Krótki przegląd mijającego tygodnia (05.08)

Gorset podszyty tajemnicą

Kobiety w stroju cieszyńskim, fot. Wikipedia

Dzięki zadaniu „Konserwacja obiektów zabytkowych – elementów stroju tradycyjnego” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w Muzeum w Gliwicach dokonano niecodziennego znaleziska. Podczas trwających prac konserwatorskich wykonywanych na wchodzących w skład muzealnej kolekcji gorsetach ludowych okazało się, że jeden z tzw. cieszyńskich żywotków usztywniony został przy użyciu… mapy! Żywotki, czyli zdobione, haftowane gorsety przyszywane były do szerokiej, marszczonej spódnicy. Ich krój ulegał zmianom, ale wykonywane były przeważnie z aksamitu, usztywniane tekturą i podszyte płócienną lub lnianą podszewką. Tym razem zamiast tektury wykorzystano niemieckojęzyczną mapę, pochodzącą prawdopodobnie nie później niż z końca XIX / początku XX w. (bo tak datowany jest sam gorset). Mapa, odpowiednio zabezpieczona, trafi do zbiorów Muzeum w Gliwicach jako osobny obiekt, który można będzie oglądać na ekspozycji.

Warszawskie Święto Architektury

Wczoraj, 4 sierpnia, w Warszawie rozpoczęło się Święto Architektury. To pierwsze takie wydarzenie organizowane w stolicy, jednak organizatorzy mają nadzieję, że na stałe wpisze się w kalendarze i przybierze formę cykliczną. “Święto Architektury będzie pokazywać, jaką rolę pełni w życiu każdego człowieka architektura. Mamy też nadzieję, że dzięki temu projektowi środowisko polskich architektów będzie dla Państwa bardziej widoczne i rozpoznawalne” – mówi Magda Maciąg, kuratorka wystawy. Święto Architektury to debaty, wykłady, prezentacje, kino plenerowe i warsztaty. To jednocześnie finisaż wystawy “Plany na przyszłość | LAB”, na której zaprezentowano ponad 60 projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, domów jednorodzinnych itp. z 45 pracowni architektonicznych. Dzięki “Planom…” warszawiacy mogą zobaczyć, jak zmieni się stolica w najbliższych latach. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywają się w Pałacu Zamoyskich, siedzibie SARP Warszawa przy ul. Foksal 2 do niedzieli (7 sierpnia).

Legendarny jacht czeka na remont

W Gdyni zwodowano jacht “Legia”, który od końca lat 60. XX wieku służył jako jednostka szpiegowska kontrwywiadu Układu Warszawskiego. Jacht był wykorzystywany m.in. do obserwacji ruchu jednostek pływających, badań ukształtowania linii brzegowej i systemu jej umocnień w Danii, RFN i Holandii. Według oficjalnych przekazów to właśnie podczas rejsu „Legią” pułkownik Ryszard Kukliński pod pseudonimem Jack Strong zainicjował współpracę z amerykańską Centralna Agencją Wywiadowczą (CIA) i przekazał Amerykanom 35 tys. stron tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. W 1982 r. jacht „Legia” został przejęty przez Jacht Klubu Morskiego (ob. Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni). Używano go do szkolenia załóg. Dziś Muzeum Zimnej Wojny zbiera fundusze na remont jachtu i planuje w przyszłości rejsy edukacyjne. Trwa internetowa zbiórka: https://wspieram.to/jackstrong

Cząstka habsburskiej kolekcji na wystawie

Zamek na Hradczanach, fot. Jorge Royan, Wikipedia

Na Zamku na Hradczanach w Pradze rozpoczęła się czasowa wystawa, na której zobaczyć można dzieła dawnych mistrzów. Wśród nich znalazły się obrazy m.in. Rubensa, Tycjana, Cranacha starszego, Holbeina czy Tintoretta. Łącznie to 68 obrazów z 128, jakie są dziś częścią zamkowej Galerii Obrazów, którą zamknięto trzy lata temu z powodu awarii klimatyzacji. Odtąd dzieła ukryte były w magazynach. Pieniędzy na naprawę nie ma i nie zanosi się, aby się pojawiły, w związku z czym czasowa ekspozycja to wyjątkowa okazja, żeby obejrzeć zaprezentowane działa. Początki zamkowej galerii sięgają XVi i XVII w., kiedy Rudolf II cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, król Czech i austriacki arcyksięcia Rudolf II stworzył w Pradze kolekcję obrazów, arrasów i rzeźb liczącą ok. 3 tys. dzieł. W czasie wojny trzydziestoletniej większość z nich trafiła do Wiednia. Część wróciła do Pragi wraz z panowaniem kolejnych Habsburgów, kolejne dopiero w latach 20. XX w., kiedy były wykupywane od różnych kolekcjonerów dzięki Fundacji Kultury Tomasza G. Masaryka, pierwszego prezydenta Czechosłowacji. Następnie dopiero po zmianach zapoczątkowanych w 1989 r. udało się zakupić jeszcze kilka dzieł dawnych mistrzów z kolekcji Rudolfa II.

Zabytkowy dzwon odzyskał swoje serce

Kościół w Smolęcinie przed 1945 rokiem, fot. Wikipedia

Na cmentarzu w Smolęcinie (woj. zachodniopomorskie) odnaleziono serce pochodzące z dzwonu z 1672 roku, który obecnie znajduje się w Kołbaskowie. Pierwotnie 400-kilogramowy dzwon znajdował się na wieży kościoła w Smolęcinie. Został ufundowany przez namiestnika króla szwedzkiego Heinricha Celestyna von Sternbach z Kamieńca i odlany ze spiżu przez znanego szczecińskiego ludwisarza Lorentza Kökeritza. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległa wieża świątyni, w związku z czym dzwon oraz wyposażenie przeniesiono do kościoła w Kołbaskowie. Serce prawdopodobnie odpadło podczas upadku wieży i pozostało w Smolęcinie. Zostało już prowizorycznie ponownie zamontowane wewnątrz XVII-wiecznego dzwonu. Zgadzają się miejsca bicia na płaszczu i wieńcu. Znaleziska dokonał nadkom. dr Marek Łuczak, specjalizujący się w poszukiwaniach zabytkowych artefaktów.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora