Krótki przegląd mijającego tygodnia (07.09)

Wojskowy wrak samolotu odnaleziony dzięki suszy

W korycie rzeki Dunaj, 100 km na wschód od Budapesztu, obniżający się poziom wody odsłonił szczątki amerykańskiego bombowca 15. Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych z czasów II wojny światowej. 4-metrowy dźwigar skrzydła maszyny wraz z elementem mocującym silnika wskazują na samolot B-24G, który 30 lipca 1944 r. podczas ataku na Naddunajską Fabrykę Samolotów został zestrzelony przez węgierską obronę przeciwlotniczą. Bombowiec spadł pionowo do Dunaju, wbijając się w koryto rzeki. Przeżył tylko jeden członek załogi. Informacja o widocznych w Dunaju pozostałościach samolotu została niezwłocznie przekazana Instytutowi i Muzeum Historii Wojskowości oraz Węgierskiemu Towarzystwu Badania Wraków.

Na ratunek Szuflandii!

W Łodzi przy ul. Wólczańskiej 17 trwa modernizacja zabytkowego domu Zygmunta Teemana, nazywanego Willą Hentschela, albo po prostu… “Szuflandią”. Budynek z pocz. XX w. przed II wojną światową był siedzibą Międzynarodowego Towarzystwa Transportów i Żeglugi “Mitranza”. Zagrał w filmie “Kingsajz” Juliusza Machulskiego jako siedziba “Instytutu Badań Czwartorzędu” – to w nim mieściła się słynna Szuflandia. Willa pojawia się na ekranach m.in. podczas sceny z użyciem młotów pneumatycznych do ratowania filmowego Adasia. Niestety w związku z fatalnym stanem zachowania obiektu brama, przed którą kręcono scenę z młotami już nie istnieje, zniknęła wraz z całym skrzydłem. Decyzja o kompleksowych pracach remontowo-konserwatorskich budynku została podjęta w ramach projektu MIA100 Kamienic, który zakłada generalny remont elewacji i wnętrz oraz zagospodarowanie podwórza. Za inwestycję odpowiada Łódzka Spółka Infrastrukturalna, która w 2015 r. za zgodą radnych została najemcą nieruchomości. Po zakończeniu prac przy Wólczańskiej 17 będzie mieć tam swą siedzibę.

Wirtualna symulacja nalotu na Berlin

Już niebawem widzowie brytyjskiej telewizji BBC będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym locie z bazy RAF Langar w hrabstwie Nottinghamshire do bombardowanego Berlina. Właśnie tworzona jest bowiem wirtualna symulacja nalotu na Berlin podczas II wojny światowej. W okresie od listopada 1943 do marca 1944 roku RAF Bomber Command pod wodzą był Arthura “Bomber” Harrisa przeprowadziło 16 zmasowanych ataków na Berlin. Seria brytyjskich nalotów miała złamać niemiecki opór i doprowadzić do zakończenia wojny. Historia oraz szczegółowe wydarzenia, które zostaną odtworzone w nowej rzeczywistości opierają się na relacji korespondenta Wynforda Vaughana-Thomasa, który w 1943 r. który latał z załogą bombowca Lancaster. Treść korespondencji ma teraz zostać wykorzystana przez specjalistów z BBC do odtworzenia pełnego doświadczenia w formule wirtualnej rzeczywistości. Trafi na anteny pod koniec roku.

Historyczne odwiedziny na zabytkowej wieży

Niższa wieża bazyliki Mariackiej w Krakowie po raz pierwszy w historii została udostępniona zwiedzającym! Wieża południowa zwana dzwonnicą, ma 69 m wysokości i ze względu na strome schody mogą ją oglądać tylko małe, maksymalnie sześcioosobowe grupy. Na jej piętrze znajduje się renesansowa kaplica pw. Nawrócenia św. Pawła, dzieło włoskich mistrzów z warsztatu Bartłomieja Berecciego. Do jej wnętrza można wejść przez balkon. Udostępnienie wieży ma być rodzajem rekompensaty za zamknięcie głównego wnętrza świątyni na czas jesiennego remontu. Niezmiennie czynna jest wyższa, czyli północna, wieża mariacka, zwana hejnalicą lub strażnicą o 82 m wysokości.

Startują 26. Europejskie Dni Dziedzictwa

Już w najbliższy weekend rozpoczną się 26. Europejskie Dni Dziedzictwa – największe w Europie wydarzenie promujące dziedzictwo kulturowe, mające na celu popularyzację i upowszechnianie wiedzy o zabytkach. Polska edycja odbędzie się w tym roku pod hasłem “Niepodległa dla wszystkich”. Tematyka ma na celu poszerzenie wiedzy na temat wydarzeń oraz osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniach 8-9 i 15-16 września w całym kraju odbędą się liczne bezpłatne wydarzenia, w tym koncerty, gry plenerowe, pikniki historyczne, wystawy i imprezy towarzyszące związane z zabytkami, historią oraz lokalnym dziedzictwem. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy, a także m.in. Turcja, Armenia i Azerbejdżan. Polska włączyła się do akcji w 1993 r. Tegoroczna edycja EDD jest jednym z elementów Programu Wieloletniego “Niepodległa” na lata 2017-22. Inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w Oleśnie, w woj. opolskim. Pełen program wydarzeń znajduje się na stronie EDD.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora