Muzeum na kółkach wyruszyło w trasę
Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to nowy czasowy projekt Biura Programu „Niepodległa”. Unikatowe muzeum na kołach wyruszyło w mijającym tygodniu w trasę po Polsce. Odwiedzi w sumie 20 miast i kurortów wypoczynkowych, m.in. na Mazowszu, Warmii i Mazurach, Pomorzu, w Lubuskiem, Wielkopolsce, Śląsku, Małopolsce i Świętokrzyskiem. Mobilne edukacyjne centrum umieszczono w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym i podzielono na kilka stref poświęconych m.in. symbolom narodowym, najważniejszym wydarzeniom z lat 1918–1921, pamiątkom po Legionach Polskich. Wszystko to zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Udostępniona jest także makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 r. oraz informacje i zdjęcia blisko 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów. Zaplanowano też projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Koniec trasy zaplanowano na październik br. Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Odnaleziono wrak amerykańskiego bombowca z czasów wojny
W okolicy wysp Korčula i Vis na Morzu Adriatyckim odnaleziono wrak amerykańskiego ciężkiego samolotu bombowego i patrolowego dalekiego zasięgu B24 z czasów II wojny światowej. Znajduje się na głębokości 93 m. Naukowcom udało się go zidentyfikować! To bombowiec Homesick Moe, który podczas działań wojennych przeprowadził ponad 40 akcji bojowych. Ostatni raz widziany był w sierpniu 1944 r. nad węgierskim Balatonem. Wrak samolotu udało się odnaleźć dzięki informacjom przekazanym przez lokalnych rybaków, potwierdzonych w późniejszym etapie oficjalnymi poszukiwaniami przeprowadzonymi z wykorzystaniem sonaru. Wrak nie zachował się jednak w najlepszym stanie. Skrzydła są nadal na miejscu, jednak brakuje ogona. Andi Marović z Manta Diving Center ma nadzieję, że to nie ostatni tego typu wrak spoczywający w tych okolicach.
Wciągające doświadczenie z twórczością Fridy Kahlo
Wystawa pt. „Frida: La Experiencia Immersiva” (Frida: wciągające doświadczenie) poświęcona Fridzie Kahlo (1907-1954) została otwarta w mieście Meksyk. Na ekspozycji pojawiło się 26 najsłynniejszych prac artystki ożywionych w 35-minutowym pokazie świetlnym. Spektaklowi towarzyszy muzyka z czasów życia malarki oraz narracja audio zaczerpnięta z jej listów i pamiętników. Do wyjątkowego pokazu użyto 90 projektorów i 50 głośników. „FRIDA to wciągające, wielozmysłowe doświadczenie, w którym dzieło artystki Fridy Kahlo prezentuje się w monumentalnej skali w towarzystwie muzyki, scenografii, rzeźby, interakcji i cyfrowej animacji” – opowiadają twórcy wystawy. Niezwykła prezentacja zlokalizowana jest w zabytkowym budynku Fronton Mexico. Więcej o wydarzeniu: https://fridainmersiva.com/en
Nowa złota moneta dla kolekcjonerów
Dzisiaj, 6 sierpnia, za sprawą Narodowego Banku Polskiego w obiegu pojawiła się nowa kolekcjonerska moneta. Temat na czasie, bo dotyczy Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej na Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020. Nową 200-złotową monetę (wyemitowaną w nakładzie do 1500 sztuk) poświęcono drużynie siatkarzy. Zarówno na awersie, jak i na rewersie, przedstawiono sylwetki zawodników szybujących w wyskoku nad siatką i odbijających piłkę na pole rywali. Monetę można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner za 3700 zł brutto. W obiegu jest już także (od 15 lipca) srebrna moneta z tej serii. Na jej rewersie przedstawiono sylwetki zawodniczek z dwójki kajakowej, a na awersie – słynny wulkan Fudżi ozdobiony gałązkami kwitnącej wiśni, symbolizujące kraj gospodarza trwających igrzysk.
Wyjątkowe obrazy impresjonistów trafią pod młotek
Najważniejsze dzieła z kolekcji Edwina L. Coxa wyruszą niebawem w trasę po Tajpej, Tokio i Hongkongu. Wśród nich są dzieła takich artystów jak Vincent van Gogh, Gustave Caillebotte, Paul Cézanne, Claude Monet czy Alfred Sisley. W sumie na kolekcję składa się grupa 25 obrazów. Wśród nich znajdują się dzieła, które nie były prezentowane szerszej publiczności od dwudziestolecia międzywojennego. Po odwiedzinach w Azji, obrazy zostaną zaprezentowane w siedzibach domów akcyjnych Christie’s w Londynie i Nowym Jorku. Następnie trafią pod młotek. Szacuje się, że wartość sprzedaży wszystkich prac może osiągnąć nawet 200 milionów dolarów. Kolejna aukcja kolekcji Coxów, tym razem sztuki dekoracyjnej i mebli, odbędzie się online w grudniu. Część dochodów z tej aukcji zostanie przeznaczona na jeszcze nieujawnione przez Christie’s „cele edukacyjne”.
Podziel się tym artykułem!