Krótki przegląd mijającego tygodnia (07.12)

Sztuka warta miliony. Fangor pobija rekord

Podczas aukcji Sztuka Współczesna w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum dzieło Wojciecha Fangora „M 39” z 1969 r. zostało sprzedane za rekordową na polskim rynku sztuki kwotę. Obraz zmarłego przed trzema laty malarza, grafika, plakacisty i rzeźbiarza wylicytowany za 4,72 mln złotych to najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce. Tym samym został pobity rekord, ustanowiony podczas sprzedaży pracy „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego (4,36 mln zł). Wartość obrazu „M 39” przed aukcją była szacowana na 2 miliony złotych. To była niewątpliwie aukcja światowej klasy, taka, której nie powstydziłyby się najlepsze zachodnie domy aukcyjne. Nigdy jeszcze w Polsce nie sprzedano w ciągu niecałych dwóch godzin prac o łącznej wartości 20,8 mln złotych. Do tej pory nie zdarzyła się w Polsce licytacja, na której tak duża liczba dzieł zostałaby sprzedana powyżej miliona złotych – powiedział Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

 

Amerykańska kolekcja militariów w Białymstoku

Do Muzeum Wojska w Białymstoku trafił pokaźny zbiór amerykańskiego umundurowania, odznaczeń oraz odznak. Kolekcję niemal 150 wyjątkowych przedmiotów, służących żołnierzom amerykańskim polskiego pochodzenia podczas misji w Iraku i Afganistanie, przekazał jeden z członków Polonii w USA. Mundury, m.in. mundur w kamuflażu MultiCam, umundurowanie BDU w kamuflażu Woodland, czy kurtka po lotniku w kamuflażu Tiger Stripe, pochodzą z okresu od końca lat 50 ubiegłego wieku aż po czasy współczesne. – Są one bezcenne, mają dla nas dużą wartość (…) w zbiorach Muzeum Wojska jest niewiele pamiątek po amerykańskich żołnierzach. Nieliczne rzeczy były kupowane do wystawy o misjach zagranicznych. Ale były to szczątkowe egzemplarze. Tutaj mamy kompletne umundurowanie – mówi Dariusz Kołban kustosz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

 

Interaktywna mapa zatopionych statków online

W internecie pojawiła się interaktywna mapa, przedstawiająca położenie ponad 1100 wraków z czasów I wojny światowej. Mapa przybliża lokalizację wielu jednostek, w tym wraków okrętów marynarki wojennej, pasażerskiej, jednostek szpitalnych oraz wraków samolotów i okrętów podwodnych. Większość naniesionych na mapę punktów znajduje się u południowych wybrzeży Anglii. Wśród opisanych wraków znajdziemy jednostki pochodzące z USA, Norwegii, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii. Historie poszczególnych wraków zostały opracowane na podstawie wyników badań, obrazów geofizycznych, filmów nurkowych, artefaktów i historycznych fotografii. Czteroletni projekt, zatytułowany Forgotten Wrecks, został opracowany przez Southampton Maritime Archeology Trust. W projekt zaangażowanych było ponad 400 wolontariuszy, a całość przedsięwzięcia kosztowała blisko £ 1.2 mln. Mapa znajduje się na stronie map.forgottenwrecks.org.

 

W Nowej Soli powstanie Muzeum Odry

Nowa placówka muzealna – Muzeum Doliny Środkowej Odry powstanie w Nowej Soli (woj. lubuskie) dzięki unijnej dotacji. Swoją siedzibę znajdzie w zabytkowym magazynie solnym, który znajduje się niedaleko miejscowego portu. Obiekt, który miasto kupiło od prywatnego właściciela, jest w złym stanie i wymaga remontu. Władze miasta jednak nie próżnują, budynek zyskał już nowy dach. Koncepcja aranżacji muzeum przewiduje stałą ekspozycję o ponadregionalnej randze. Ma składać się z dwóch zasadniczych części – promocyjnej, ukazującej dziedzictwo kulturowe najważniejszych miast w dorzeczu Środkowej Odry oraz prezentującej walory przyrodnicze Doliny Odry z centrum edukacyjnym. Projekt przewiduje także powstanie w sąsiednim budynku punktu informacji turystycznej. Inwestycja będzie kosztować około 11 milionów złotych, z czego 85 % ma stanowić unijne dofinansowanie. Realizacja zadania rozpocznie się na początku 2019 r.

Excavate, czyli jak w dwie minuty zostać archeologiem

Dzięki grze „Excavate”, która powstała na podstawie badań naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego każdy może zostać… archeologiem! Wystarczy dostęp do internetu, żeby zostać poszukiwaczem skarbów! Celem gry jest skompletowanie zespołu i przeprowadzenie badań archeologicznych na terenie opuszczonego cmentarza. Gra odwzorowuje badania, które grupa archeologów z Uniwersytetu Gdańskiego prowadziła w miejscowości Nowe Monasterzysko ponad cztery lata temu. Teraz z takim samym, tym razem wirtualnym, zadaniem zmierzyło się już ponad milion osób z całego świata! W grę można zagrać za pośrednictwem strony archeonline.pl.

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora