Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.02)

Dowcipne grafiki jako dokument zagłady

Kolekcja warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wzbogaciła się o zespół 18 szkiców autorstwa Elżbiety Nadel, młodej graficzki, która w 1942 r. wraz z rodzicami przebywała w lwowskim getcie. Obrazki domowe wykonane tuszem na bristolu to prace, które z dowcipem i nutą ironii dokumentują codzienne życie inteligenckiej rodziny przesiedlonej do lwowskiego getta. Poza niewątpliwymi walorami artystycznymi są również nośnikiem historii – dokumentem z czasów Holokaustu. Zbiór szkiców odnalazł krakowski marszand w mieszkaniu odziedziczonym po krewnych pochodzących ze Lwowa. Nie wiadomo, co łączyło ich z Elżbietą Nadel. W 2018 r. zakup udało się sfinalizować dzięki grantowi Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Prace Nadel były prezentowane w 2015 r. w Domu Aukcyjnym „Artissima” na wystawie Od sztetla po Paryż. Wcześniej można było je zobaczyć również na ekspozycji w Miejscu Pamięci i Muzeum w Bełżcu, które jest filią Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.

 

Królewskie klejnoty odnalezione w śmietniku

Skarby należące króla Karola IX Wazy (1604-16) oraz królowej Krystyny Wazówny (1632-54), które niespełna rok temu zostały skradzione z katedry w Straengnaes (Szwecja) zostały odnalezione! Królewskie klejnoty zostały odnalezione w… kontenerze na śmieci! Odnalazł je nocny stróż w miejscowości Akersberga na północ od Sztokholmu. Wartość pieniężną skradzionych łupów oszacowano wcześniej na 65 mln koron (6,25 mln euro). Trwają prace, które mają teraz potwierdzić autentyczność tych cennych “śmieci”. Proces mężczyzny oskarżonego o ich zeszłoroczną kradzież został zawieszony.

 

Japoński pancernik z czasów II wojny światowej

W pobliżu wyspy Savo na Wyspach Salomona, na głębokości ponad 900 m odnaleziono wrak japońskiego pancernika IJN „Hiei” za czasów II wojny światowej. Na ślad zatopionej w 1942 r. jednostki natrafiła grupa badawcza RV „Petrel” stworzona przez Paula Allena. IJN „Hiei” typu Kongō zbudowano już w 1911 r. Jego nazwa pochodzi od góry Hiei usytuowanej na północny wschód od Kioto, gdzie znajdują się grobowce władców japońskich. Oficjalnie okręt wszedł do służby w Cesarskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Japonii 4 sierpnia 1914 r. Była to pierwsza jednostka tego typu zbudowana w Japonii, w stoczni Marynarki Wojennej w Yokosuka. Po latach przekształceń i modernizacji w 1940 roku okręt IJN „Hiei” stał się szybkim pancernikiem. Dwa lata później, podczas I bitwy pod Guadalcanal, wojska amerykańskie doprowadziły do poważnego uszkodzenia pancernika, a w rezultacie do jego zatopienia.

 

Poczta Polska w służbie pamięci

Mamy dobrą wiadomość dla kolekcjonerów okolicznościowych znaczków pocztowych. Poczta Polska właśnie zbiór znaczków upamiętniających ważne historyczne wydarzenia. Wśród nich znalazły się: 100-lecie Sejmu Ustawodawczego, Najwyższej Izby Kontroli, Archiwów Państwowych, Polskiego Czerwonego Krzyża, Ordynariatu Polowego oraz Służby Więziennej, a nawet 90-lecie Polskich Linii Lotniczych LOT. Na arkusikach przedstawiono m.in akwarelę autorstwa Andrzeja Wasilewskiego prezentującą widok budynku obecnej siedziby Najwyższej Izby Kontroli, czy plakat Polskich Linii Lotniczych LOT autorstwa Mieczysława Teodorczyka. Znaczki mają różną wielkość oraz wartość obiegową. Do wszystkich wydano również specjalnie zaprojektowaną kopertę FDC.

 

Talerze Pabla Picassa w Warszawie

Już w najbliższy wtorek, 12 lutego, w Muzeum Narodowym w Warszawie wystartuje krótkoterminowa wystawa czasowa inaugurująca cykl “Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie”, w którego ramach placówka będzie prezentowała najciekawsze obiekty ze swoich magazynów Projekt rozpoczyna się ekspozycją twórczości Pabla Picassa. Podczas pokazu specjalnego zostanie zaprezentowanych 30 prac słynnego artysty, które na co dzień, zamknięte w muzealnych magazynach, są niedostępne dla zwiedzających. Będzie to więc okazja do zobaczenia 10 talerzy z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury oraz litografii, w tym martwych natur oraz 14 prac z cyklu Kobieta w fotelu (1948–1949). Na wystawie pojawią się również dwa barwne linoryty z 1962 roku własnoręcznie odbite przez artystę: Popiersie kobiety w kapeluszu (portret drugiej żony Picassa, Jacqueline Roque) i Śniadanie na trawie (według obrazu Édouarda Maneta) oraz rysunek Dziewczyna polska (1948) – jedyny rysunek Picassa w zbiorach MNW. Pokaz potrwa do 24 lutego br.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora