Krótki przegląd mijającego tygodnia (06.03)

Na tropie grobowca królowej Nefretiti

fot. Wikipedia

W Dolinie Królów w Egipcie archeolodzy poszukujący komnaty grobowej królowej Nefretiti natrafili na nieznane wcześniej pomieszczenia. Badacze pracujący pod kierunkiem archeologa dr. Mamdouha Eldamaty’ego informują, że w okolicy grobowca Tutanchamona georadar wskazał lokalizację przestrzeni, która może być częścią nieznanego dotąd grobowca. Tajemnicze pomieszczenia mają znajdować się za północną ścianą komory grobowej Tutanchamona – po jej wschodniej stronie. Czyżby miałaby to być poszukiwane od lat miejsce spoczynku Nefretiti? Na stronie egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności nie potwierdzono dotąd tych doniesień. Pierwotnie żona Echnatona pochowana została w raz z nim w nowej stolicy Achetaton. Ich grób prawdopodobnie przeniesiono później do Doliny Królów, gdzie w grobowcu oznaczonym numerem KV55 znaleziono szczątki przypisywane Echnatonowi. Mumia słynnej królowej wciąż pozostaje zaginiona.

Po 75 latach gotycki ołtarz wraca do Gdańska

fot. bazylikamariacka.gdansk.pl

Jedna z najcenniejszych polskich strat wojennych – gotycki ołtarz Pietas Domini wraca do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Ołtarz Pietas Domini bractwa św. Jerzego z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku składa się z dwóch części retabulum i predelli, datowany jest na lata 30. XV w. Podczas II wojny światowej dzieło zniknęło, a jego zaginięcie uważano za najdotkliwszą stratę w całym zespole zabytków należących od XV w. do kościoła Mariackiego w Gdańsku. Przez długie lata po wojnie nie znano losów ołtarza. Dopiero w ostatnich latach retabulum ołtarza znalazło się na ekspozycji w Gemäldegalerie w Berlinie a predellę wypożyczono kościołowi pw. św. Jana w Berlinie-Moabit. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 r. podjęło starania o zwrot ołtarza, które po pięciu latach zakończyły się powrotem średniowiecznego zabytku do Gdańska.

Największa taka wystawa w dziejach

fot. Wikipedia

Włoskie obchody 500-lecia śmierci Rafaela Santi, najmłodszego z trójki słynnych artystów włoskiego renesansu – obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci, nie ustają. Tym razem w Rzymie otwarta została największa w historii wystawa prac artysty „Rafael 1520-1483”, podczas której odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rekordową liczbę 204 dzieł. Rysunki, arrasy, projekty architektoniczne a nawet spektakularna replika jego grobowca z Panteonu będą dostępne do 2 czerwca br. Jak informują organizatorzy, tak pełnej prezentacji dzieł artysty nigdy wcześniej nie było. Od lutego zanotowano rekord internetowej sprzedaży biletów na wystawę, do tej pory kupiło je 60 tysięcy osób z całego świata.

Cenne znalezisko na zakurzonej półce

fot. Wikipedia

W Ajaccio na Korsyce, w jednej z bibliotek odnaleziono rzadki egzemplarz dzieła Isaaca Newtona „Matematyczne zasady filozofii naturalnej” („Philosophiae naturalis principia mathematica”) z 1687 roku. Newton przedstawił w dziele prawo powszechnego ciążenia oraz prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej. Egzemplarze pierwszego wydania traktatu z 1687 roku mają dziś ogromną wartość. Na świecie istnieje zaledwie 80 egzemplarzy tego dzieła po łacinie. W grudniu 2016 roku jeden z nich sprzedany został na licytacji za 3,7 mln dolarów. Książkę wysoko na półce odnalazła Vannina Schirinsky-Schikhmatoff, która prowadzi obecnie konserwację i restaurację bibliotecznych zasobów.

Ożywione dzieła impresjonizmu

fot. materiały prasowe organizatora

Już od jutra, tj. 7 marca, przez dwa dni w Gdańsku odbędzie się niezwykła wystawa 3D “Impresjoniści, postimpresjoniści”. Wydarzenie jest jedyną tego typu, europejską wystawą, gdzie blisko 60 najpopularniejszych dzieł impresjonistów i postimpresjonistów przetworzono do wersji 3D z użyciem technologii anaglif red-cyjan. Dzięki temu, przy pomocy trójwymiarowych okularów, będzie można zobaczyć ożywione obrazy takich klasyków jak Monet, Manet, Morisot, Degas, Cezanne, Renoir, Sisley, Whistler, Gauguin czy van Gogh. W trójwymiarze obrazy zyskują jeszcze większą ekspresję a wszystkie detale wydają się być w nieustannym ruchu. Ta jedyna tego rodzaju wystawa pozwala odkryć wcześniej niezauważone elementy i docenić warsztat artystów. Kolejne ekspozycje będą miały miejsce w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łodzi.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora