Krótki przegląd mijającego tygodnia (07.05)

Pierwszy taki skarb odnaleziony w Polsce

Denar Ludwika Pobożnego, fot. Wikipedia

W trakcie prac archeologicznych w okolicach Biskupca (woj. warmińsko-mazurskie) odnaleziono skarb srebrnych denarów bitych w IX wieku przez władców z dynastii Karolingów (753–987 r.) Według archeologów jest to pierwszy skarb denarów karolińskich odkryty na terenie dzisiejszej Polski, a dawnym pograniczu słowiańsko-pruskim. To dokładnie 118 srebrnych monet i ich fragmentów – denary cesarza Ludwika Pobożnego (814-840 r.) oraz obol króla Karola Łysego (840-877 r.). W IX wieku na ziemiach zamieszkałych przez plemiona pruskie dominowały monety arabskie, używane w obiegu handlowym głównie jako tzw. siekańce, w związku z czym karolińskie monety są tu czymś unikatowym. Prawdopodobnie zostały ukryte w miejscu niezamieszkałej, porośniętej puszczą pustki osadniczej w strefie dorzeczy Osy i Drwęcy. Obie rzeki mogły stanowić arterie komunikacyjne i drogowskazy prowadzące do ujścia Wisły do Zalewu Wiślanego, gdzie znajdował się ten słynny ośrodek handlowy i port Wikingów. Na obecnym etapie archeolodzy nie odnaleźli na tym stanowisku śladów osadnictwa z IX w., pozostałości grodziska czy cmentarzyska. Skarb zostanie zaprezentowany po raz pierwszy publicznie w Muzeum w Ostródzie w najbliższy weekend, podczas Nocy Muzeów. Potem zabytki zostaną poddane kompleksowym badaniom.

Różne spojrzenia na malarstwo

Od wtorku, 4 maja ponownie otwarto muzea i galerie sztuki. Podczas przerwy wiele placówek przygotowało nowe aranżacje wystaw stałych lub ciekawe ekspozycje czasowe. Wśród nich jest m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, które od dziś (7 maja) zaprasza do swoich wnętrz na wystawę „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii”. To prezentacja narodzin i rozwoju sztuki holenderskiej i flamandzkiej XVII wieku, oparta na kolekcji należącej do Towarzystwa Ubezpieczeniowego ERGO Hestia (42 prace), wzbogaconej o dzieła ze zbiorów MNW (10 prac). Wśród nich są obrazy takich artystów jak m.in. Salomon van Ruysdael, David Teniers młodszy, Jan Porcellis, Gabriel Metsu i Jan Breughel młodszy. Ekspozycję podzielono na siedem sekcji – pejzaże, martwe natury i sceny rodzajowe przedstawiono w kontekście politycznych, ekonomicznych oraz artystycznych przemian epoki. Wystawie towarzyszy różnorodny program edukacyjny oraz bogato ilustrowany katalog w polskiej i angielskiej wersji językowej. Ekspozycja potrwa do 25 lipca br.

Kosmiczna cena za kosmiczne wino

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, fot. Wikipedia

Butelka francuskiego Bordeaux „Pétrus 2000”, która spędziła 14 miesięcy na orbicie okołoziemskiej trafi na aukcję. Podczas badań nad produktami rolniczymi i żywnością w przestrzeni kosmicznej prowadzonych przez start-up Space Cargo Unlimited wysłał w kosmos 12 butelek wina. Po ich powrocie eksperci porównywali smaki win “kosmicznych” do analogicznych “ziemskich”. Koneserzy zauważyli różnice w smaku – trunek, który pozostał na Ziemi, smakuje nieco młodziej, natomiast wersja dojrzewająca w kosmosie jest bardziej aromatyczna i nieco delikatniejsza. Teraz jedna z unikatowych, kosmicznych butelek wina trafi na aukcję w brytyjskim Domu Aukcyjnym Christie’s. Organizatorzy aukcji szacują, że butelka, której naturalna wartość wynosi ok 10 tys. dolarów, osiągnie astronomiczną cenę 1 miliona dolarów. Kosmiczne wino będzie sprzedawane wraz z butelką z tego samego rocznika, która została na Ziemi, karafką, kieliszkami i korkociągiem wykonanym z meteorytu. Całość umieszczono w ręcznie wykonanym drewnianym kufrze. Wpływy ze sprzedaży posłużą do sfinansowania przyszłych badań Space Cargo Unlimited.

Wirtualny spacer w przyszłość

fot. rewitalizacja.uml.lodz.pl

Od wczoraj, 6 maja, na portalu poświęconym rewitalizacji Łodzi, można nie wychodząc z domu poznać uroki wyremontowanej (wkrótce!) ulicy Włókienniczej i jej okolic. Miejska Pracownia Urbanistyczna zaprasza na wirtualny spacer po jednym z największych obszarów objętych trwającą od kilku lat na dużą skalę rewitalizacją centrum Łodzi. Przy ulicy Włókienniczej trwa właśnie remont kilkunastu kamienic, z których 10 ma być gotowych w tym roku. Wirtualny spacer z modelami 3D zabierają w przyszłość, do momentu w którym kamienice będą olśniewać dawnym blaskiem. Wystarczy smartfon lub komputer. Szczegółowe informacje na temat danej lokalizacji można uzyskać po kliknięciu w odpowiednie infografiki. Udostępnione zostały również szczegółowe interaktywne makiety. Dane będą aktualizowane i publikowane na bieżąco. Sukcesywnie będą również uruchamiane wirtualne spacery dla pozostałych kwartałów rewitalizacji. Udostępniane będą one z poziomu podstron poszczególnych obszarów. Inicjatywa powstała w ramach projektu UE „Informatyczne usługi przestrzenne w rewitalizowanej strefie wielkomiejskiej miasta Łodzi”. Spacer dostępny pod adresem: https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/dzialania/1-okolice-ul-wlokienniczej/

Tydzień pod znakiem znaczka

fot. Poczta Polska

Ostatni tydzień obfitował w liczne emisje nowych znaczków kolekcjonerskich. Z okazji Święta Konstytucji Poczta Polska wprowadziła do obiegu m.in. znaczek emisji „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja” z fragmentem obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791”, ze zbiorów Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Wartość znaczka o nakładzie 168 tys. sztuk wynosi 3,30 zł. W poniedziałek wprowadzono również znaczek ukazujący postać marszałka Kornela Morawieckiego, założyciela „Solidarności Walczącej”. Znaczek wyemitowano w w 80. rocznicę jego urodzin. Wartość znaczka to 3,30 zł, a jego nakład wynosi 120 tys. sztuk. Z kolei od środy, 5 maja, tym razem za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej, dostępny jest znaczek wydany dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Znaczek inspirowany oznakowaniem powstańczym z pierwszego okresu walk chętni mogą odbierać w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Został wydany w 2 tys. egzemplarzy. Do każdego dołączony jest kartonik z komentarzem historycznym. A już jutro, 8 maja, do obiegu trafi czwarty znaczek Poczty Polskiej z serii „Patroni Polski”. Tegoroczna emisja upamiętnia postać świętego biskupa męczennika – Stanisława ze Szczepanowa, patrona Polski. Wartość znaczka to 3,30 zł, a jego nakład wynosi 120 tys. sztuk.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora