Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.01)

Ciężarówka antycznych skarbów

Antyczna waza, fot. Wikipedia

Tysiące starożytnych zabytków o muzealnej wartości odnaleziono we wspólnej akcji izraelskiej policji, służb podatkowych i przedstawicieli ministerstwa kultury, przeprowadzonej w środkowej części Izraela. Nielegalne artefakty pochodzące z Izraela, rejonu Morza Śródziemnego, Mezopotamii, Afryki i Ameryki Południowej przejęto od handlarzy, których z racji na ogromną popularność handlu antykami w kraju, jest bardzo dużo. Zatrzymano w sumie trzy osoby, ale akcja wciąż trwa i służby liczą, że dzięki śledztwu uda się ująć również złodziei zabytków. Przejętych podczas akcji zabytków było tak wiele, że do ich transportu potrzebna była… ciężarówka! Wśród nich znalazły się m.in. setki unikatowych monet, wysadzana kamieniami szlachetnymi biżuteria, rzeźby, różnego rodzaju antyczne statuetki, ceramika, w tym grecka z V i VI wieku p.n.e., liczne przedmioty z brązu i szkła oraz przedmioty wotywne.

Banksy odwiedzi Warszawę

Słynna wystawa „The Art of Banksy. Without limits” już niebawem zawita do Polski! Ekspozycja będzie pierwszym w kraju tak dużym pokazem prac sławnego anonimowego artysty. W Warszawie zaprezentowanych zostanie ponad 100 prac, w tym m.in. oryginalne eksponaty, zdjęcia, rzeźby oraz szablony przygotowane specjalnie na tą okazję. Wśród nich pojawią się także popularne graffiti „Girl with Balloon”, „Bomb Hugger”, „Police Kids”, „Pulp Fiction” czy „Flower Thrower”. To wyjątkowe wydarzenie, bo wystawa prac artysty tego formatu nie zdarza się często. Banksy jest twórcą, który poprzez swoją sztukę trafia do wielu, nie tylko koneserów sztuki, ale także ulicznych przechodniów i, co bardzo ważne, przemawia również do młodych ludzi – podkreślają organizatorzy. Wystawa gościła m.in. w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Bukareszcie, Budapeszcie i Wiedniu. Wystawę będzie można obejrzeć w terminie od 12 lutego 2021 r. do 11 kwietnia 2021 r. w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.

Odnowione meble wracają na swoje miejsce

Pałac w Zarzeczu, fot. Wikipedia

Do pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu (woj. podkarpackie), stanowiącego obecnie filię Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, powróciły po pracach konserwatorskich zabytkowe kanapy, serwantki i komody. Meble stanowiły pierwotne wyposażenie pałacu liczącego obecnie ponad 200 lat i będącego jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu. Odnowionych zostało 20 zabytkowych mebli. Część obiektów była do tej pory w bardzo złym stanie, w związku z tym przechowywane były w muzealnym magazynie – powiedział dyrektor muzeum Łukasz Zagrobelny. Teraz mogły powrócić na miejsce swojego pierwotnego przeznaczenia. Jednocześnie z konserwacją mebli wewnątrz pałacu trwały prace nad zmianą wystawy stałej i aranżacji wnętrz, w których pojawiły się dodatkowe, dotąd nieeksponowane artefakty.

Autoportret Gottlieba zawiśnie w Muzeum Polin

fot. artinfo.pl

Obraz autorstwa Maurycego Gottlieba pt. „Autoportret w stroju polskiego szlachcica” z 1874 r. trafił do Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Dzieło uznawano za zaginione jeszcze przed II wojną światową. Odnalazło się w 2009 roku w magazynie nowojorskiego marszanda na Brooklynie, a starania o jego powrót do Polski trwały dekadę. W 2019 r. w Domu Aukcyjnym Desa Unicum dzieło zakupił prywatny kolekcjoner za 3,12 mln zł. Muzeum Polin również brało udział w aukcji, ale kwota licytacji znacznie przekroczyła możliwości finansowe instytucji. Dzieło udało się jednak pozyskać w długoletni depozyt. Zwiedzający muzeum będą jednak mogli oglądać obraz dopiero w drugiej połowie 2021 r., po zakończeniu przebudowy i aranżacji nowej wystawy.

List w butelce w murach gdańskiego dworca

Dworzec kolejowy Gdańsk Główny, fot. Wikipedia

Podczas przebudowy Dworca PKP w Gdańsku Głównym odnaleziono butelkę ze znajdującą się wewnątrz kartką z zapiskami dotyczącymi tragicznych wydarzeń Grudnia’70. W środku butelki znajdował się blankiet telegramu pocztowego, na którym anonimowy pracownik sporządził notatkę o następującej treści: „Budynek został spalony w dniu 14 grudnia 1970 r. w czasie strajków przez Stocznię Gdańską. Remont przeprowadziła brygada z Gdańskie Przed. Robót Elewacyjnych. Gdańsk Styczeń 1971 roku” (pisownia oryginalna). Modernizacja zabytkowego dworca kolejowego Gdańsk Główny jest największym, wartym ponad 100 mln złotych, przedsięwzięciem realizowanym przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Przebudowa dworca prowadzona jest w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. W trakcie prac możliwe będzie odtworzenie wielu detali architektonicznych, m.in. kartuszy z herbami pomorskich miast, dawnych witryn kasowych i sklepowych oraz – nawiązujących do historycznych – witraży.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora