Krótki przegląd mijającego tygodnia (06.12)

Kolejna kradzież z niemieckiego muzeum

W ostatnim czasie miało miejsce kolejne, po drezdeńskim skarbcu Augusta Mocnego, włamanie do jednego z niemieckich muzeów. Tym razem padło na Muzeum Stasi w Berlinie, znane również jako Miejsce Badań i Pamięci Normannenstraße (Forschungs-und Gedenkstätte Normannenstraße). Łupem złodziei padły m.in. złoty Order Zasługi dla Ojczyzny, biżuteria – złote obrączki ślubne, pierścionki ze szlachetnymi kamieniami, zegarek i bransoletka. Przedmioty te zostały swojego czasu skonfiskowane obywatelom NRD przez Stasi, tajną służbę, odpowiadającą zarówno za zwalczanie wszelkich przejawów opozycji, jak i kontrwywiad i wywiad. Muzeum Stasi znajduje się w kompleksie budynków, w którym do upadku reżimu komunistycznego w 1990 roku swą siedzibę miało Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD.

Kreatywny przemysł zabawkarski i dzieciństwo w PRL-u

Od dzisiaj, 6 grudnia, w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach można oglądać nową wystawę stałą pt.„Zatkało kakao? Kreatywny przemysł zabawkarski i dzieciństwo w PRL-u.” Na ekspozycji znajdzie się ok. 400 zabawek, 50 dziecięcych książek i czasopism, a także ponad sto fotografii i archiwalnych kronik filmowych, przedstawiających dzieciństwo w PRL-u. Wśród eksponatów zwiedzający zobaczą np. “historyjki” z gum Donald, kałamarze, grę w kapsle, czy zabawki z Peweksu. Będą to również zabawki produkowane przez Łódzkie Zakłady Zabawkarskie Spółdzielnię Pracy „Spójnia”, „Koń bujany” Andrzeja Latosa, „Żaba” Małgorzaty i Wojciecha Małolepszych czy miniaturowe maskotki Anny Narzymskiej-Prauss. Wystawa obejmuje okres 1952-1989, ale najmocniej jest osadzona latach 70-tych, u schyłku których powstało kieleckie muzeum. Dzięki wystawie muzeum chce również przypomnieć, że to w Kielcach przed laty prężnie działały trzy duże spółdzielnie zabawkarskie – „Gromada”, „Precyja” i „Świętokrzyska”.

Kossakówka jako Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Władze Krakowa postanowiły kupić dom przy pl. Kossaka, czyli tzw. „Kossakówkę”, dworek będący pierwotnie siedzibą artystycznego rodu malarzy i literatów. Po wojnie budynek miał być wyburzony, ale rodzina wywalczyła uznanie go za pamiątkę narodową. W maju 1960 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Nieruchomość zostanie odkupiona od prywatnego właściciela za 4,5 mln zł. Ma tam powstać Muzeum Historii Sztuki – oddział Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Zgodnie ze wstępną koncepcją przygotowaną przez dyrektor MOCAK Marię Annę Potocką w „Kossakówce” byłaby prezentowana historia sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów tego miejsca, genealogii rodziny Kossaków, dokumentacji ich twórczości oraz przywołaniem wybitnych gości i przyjaciół rodziny. Transakcja ma być sfinalizowana do końca roku.

Samochód Toma Hanksa zostanie sprzedany w szczytnym celu

Podczas balu charytatywnego organizowanego przez fundację Moniki Jaskólskiej „Nie wypada nie pomagać”, który ma się odbyć wiosną przyszłego roku, zostanie zlicytowana historyczna syrena 105 należąca do znanego aktora Toma Hanksa. Syrenka została wyprodukowana w 1980 r. Produkcją polskich syrenek zajmowała się Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie w latach 1957-1972, a później bielska Fabryka Samochodów Małolitrażowych do 1983 r. Ogółem z taśm montażowych zjechało ponad 520 tys. tych aut.W tej chwili trwa finansowana przez Hanksa modernizacja auta. Już gotowe są odnowiona biało-bordowa karoseria oraz napęd. Te częściowe prace zostały w ostatni poniedziałek zaprezentowane publiczności w Bielsku Białej. Syrenka trafi teraz do pracowni braci Collinsów, którzy zajmują się tuningiem aut. Dochód z wiosennej aukcji zostanie przekazany na konto fundacji „Nie wypada nie pomagać”.

Unikatowy obraz Gauguina sprzedany

Ostatnie, znajdujące się w rękach prywatnych płótno z serii 9 obrazów ”Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” autorstwa Paula Gauguina, został sprzedany za 10,5 mln dolarów. Paul Gauguin dzieło „Bourao (II)” namalował na Tahiti w 1897 r., a dwa lata później wysłał je na wystawę w Galerie Ambroise Vollard w Paryżu. Od tego czasu pokazywano je na całym świecie – m.in. Fogg Art Museum w Cambridge czy w MoMie, gdzie spędziło 10 lat. Sprzedaż obrazu na paryskiej aukcji domu Artcurial przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów niemal dwukrotnie przewyższając spodziewaną do osiągnięcia kwotę. Pozostałe osiem obrazów z cyklu ”Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” można oglądać w muzeach na całym świecie: Ermitażu w Petersburgu, Barber Institute w Birmingham i Musee d’Orsay w Paryżu.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora