Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.04)

Zamek w Wieliczce odsłania tajemnice

Dziedziniec Zamku Żupnego w Wieliczce, fot. Adrian Grycuk, Wikipedia

W królewskim Zamku Żupnym w Wieliczce podczas prowadzonych prac remontowych spod tynku odsłonięto cenne malowidła, z których najstarsze datowane są na XVII wiek. Polichromie przedstawiają m.in. klasycystyczną architekturę z widokami pejzażowymi, motywy roślinne (np. bukiety kwiatów w wazonach, wić roślinną z kwiatami), malarstwo o charakterze iluzjonistycznym (np. kamienne rzeźby, drapowane tkaniny) oraz fragmenty z dekoracją arabeskową i w stylu orientalnym. Ważnym znaleziskiem jest herb Wazów co jak przyznaje kierujący badaniami Marcin Chojkowski w sposób jednoznaczny określa przynależność tego miejsca. Odkrycie królewskiego herbu było o tyle zaskakujące, że wcześniejsze badania nie potwierdziły malowideł w tym miejscu. Precyzyjne datowanie będzie możliwe po przeprowadzeniu dokładnej analizy badawczo-porównawczej, w tym szczegółowych badań laboratoryjnych.

Wirtualne zwiedzanie Mazowsza

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, fot. Wikipedia

26 placówek Mazowsza, w tym Muzeum Mazowieckie w Płocku, skansen w Sierpcu, zamek w Liwie i Muzeum Etnograficzne w Warszawie, można będzie zwiedzać wirtualnie! W ramach projektu „Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu” można będzie odbyć szereg wirtualnych spacerów po mazowieckich instytucjach kultury a wiele muzealnych zbiorów zostanie zdigitalizowanych, co stworzy możliwość ich prezentacji na arenie międzynarodowej bez konieczności ich przenoszenia i fizycznego udostępniania. Wirtualne projekty zostaną udostępnione na stronach internetowych poszczególnych placówek oraz na Regionalnej Platformie Kulturalnej. Projekt wart 10,6 mln zł realizuje samorząd Mazowiecki przy wsparciu Unii Europejskiej. Termin zakończenia przedsięwzięcia to marzec 2023 roku.

Artystyczny wyścig na księżyc

Pojawiły się zapowiedzi dwóch projektów, dzięki którym dzieła sztuki pojawią się na… księżycu! Pierwszą pracą jest dzieło wykonane ze złotej płyty i zatytułowane „We Rise Together – with the Light of the Moon”. Wraz z nim na księżyc poleci 88 NFT (sztuka „non-fungible token”, czyli połączenie obrazu cyfrowego z blockchainem). Autorem prac jest Sacha Jafri, który a z okazji przełomowego wydarzenia zamierza stworzyć również serię 10 000 kryptowalut. Za projekt odpowiadają firmy Selenian, Spacebit i Astrobotic. Drugim, konkurencyjnym projektem ma być “Moon Phases” autorstwa Jeffa Koons’a. Za pomocą lądownika Nova-C skonstruowanego przez amerykańskie przedsiębiorstwo Intuitive Machine w kosmos mają zostać wysłane przezroczyste i dostosowane do księżycowych temperatur pudełka ze stworzonymi przez artystę rzeźbami. Nad projektem czuwa NASA. Lądownik ma trafić do przestrzeni kosmicznej na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Artyści planują zrealizować swoje pomysły jeszcze w tym roku. Czyje prace trafia na księżyc jako pierwsze?

Patriotyczna wystawa w Sandomierzu

Od wtorku, 5 kwietnia w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu można oglądać wystawę „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788–1792”, zorganizowaną z okazji 230. rocznicy zakończenia obrad Sejmu Wielkiego. Tzw. Sejm Czteroletni zorganizowano w celu przywrócenia suwerenności Rzeczypospolitej znajdującej się pod protektoratem Rosji. Najważniejszym jego osiągnięciem było uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 r. Jednym z podstawowych założeń ekspozycji jest przedstawienie sylwetek posłów i senatorów województwa sandomierskiego, ukazanie ich roli i dokonań we współtworzeniu nowoczesnego ustawodawstwa. Wystaw skupia się również nad znaczeniem suwerenności państwowej i konsekwencjami oraz spuścizną Sejmu Wielkiego. Ekspozycję można odwiedzać od 5 kwietnia do 3 lipca 2022 r.

Skanowanie zabytków Ukrainy

Nie ustają starania nad zabezpieczeniem dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Ukraińska firma Skeiron zainicjowała akcję skanowania najcenniejszych zabytków miast, gdyby zaszła w przyszłości ewentualna konieczność ich odbudowy i rekonstrukcji. Do akcji dołączył niedawno Instytut Polonika, który podjął się finansowania skanowania czterech ukraińskich świątyń. W pierwszej kolejności będą to cerkiew Najświętszej Eucharystii (dawny kościół Bożego Ciała i klasztor dominikanów) we Lwowie (z uwzględnieniem szczegółowych skanów wystroju rzeźbiarskiego), cerkiew św. Andrzeja i budynek archiwum (dawny kościół św. Andrzeja i klasztor bernardynów) we Lwowie (z uwzględnieniem szczegółowych skanów wystroju rzeźbiarskiego), cerkiew Opieki Matki Bożej (dawny kościół św. Mikołaja i klasztor Trynitarzy) we Lwowie oraz kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Św. Krzyża i św. Bartłomieja w Drohobyczu. O kolejnych wirtualnie “zabezpieczanych” zabytkach Instytut Polonika ma informować na bieżąco.

Podziel się tym artykułem!

2 odpowiedzi do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.04)

  1. Znakomity pomysł z udostępnianiem tą drogą muzealnych obiektów. Dla mnie osoby nie mogącej już się przemieszczać to jest wielkie dobrodziejstwo.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora