Krótki przegląd mijającego tygodnia (05.11)

Straty wojenne wracają do Polski

fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dwa rysunki z XIX w. pt. „Widok części Zagórowa od północy” i „Uliczka żydowska w Lipnie”, autorstwa Adolfa Kozarskiego (1836–ok. 1911), zaginione podczas II wojny światowej wracają do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Prace zakupiono w 1925 roku od Stanisława Dybowskiego jako część zespołu 21 rysunków. W muzeum zachowała się archiwalna dokumentacja poświadczająca zakup i ewidencję tych prac. W czasie II wojny światowej trzy z tych rysunków zaginęły. Dwa w 2019 r. odnaleziono na terenie Stanów Zjednoczonych, w zbiorach rodziny zmarłego oficera armii amerykańskiej, który przywiózł je jako pamiątkę służby wojskowej w Europie. Odnalezione rysunki zostały zidentyfikowane dzięki fundacji The Monuments Men oraz potwierdzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Narodowe w Warszawie jako polskie straty wojenne. 3 listopada br. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość przekazania odzyskanych obiektów. 8 listopada, podczas uroczystości w Muzeum Narodowym w Warszawie, zostaną oficjalnie przekazane do macierzystych zbiorów i zaprezentowane obok wybranych prac Adolfa Kozarskiego z kolekcji muzeum.

60. praca w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego

fot. GAK Plama

Dzisiaj o godzinie 11:00 nastąpiło oficjalne odsłonięcie 60. muralu Kolekcji Malarstwa Monumentalnego tworzonej od kilkunastu lat w Gdańsku. To jednocześnie jubileuszowe dzieło związane z 25 leciem istnienia Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Autorem projektu nowego dzieła jest Patryk Hardziej. Powstanie muralu było możliwe dzięki wsparciu ze środków Miasta Gdańsk. Kolekcję Malarstwa Monumentalnego tworzą wielkoformatowe prace powstające na ścianach szczytowych bloków mieszkalnych gdańskiego osiedla Zaspa. Co roku, w okresie letnim, do Gdańska zapraszani są artyści z Polski i świata, by podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art tworzyli kolejne murale według własnego projektu. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2009 roku. Tematyka powstałych wówczas murali nawiązuje do przypadających w tym roku rocznic: 70-lecia wybuchu II Wojny Światowej, 70-lecia śmierci Witkacego, 20-lecia Okrągłego Stołu czy 50-lecia pierwszego koncertu rockandrollowego w Polsce, który odbył się w Gdańsku. Celem Festiwalu jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz budowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego.

Osiem rezydencji rozpoczyna darmowy listopad

Po raz dziesiąty rozpoczyna się “Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Po raz pierwszy w akcji uczestniczy osiem dawnych rezydencji królewskich – nie tylko w Warszawie i Krakowie (Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), ale również w Malborku, Sandomierzu, Poznaniu i Wieliczce (Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Narodowe w Poznaniu, oddział Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka). Instytucje zapraszają do nieodpłatnych odwiedzin swoich siedzib oraz do korzystania z licznych wydarzeń towarzyszących, w tym spotkań, wykładów, konferencji i warsztatów. Ponadto dzieci i młodzież oraz grupy szkolne będą mogły skorzystać z darmowych lekcji muzealnych oraz prezentacji online.W mediach społecznościowych informacje o wydarzeniu będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów.

Komiks. Wojna Światów

fot. DESA Unicum

Fani i kolekcjonerzy komiksów mają okazję do powiększenia swoich zbiorów. W Domu Aukcyjnym DESA Unicum już 9 listopada będzie miała miejsce aukcja „Komiks. Wojna Światów”. Pod młotek trafią prace autorstwa klasyków gatunku, m.in. Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcia Chmiela (pięć plansz komiksowych, okładka oraz rysunek z komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku z lat 1971-91), Bogusława Polcha (np. dwa zestawy plansz kultowego „Funky Kovala” z początku lat 80. XX w.), czy Zbigniewa Lengrena (np. „Wystawa Światowa w Brukseli 1958 r.”). Ponadto warte uwagi są trzy plansze komiksu o Kapitanie Klossie Mieczysława Wiśniewskiego, pierwsze, sygnowane wydania komiksów o kapitanie Żbiku Grzegorza Rosińskiego z 1968 i 1970 r. oraz bardzo rzadka okładka komiksu o przygodach Kajko i Kokosza „Zwariowana wyspa” autorstwa Janusza Christy z ok. 1990 r. Pojawią się też unikatowe plansze komiksów autorów młodego pokolenia, w tym np. Jacka Świdzińskiego, Joanny Łańcuckiej oraz Grupy Ładnie. Atrakcją aukcji ma być artbook, czyli zbiór pierwowzorów komiksów publikowanych na Facebooku od 2017 roku, opowiadających historie melona i ukazujących jego przemyślenia. Zeszyt jest obiektem unikatowym, komiksowym artefaktem zdradzającym tajniki pracy autora i jednocześnie bohatera. Do dnia aukcji trwa wystawa „Komiks. Wojna Światów” w siedzibie DESA Unicum w Warszawie.

Wulkan odsłonił wraki z czasów II wojny światowej

fot. Divers24

Erupcja podwodnego wulkanu Fukutoku-Okanoba, położonego około 50 km na południe od wybrzeży wyspy Iwo Jima w Japonii spowodowały odsłonięcie wraków jednostek zatopionych przez Amerykanów podczas II wojny światowej. Wraki do tej pory spoczywały na oceanicznym dnie, jednak spiętrzenie terenu wydobyło je ponownie na powierzchnię. Wraki związane są z faktem budowy amerykańskiego portu na wyspie Iwo Jima. Baza miała być przyczółkiem US Navy do prowadzenia wypadów na teren Cesarstwa Japonii. Ze strategicznego punktu widzenia Iwo Jima była kluczowym miejscem podczas walk na Pacyfiku. Japończycy silnie ufortyfikowali wyspę, aby wzmocnić swój wewnętrzny pas obronny. Zdobycie wyspy przez Amerykanów upamiętnia słynna fotografia Joego Rosenthala, na której widać żołnierzy zatykających gwieździsty sztandar na szczycie góry Suribachi.

Podziel się tym artykułem!

4 odpowiedzi do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (05.11)

  1. Hej! Jestem bardzo zainteresowana tym rysunkiem pt. „Widok części Zagórowa od północy”. Czy można uzyskać jakiś wgląd do tego nowego nabytku z odzysku?
    Łączę pozdrowienia

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora