Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.03)

Dziedzictwo utracone w Muzeum II WŚ

W środę 6 marca w Muzeum II Wojny Światowej nastąpiło Otwarcie wystawy czasowej „Dziedzictwo utracone”. Ekspozycja przedstawia straty poniesione przez polską kulturę i zjawisko niszczenia dziedzictwa przez okupantów. Na wysokich szklanych taflach zaprezentowano wizerunki najważniejszych zabytków i dzieł sztuki (w tym m.in. „Portret młodzieńca” Rafaela Santi czy “Leżąca lwica” Albrechta Duerera), które Polska utraciła w czasie II wojny światowej. Ponadto na wystawie prezentowane są zniszczenia obiektów zabytkowych, sylwetki osób, które ratowały polskie dziedzictwo w czasie wojny i bezpośrednio po jej zakończeniu. Na wystawie pojawiają się też przykłady cennych przedmiotów uratowanych przed zniszczeniem oraz ich historia. Patronat honorowy nad wystawą objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz Komitet Błękitnej Tarczy. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 23 czerwca 2019 r.

 

Śląska pracownia krzemieniarska neandertalczyków

Nad brzegiem rzeki w Pietraszynie (woj. śląskie) archeolodzy prehistoryczną pracownię krzemieniarską, która stanowi pierwszą tak dużą pracownię w Europie Środkowej położoną poza jaskiniami. Do tej pory naliczono 17 tys. wyrobów kamiennych, które 60 tys. lat temu zostały wyprodukowane przez neandertalczyków. Znaleziska z Pietraszyna całkowicie przeczą dawnej wizji wykorzystywania terenów otwartych przez neandertalczyków. Wygląda na to, że w tym miejscu pewna społeczność przebywała dłużej, o czym świadczy duża liczba odkrytych zabytków. Oprócz nich wokół znajdowały się też szczątki kości mamuta, nosorożca i konia – mówi dr hab. Andrzej Wiśniewski. Wykopaliska w Pietraszynie są prowadzone od 2018 r. przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z badaczami z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki.

 

Stare kino z klocków lego

Są tu jacyś kolekcjonerzy klocków lego? A może fani polskich starych kin studyjnych? Konrad Aksionowicz, twórca m.in. filmu “W spirali” (2015 r.) z Katarzyną Warnke i Piotrem Stramowskim w rolach głównych, połączył jedno z drugim! Stworzył oryginalny film pt. “PRL Cinema”, w którym właśnie z klocków duńskiej marki zrekonstruował… wrocławskie kino Mozaika (DK Budowlanych). Autor projektu chadzał do Mozaiki w latach osiemdziesiątych i to właśnie duszę kina z tamtych czasów starał się uchwycić w swojej niepowtarzalnej pracy. W Mozaice przy ulicy Braniborskiej, gdzie na seanse trzeba było stać w długiej kolejce, oglądał najważniejsze filmy z tamtych czasów. Kino Mozaika zostało zamknięte w 2002 r. jednak w swoim projekcie Aksinowicz ponownie przywrócił je do życia.

 

Wystartował projekt Podziemna Nowa Huta

W Nowej Hucie, w ramach projektu Podziemna Nowa Huta otwarto dla zwiedzających schron przeciwlotniczy z czasów zimnej wojny. Schron pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym powstał w 1959 r. Ma 124 m kw. powierzchni, cztery komory i… okna, które w razie niebezpieczeństwa miały zostać błyskawicznie zamurowane. Z oryginalnego wyposażenia zachowały się m.in. urządzenia do filtrowania powietrza oraz żelbetonowe, gazoszczelne drzwi. Naszym założeniem było przywrócenie schronu do stanu pierwotnego, ale niczego tu nie rekonstruowaliśmy, ponieważ w latach 50. w tych schronach znajdowało się bardzo niewiele elementów wyposażenia – powiedziała kurator projektu Agata Klimek. Zwiedzanie schronu dla grup z przewodnikiem jest możliwe od wtorku do niedzieli po wcześniejszej rezerwacji, a dla turystów indywidualnych we wtorki (to dzień darmowy, trzeba rezerwować miejsce za pośrednictwem strony www.mhk.pl), soboty i niedziele.

 

Hiszpańska mapa skarbów

Hiszpańskie ministerstwo kultury z pomocą naukowców i badaczy stworzyło… mapę skarbów! Ministerstwo udostępniło lokalizację 681 wraków, zatopionych w regionie Ameryki Północnej i Środkowej datowanych od 1492 do 1898 roku. “Spis wraków hiszpańskich statków w Ameryce” oprócz lokalizacji poszczególnych wraków to także ich dokładny opis uwzględniający typ zatopionej jednostki, nazwisko kapitana, uzbrojenie, liczbę członków załogi i pasażerów, czy ładunek. 80% z wraków uwzględnionych w spisie, nigdy nie zostało zbadanych co czyni z powyższego projektu prawdziwą mapę skarbów. Może ktoś ma ochotę wybrać się na pokład „Santa Maria”, wraku jednego z trzech statków Krzysztofa Kolumba?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora