Krótki przegląd mijającego tygodnia (06.11)

Unikatowe solniczki z polskim godłem

fot. Muzeum Żup Krakowskich

O unikatowy zestaw przyprawowy z polskim godłem wzbogaciła się największa w Polsce kolekcja solniczek gromadzona przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Zestaw inspirowany przedwojennym serwisem prezydenckim, został wyprodukowany specjalnie dla muzeum w polskiej wytwórni porcelany Giesche/Bogucice w Katowicach. Projekt naczyń znany jako „Domenico z Orłem”, autorstwa Urszuli Czerwik został wdrożony do produkcji w 1988 r., po tym jak wytwórnia wygrała przetarg na zaopatrzenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jego elementy trafiły do Pałacu Prezydenckiego i polskich placówek dyplomatycznych. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka gromadzi solniczki od 1972 r. W kolekcji znajdują się obiekty z różnych epok wykonane m.in. z porcelany, srebra, szkła, drewna, kości, kwarcu, czy macicy perłowej. Wiele solniczek to miniatury rzeźbiarskie, które pełniły funkcję głównie dekoracyjną.

Domachowski kościół starszy niż sądzono

fot. Paulina Gradys, WUOZ w Poznaniu

Podczas przeprowadzonych w ostatnim czasie prac konserwatorskich przy figuralno-ornamentalnych polichromiach w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła w Domachowie (woj. wielkopolskie), udało się sprecyzować datę ich powstania, a co z tym związane również datę powstania świątyni. Okazało się, że domachowski kościół liczy ponad 650 lat, a nie jak przypuszczano do tej pory – 450! Do tej pory wybudowanie świątyni datowano na 1568 rok. Dzięki odkryciu wiadomo, że powstała w 1369 roku, czyli 199 lat wcześniej. Malowidła, z przedstawieniami figuralnymi, łacińskimi sentencjami, motywami roślinnymi i inskrypcjami wykonane są bezpośrednio na licu ciesielsko opracowanych bierwion modrzewiowych i dębowych, tworzących zrąb prezbiterium kościoła. Są to niewątpliwie mistrzowskie polichromie, świadczące o wyjątkowej wartości i historii domachowskiego kościoła i jego wystroju.

Wirtualny listopad w Muzeum Narodowym Warszawie

Pomimo obecnej sytuacji w kraju Muzeum Narodowe w Warszawie pozostaje otwarte dla zwiedzających w Internecie i zapowiada #MNWirtualnyListopad. Poza wydarzeniami takimi jak bezpłatne lekcje online, filmy edukacyjne w Cyfrowym MNW czy konkurs “Cięta sztuka” instytucja zaprasza na wirtualne zwiedzanie wystawy czasowej “Polska. Siła obrazu”. W ramach wirtualnego spaceru, współtworzonego razem z Polska Huawei można zobaczyć ekspozycję w technologii 2D i 3D w dowolnym miejscu i czasie. Zeskanowanym obrazom najwybitniejszych polskich artystów XIX w., towarzyszą opisy i komentarz lektora. Spacer ma wersję podstawową i rozszerzoną. Wersja podstawowa bazuje na zdjęciach wystawy połączonych w panoramy za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego. W wersji rozszerzonej zastosowano najnowszą technologię 3D i elementy grafiki, stosowane powszechnie np. w grach komputerowych. Wirtualny spacer dostępny jest na stronie MNW.

Kolekcjonerskie niepodległościowe monety

fot. NBP

Do obiegu trafiły dwie nowe kolekcjonerskie monety wyemitowane przez Narodowy Bank Polski. To moneta złota o nominale 100 zł i srebrna o nominale 10 zł z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” z wizerunkiem Wincentego Witosa, nazywanego jednym z ojców niepodległości. Witos był działaczem ruchu ludowego i trzykrotnym premierem rządu II RP. Ponadto pełnił funkcję przywódcy Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” i Stronnictwa Ludowego, był członkiem Ligi Narodowej. Wyemitowane monety w nakładzie do 1 tys. 200 sztuk (w przypadku monety złotej) i do 11 tys. sztuk (moneta srebrna), to kolejne obiekty w serii, która została zainaugurowana w 2015 r. emisją monet upamiętniających Józefa Piłsudskiego.

Arcydzieła fotografii światowej na paryskiej aukcji

Już w najbliższy wtorek, 10 listopada, w paryskim Domu Aukcyjnym Christie’s odbędzie się aukcja fotografii XX i XXI wieku. Trafi na nią 130 prac sztandarowych światowych artystów, m.in. Helmut Newton, Irving Penn, Richard Avedon, Constantin Brancusi, Man Ray czy August Sander. Podczas wydarzenia pojawią się najbardziej rozpoznawalne fotografie takie jak Elsa Peretti as a Bunny, portret autorstwa Newtona z 1975 r. czy cykl fotografii Penna zapoczątkowany w 1948 r. w Paryżu dla Vogue. Aukcja obrazuje rozwój fotografii i indywidualnego stylu artystów działających przez ostatnie stulecia, prezentując szeroki zakres tematyczny – od abstrakcji, przez pejzaże aż po portrety i fotografię modową.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora