogranicza (dawna granica zaborów pruskiego i rosyjskiego) ma powstać w Lubiczu Górnym koło Torunia. Lubicz przed wojną zamieszkiwany przez Żydów, którzy stanowili wówczas niemal połowę jego mieszkańców, ma dziś stać się ośrodkiem dialogu międzykulturowego oraz miejscem integracji społecznej i edukacji historycznej. Według założeń, muzeum zainstaluje się w dawnym spichrzu, należącym przed 1939 r. do jednego z ważnych członków lokalnej wspólnoty żydowskiej. Obiekt będzie wymagał kapitalnego remontu adaptacyjnego. Ośrodek ma powstać w ciągu dwóch – trzech lat.

Odcienie realizmu na monograficznej wystawie

Dzisiaj, 5 marca, w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Kamienicy Szołayskich startuje wystawa czasowa “Aleksander Kotsis (1836–1877) Odcienie realizmu”. Na ekspozycji znalazło się ponad 120 obrazów olejnych i około 70 akwarel, rysunków i szkiców artysty wybranych z kolekcji muzealnych i prywatnych zbiorów. To pierwsza od ponad 60 lat tak duża monograficzna prezentacja twórczości Kotsisa, jednego z najbardziej cenionych malarzy polskich działających w połowie XIX w. Artystę inspirowała najczęściej codzienność galicyjskich miasteczek oraz małopolskiej i podhalańskiej wsi. Ważnym źródłem fascynacji artysty była także uroda podkrakowskiego i tatrzańskiego krajobrazu. Wystawa została przygotowana w 185. rocznicę narodzin artysty i towarzyszy jej polsko-angielska publikacja obejmująca kalendarium życia Kotsisa oraz eseje analizujące jego twórczość. Potrwa do 13 czerwca br.

Niecodzienne antyczne wykopalisko

Antyczny rydwan, zdjęcie poglądowe, fot. Wikipedia

Wykopaliska archeologiczne w Pompejach doprowadziły do kolejnego cennego znaleziska. Tym razem podczas przeszukiwania pozostałości podmiejskiej willi Civita Giuliana badacze natrafili na dobrze zachowany czterokołowy rydwan. Bogato zdobiony, m.in. motywami amorków, nimf i satyrów oraz wizerunkami o tematyce erotycznej, wóz paradny został wykonany z brązu cyny i żelaza. Zachowały się na nim fragmenty zmineralizowanego drewna i odciski materiałów organicznych takich jak liny, poduszki i rośliny. Najprawdopodobniej wykorzystywany był podczas uroczystości ślubnych lub ceremonii religijnych, np. ku czci Cerery – rzymskiej bogini wegetacji i urodzaju oraz Wenus – bogini miłości. To pierwsze takie znalezisko na terenie Włoch. W wydobyciu znaleziska z warstw ziemi i popiołu od stycznia tego roku uczestniczył cały zespół specjalistów, w tym archeolodzy, architekci, inżynierowie, konserwatorzy zabytków oraz wulkanolodzy.

Podwodna galeria sztuki na zimowy sezon

fot. Pexels

W ubiegłym tygodniu w wodach Morza Białego została otwarta pierwsza na świecie… podwodna galeria sztuki współczesnej! Galeria zlokalizowana jest niedaleko rosyjskiej wsi Nilmoguba w Karelii. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma centrum nurkowe Polar Diving Base-White Sea. W podwodnej galerii można podziwiać m.in. fotografie autorstwa Viktora Lyagushkina, składające się na cykl „Until the ice melts”, czy biomorficzne rzeźby, instalacje i prace olejne artysty Denisa Lotareva, będące składową wystawy „Deep Freezing”. Galeria ma charakter tymczasowy. Zwiedzający mają czas na odwiedziny do momentu, aż nadejdą roztopy. Wraz z topniejącym lodem galeria zostanie zamknięta, a prace powrócą na ląd.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora