Krótki przegląd mijającego tygodnia (07.08)

Muzealna ekspozycja pod taflą wody

fot. Pixaby

Pierwsze podwodne muzeum – wrak starożytnego statku otwarto otwarto w ostatnia sobotę, 1 sierpnia, niedaleko wysepki Peristera, u wybrzeży wyspy Alonisos w Grecji. Wrak statku handlowego z V w. p.n.e. leży na głębokości 21-28 m pod powierzchnią wody. Na jego pokładzie do dziś znajduje się niemal 4 tysiące antycznych amfor z winem, z których większość znajduje się w nienaruszonym stanie. Miejsce będzie otwarte dla miłośników nurkowania od 3 sierpnia do 3 października, a turyści, którzy nie nurkują, będą mogli skorzystać z wirtualnej wycieczki w centrum informacyjnym znajdującym się na Alonisos. Greckie władze zamierzają ponadto udostępnić turystom uprawiającym nurkowanie z akwalungiem cztery inne miejsca starożytnych wraków.

Założyciel polskiej poczty trafił na znaczek

fot. Poczta Polska

W tym tygodniu do obiegu trafił znaczek pocztowy emisji „500-lecie urodzin Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polski Zygmunta II Augusta”. To wspólny projekt Polski i Litwy. Zygmunt II August, król Polski i wielki książę litewski doprowadził za sprawą Unii lubelskiej, do połączenia mocarstw w jedno państwo, Rzeczpospolitą Obojga Narodów. To dzięki niemu możemy dziś mówić o złotym wieku Rzeczypospolitej i o… powstaniu polskiej poczty. Za datę narodzin polskiej poczty uznaje się 18 października 1558 roku, kiedy to król Zygmunt II August ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Na znaczku, autorstwa Bożydara Grozdewa, przedstawiono m.in. fragment obrazu Jana Matejki z 1867 roku “Zygmunt i Barbara” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Znaczek wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie znaczka 54 x 40,50 mm, w nakładzie 175 000 sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera 35 znaczków. Z tej okazji została wydana również koperta FDC.

Skrzydlata wiata pod ochroną

fot. MWZK

“Skrzydlata wiata”, czyli obiekt architektoniczny zlokalizowany nad zejściem na peron przystanku WKD Warszawa Śródmieście przy Al. Jerozolimskich 56 został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego. Wiata została wzniesiona w 1963 roku, według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Dzięki miękkim krzywiznom betonowej łupiny obiekt zyskał indywidualną ekspresyjną formę o wysokich walorach architektonicznych. Wiata jako dzieło powojennego modernizmu stanowi reprezentatywny przykład estetyki lat 60. XX w., dokumentując zarazem dorobek twórczy jego autorów, głównych projektantów architektury kolejowej Warszawy lat powojennych. Budowla dokumentuje ponadto rozwój Warszawskiej Kolei Dojazdowej, stanowiącej istotny element systemu połączeń aglomeracyjnych.

Barokowe ogrody zostaną zrekonstruowane

fot. Jakub Hałun, Wikipedia

Gmina Iwaniska (woj. świętokrzyskie) chce zrewitalizować dawne barokowe ogrody będące integralnym elementem założenia pałacowego Zamku Krzyżtopór. Wybudowana 1627–1644 przez ród Ossolińskich rezydencja pałacowa otoczona fortyfikacjami bastionowymi, była największą tego typu budowlą w Europie przed powstaniem Wersalu. Została całkowicie zniszczona i spalona podczas konfederacji barskiej w roku 1769. Teraz, dzięki zachowanym szkicom sporządzonym w XVII w. przez szwedzkich najeźdźców, ogrody fortyfikacji mają zostać odtworzone. Całość prac może kosztować nawet 20 milionów złotych. W pozyskanie funduszy zaangażować się ma się także Urząd Marszałkowski. Władze gminy chciałyby otworzyć zrekonstruowany ogród w 2025 roku.

Setki eksponatów przejętych przez prokuraturę

W środę 5 sierpnia do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy powróciło ponad 400 obiektów, z których część stanowiła straty wojenne dawnego Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy. Wśród artefaktów są m.in. zabytki archeologiczne, prace malarskie, graficzne, zbiory biblioteczne, a także meble – w znacznej części stanowiące spuściznę po Leonie Wyczółkowskim – jednym z czołowych przedstawicieli malarstwa realistycznego okresu Młodej Polski. Przedmioty udało się odzyskać w wyniku nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy śledztw oraz kilkudziesięciu przeszukań – zarówno u osób prywatnych, jaki i w antykwariatach. Na stronie internetowej Muzeum dostępna już jest prezentacja multimedialna zawierająca podstawowe informacje na temat najcenniejszych eksponatów.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora