Krótki przegląd mijającego tygodnia (05.04)

Unikatowe opony wielkopostne w pełnym składzie!

Święta Wielkanocne coraz bliżej. Z tej okazji w Orawce (woj. małopolskie) od wczoraj, 4 kwietnia, można podziwiać unikatowe w skali światowej tzw. opony wielkopostne. W tym roku zostaną wystawione wszystkie cztery opony, czyli malowane kurtyny z motywami pasyjnymi przysłaniające ołtarze w okresie wielkiego postu. Najstarsza z nich, “Pieta pod krzyżem”, została wykonana w 1676 r. Kolejne dzieła pochodzące z XIX wieku to: “Biczowanie Chrystusa”, “Pokutująca Maria Magdalena” oraz “Matka Boża Siedmiobolesna”. Ze względów konserwatorsko-zachowawczych opony nigdy nie są prezentowane jednocześnie, jednak w tym roku postanowiono zrobić wyjątek. Uwaga! Unikatowe materiały są prezentowane tylko dziesięć dni – do Niedzieli Palmowej!

 

Odnaleziono nieznany wrak holenderskiego statku

W wodach Morza Północnego firma zajmująca się wydobyciem kontenerów, które w styczniu br. spadły z jednego ze statków, natrafiła na pozostałości nieznanej wcześniej XVI-wiecznej jednostki. Jej wiek określono na rok 1540, co sprawia, że mierzący 30 m długości i 7 m szerokości obiekt stał się najstarszym wrakiem odnalezionym przez Holendrów w wodach Morza Północnego. Co więcej, ten typ statku nie był wcześniej znany i został określony jako brakujące ogniwo sztuki szkutniczej. Według ustaleń statek przewoził ładunek miedzianych płyt (5 ton) i należał jednej z najbogatszych rodzin bankowych w Europie – Fuggerów. Fuggerowie posiadali kopalnie miedzi na Słowacji, skąd Wisłą spławiali metal do Gdańska, a następnie droga morską ekspediowali ładunek do Antwerpii. Odnaleziona na wraku miedź stanowiła najprawdopodobniej materiał do wytwarzania pierwszych miedzianych monet używanych w Holandii. Tego typu monety były wówczas rozwijane jako tańsza alternatywa dla złota i srebra.

 

Wystawa o bohaterskiej Armii Polskiej

W galerii plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie można oglądać wystawę zorganizowaną z okazji 75. rocznicy walk pod Monte Cassino. Plenerowa ekspozycja przedstawia bitwę w kontekście historycznym i udział w niej 2. Korpusu Polskiego, w tym losy polskich żołnierzy i splot wydarzeń, które doprowadziły ich pod włoski masyw, od powstania Armii Polskiej w ZSRS poprzez walki w Afryce aż po starcia na froncie włoskim. Tamten czas, 75 lat temu, był ciężkim czasem próby, z której Polska wyszła zwycięsko, chociaż II wojnę światową przegrała – podkreślił minister kultury prof. Piotr Gliński podczas oficjalnego otwarcia ekspozycji. Wystawa przybliża dokładny przebieg jednej z najdłuższych i najkrwawszych bitew II wojny światowej. Prezentowane fotografie, powstałe podczas walk i po ich zakończeniu, ilustrują trud zaciętych zmagań aliantów na froncie włoskim. Wystawa obrazuje również losy zabytków z klasztoru na Monte Cassino. Wystawa potrwa do 5 maja br.

 

O pasji kolekcjonowania… rowerów

Co powiecie na kolekcję… rowerów? W galerii handlowej w Krośnie (woj. podkarpackie) pojawiło się właśnie 35 zabytkowych rowerów z różnych stron świata m.in. z Niemiec, Francji, Rosji, Słowacji, Polski. To część prywatnego zbioru, w którego skład wchodzą rowery sportowe, wojskowe z pełnym wyposażeniem, pocztowe, damki, a także rower z silnikiem pomocniczym – na takim w filmie „Le Trou Normand” jeździła Brigitte Bardot. Najstarsze zaprezentowane na ekspozycji rowery to bicykle z ogromnym przednim kołem, w tym także bicykl dziecięcy z 1860 r., a także tricykl, czyli rower na trzech kołach, z lat 90. XIX wieku. Zdaniem właściciela kolekcji szczególnym egzemplarzem jest rower wojskowy – MILITARVELO. Oprócz rowerów na ekspozycji pokazane zostały też przedmioty związane z tymi pojazdami, w tym m.in. przedwojenne foteliki do przewożenia dzieci, zabytkowe pompki, stare lampy karbidowe, gogle. Oryginalną kolekcję można oglądać w Krośnie do 14 kwietnia br.

 

250 prac mistrza Dalego w Sosnowcu

Od 26 kwietnia br. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu (woj.śląskie) nadarzy się znakomita okazja do obejrzenia zbioru ponad 200 grafik oraz 50 dekompozycji ( tzn. wybrane trzy grafiki rozbite na poszczególne warstwy koloru, pozwalające prześledzić proces powstawania barwnej odbitki) surrealisty, ikony sztuki XX w., Slavadora Dalego. Prace wykonane w latach 50. stanowią ilustracje do jubileuszowego wydania “Boskiej Komedii” Dantego, wykonane zostały na zlecenie biblioteki Libreria dello Stato in Roma. Prawa do tych ilustracji wykupił w 1959 r. Les Heures Claires. Zostały następnie przez malarza i dwóch drzeworytników – Raymonda Jacqueta i Jeana Taricco – przeniesione w technikę drzeworytu. Wykonano 3,5 tys. matryc z drzewa bukszpanowego, dostosowanych do kolorowego druku. Dziś prace należą do prywatnej kolekcji gruzińskiej rodziny Kesauri. Poprzednimi właścicielami kolekcji byli: Marina Vlady – gwiazda kina i Włodzimierz Wysocki – legendarny rosyjski pieśniarz. Wystawa będzie prezentowana do 11 sierpnia 2019 roku.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora