Krótki przegląd mijającego tygodnia (05.07)

Egipt walczy o swoje dziedzictwo

Zabytkowe popiersie egipskiego faraona Tutanchamona zostało wystawione na sprzedaż przez londyński dom aukcyjny Christie’s. Spodziewana kwota za rzeźbę to nawet 4 milionów funtów. Egipskie ministerstwo kultury twierdzi jednak, że zabytek najprawdopodobniej skradziono z Egiptu w latach 70 ubiegłego wieku. Rząd w Kairze domaga się w związku z tym natychmiastowego zatrzymania aukcji i szczegółowego ustalenia, skąd rzeźba faktycznie pochodzi. Od 1983 r. istnieją w Egipcie przepisy zakazujące wywozu jego dziedzictwa kulturowego poza granice kraju. Christie’s oddala zarzuty, zapewnia, że istnienie zabytku było powszechnie znane od długiego czasu i przedstawia jego poprzednich właścicieli z ostatnich 50 lat. Nie wiadomo jeszcze, czy londyński dom aukcyjny wstrzyma aukcję i jak w związku z tym zachowa się strona egipska. Czekamy na dalszy ciąg wydarzeń.

Niepozorne znalezisko z wyburzanego budynku

Podczas rozbiórki starego domu w Komorowicach, peryferyjnej dzielnicy Bielska-Białej natrafiono na belkę stropową z napisem w języku hebrajskim, być może z końca XVIII w. Odczytanie tekstu sprawiło nieco trudności: „I zbudował [Salomon] Szlomo [świątynię] dom i wykończył go”. Ciężko jednak odczytać dokładną datę. Właściciel domu pokrył belkę grubą warstwą farby. Konserwatorzy liczą na to, że po dokładnym oczyszczeniu i pracach konserwatorskich uda się rozszyfrować wszystkie litery. Bielska Gmina Wyznaniowa Żydowska uważa, że belka jest integralną częścią tego domu, a napis umieszczono na niej tuż po wybudowaniu. Możliwe, że w tym miejscu mieściła się sala modlitw. Historycy podkreślają, że jest to jedyne takie znalezisko w rejonie. W przyszłości belkę można będzie oglądać.

Licytacja pamiątek z legendarnego Grand Hotelu

W nadchodzącą sobotę o godzinie 19.00 w sopockim Grand Hotelu odbędzie się szczególna aukcja, W dużej mierze ofertę tworzą obiekty, które stanowiły… wystrój legendarnego obiektu. Kolekcjonerzy, miłośnicy Sopotu, a być może miejskie muzeum będą mieli okazję do wzbogacenia się o ponad 100 obrazów zastawę stołową, żetony ze słynnego kasyna czy plakaty i płyty z festiwalu piosenki w Sopocie. Szczególną uwagę przykuwa monumentalna praca związanego z pobliską Gdynią, malarza Mariana Mokwy – panorama Gdyni, która znajdowała się niegdyś w restauracji hotelu. Muzeum Sopotu zapowiada już, że jest szczególnie zainteresowane nabyciem przedmiotów związanych z Operą Leśną, ponieważ pracuje nad stworzeniem muzeum miejsca „Opera Leśna”. Aukcję organizuje Desa UNICUM, wydarzenie jest otwarte.

Odnaleziono wodnosamolot z czasów II wś

W połączonych jeziorach Lower Lough Erne, w Irlandii Północnej odnaleziono wrak wodnosamolotu pochodzący z czasów II wojny światowej. Eksperci donoszą, że odnaleziona jednostka to najprawdopodobniej popularna Catalina, zwana również latającą łodzią, która w tym rejonie była powszechnie stosowana. W latach 1941-1945 RAF Castle Archdale w hrabstwie Fermanagh odegrało ważną rolę jako baza tych latających jednostek, zapewniających ochronę alianckim konwojom na wodach Atlantyku. Znalezisko zostanie poddane badaniom, jednak pozostanie na swoim miejscu jako mogiła wojenna.

Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923

Od czwartku 4 lipca w centrum Bratysławy można oglądać plenerową ekspozycję o Europie lat 1918-1923, przygotowaną przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS). Na wystawie znalazło się m.in. ok. 200 zdjęć, mapy, dokumenty, materiały filmowe i dźwiękowe, które mają propagować informacje o historii Europy w XX wieku, okresy dyktatur, wojen oraz lat sprzeciwu narodów wobec zniewolenia. Ekspozycja jest jednocześnie próbą kompromisu i pogodzenia poglądów historyków z różnych środowisk i krajów, ujęcia historii w sposób najbardziej wiarygodny. Wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” była już prezentowana w Pradze i Sarajewie. Po Bratysławie w sierpniu ma zostać zaprezentowana w Verdun, miejscu najdłuższej i najkrwawszej bitwy I wojny światowej.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora