Krótki przegląd mijającego tygodnia (05.06)

Sukces Jana Matejki

fot. Polswiss Art

We wtorek 2 czerwca podczas aukcji dzieł sztuki dawnej i współczesnej w Polswiss Art za rekordową kwotę sprzedano obraz Jana Matejki “Portret prof. dra Karola Gilewskiego” z 1872 r. Dzieło zostało sprzedane za 5 900 000 zł, co stanowi obecnie najdrożej sprzedany obraz w historii polskiego rynku aukcyjnego! Obraz powstał na zlecenie żony profesora. Od czasu wystawy w Wiedniu w 1915 r. lokalizacji obrazu nie można było ustalić. Sto lat później, w 2015 r., dzieło pojawiło się na aukcji w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu. Wówczas trafiło w ręce prywatnego kolekcjonera, który oddał płótno w depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie było prezentowane w Domu Jana Matejki. To rekord zasłużony i wręcz oczekiwany po tak bezprecedensowym dziele sztuki. Potęga wartości kulturowej tego dzieła jest nieoceniona, dlatego marzymy, aby znalazł swoje miejsce w depozycie muzealnym. – podsumowała aukcję prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art Iwona Buchner Grzesiak.

Robot wydobędzie telegraf z wraku Titanica

fot. Wikipedia

Sąd w Wirginii wydał ostateczną decyzję o wydobyciu na powierzchnię bezprzewodowego telegrafu Marconi ze słynnego wraku Titanica. Urządzenie służące m.in do nadawania sygnałów o niebezpieczeństwie, wydostanie z dna oceanu bezzałogowy, zdalnie sterowany robot. Takiego przedsięwzięcia podejmie się firma RMS Titanic Inc., która twierdzi, że bez odzyskiwania, konserwacji i eksponowania tych artefaktów zdolność, aby w namacalny sposób doświadczyć historii tej wielkiej tragedii, byłaby ograniczona tylko do ekskluzywnej grupy, tych, którzy mają przywilej i środki ekonomiczne na wyprawę do miejsca zalegania wraku.. Firma pragnie uchronić oryginalne artefakty ze słynnego liniowca przed całkowitym zniszczeniem. Jednak ich wydobywanie z pokładu Titanica wciąż wzbudza wiele kontrowersji na całym świecie.

Wieczór Muzeum Narodowym w Krakowie

fot. MNK

A może tak kameralne sam na sam ze sztuką? Muzeum Narodowe w Krakowie uruchamia ofertę “Wieczór w muzeum”. Projekt pozwala na spędzenie samotnej (lub w gronie tylko kilku osób) godziny w jednym z czterech muzealnych oddziałów Domu Jana Matejki, Domu Józefa Mehoffera, Europeum w Krakowie lub w Muzeum im. Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem. Muzeum wychodzi naprzeciw tym, którzy przez ostatnie tygodnie przyzwyczaili się do bardziej prywatnej przestrzeni i dystansu społecznego. Wieczór w muzeum ma na celu zapewnienie zwiedzającym tego komfortu. Zainteresowani powinni dokonać rezerwacji pięć dni przed wybranym terminem telefonicznie lub mailowo.

Zabytkowe drzwi odzyskują dawny blask

fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni

W Gdyni trwa program dotacji, który właścicielom i użytkownikom umożliwia wsparcie finansowe podczas renowacji zabytkowych detali architektonicznych, w tym historycznej stolarki okiennej oraz zabytkowych drzwi głównych do budynków. Tych ostatnich zachowało się w mieście niewiele, ale nadal można zauważyć ich duże zróżnicowanie. To często elementy o ciekawej, formie i stylistyce dostosowanej do architektury budynku, w którym były montowane. Usuwanie stolarki drzwiowej powoduje dużą stratę dla dziedzictwa kulturowego, dlatego Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni zachęca do poddawania ich renowacji i modernizacji. Środki pochodzą z budżetu Gminy Miasta Gdyni. Informacje o zasadach przyznawania dotacji można znaleźć na stronie miasta.

Tunele z czasów II wojny światowej odnalezione w Szczecinie

fot. Dorota Kowalik, Wikipedia

Podczas badań prowadzonych przed modernizacją tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, pod północną skarpą Wzgórza Zamkowego, odnaleziono tajemnicze żelbetowe tunele. Konstrukcje prefabrykowane o wysokości ok. 2 m i szerokości ok. 2,5 m są analogiczne do wcześniej zinwentaryzowanych tuneli z okresu niemieckiego na terenie miasta. Nie sprecyzowano jeszcze ich dokładnego zakresu, położenia oraz celu, do którego miałyby prowadzić. Odkryte korytarze znajdują się poza obrębem budynku zamku – pod tarasem i skarpą, na innej głębokości i w innym miejscu niż wskazywał szkic z okresu II wojny światowej. W związku z powyższym przed inżynierami jeszcze sporo tajemnic do odkrycia.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora