Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.05)

Legendarny skarb dynastii Ming

Porcelana z czasów dynastii Ming, fot. Wikipedia

Archeolodzy odnaleźli ponad 42 tysiące artefaktów prowadząc badania na stanowisku Jiangkou Chenyin, w południowo-zachodnich Chinach. To właśnie w tym miejscu w okresie późnej dynastii Ming (1368-1644) doszło do bitwy między rywalami o tron cesarski i ostatecznego upadku wielkiego rodu. To w tym, w wolnym tłumaczeniu, “miejscu, gdzie ujście rzeki wyrzuca pieniądze”, miało zatonąć ponad 1000 okrętów z niewyobrażalnymi skarbami. Wśród nich znalazły się odnalezione przez archeologów m.in. złote i srebrne sztabki, ogromna ilość monet, biżuteria, broń, a nawet… złota kwadratowa pieczęć z guzem w kształcie żółwia mająca najprawdopodobniej należeć do jednego z następców tronu. Badania prowadzono od roku 2016 r. w związku z powzięciem informacji o nielegalnych poszukiwaniach zabytków w tym miejscu. Po czterech latach legendarny skarb został odnaleziony. W najbliższym czasie znaleziska mają trafić na stałą ekspozycję w stolicy prowincji Syczuan, Chengdu.

Nowe eksponaty w Muzeum Gdańska

Gdańsk w 1910 roku, fot. Wikipedia

Do Muzeum Gdańska trafiły dwa proporce 36. Pułku Artylerii Polowej pochodzące z przełomu XIX/XX w. 36. Pułk Artylerii Polowej wchodził w skład 36. Dywizji Cesarstwa Niemieckiego podporządkowanej XVII Korpusowi Armijnemu, stacjonował w Gdańsku od 1890 do 1919 r. Zabytki placówka zakupiła na jednej z niemieckich aukcji. Obiekty o wymiarach 50 na 50 cm były pierwotnie mocowane do trąbek. Z jednej strony proporczyków na niebieskim tle znajduje się napis FAR 36, czyli “Feldartillerie-Regiment Nr. 36”, z drugiej pruski, czarny orzeł na białym tle. Eksponaty w pierwszej kolejności trafią do konserwacji, a po jej zakończeniu będą prezentowane w Twierdzy Wisłoujście, w której to działa jeden z oddziałów Muzeum Gdańska.

Niemi świadkowie historii – pamiątki z naszych domów

Fragment ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Adrian Grycuk, Wikipedia

Dzisiaj przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do wspólnego tworzenia wirtualnej wystawy pamiątek z okresu Powstania Warszawskiego, okupacji a także przedwojennej Warszawy. Placówka apeluje o przesyłanie zdjęć i opisów pamiątek – „niemych świadków historii”, które znajdują się w naszych domach. Przedmioty, zdjęcia, dokumenty oraz wspomnienia i historie zostaną zaprezentowane w internecie, na fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego, a w przyszłości, gdy bezpiecznie będzie można zwiedzać instytucję, również na ekspozycji czasowej w budynku przy ul. Grzybowskiej 79. Pracownicy muzeum oferują ponadto pomoc w identyfikacji pamiątek i uzupełnieniu informacji na ich temat.

Archiwum przełomowych wystaw online

Wnętrze Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, fot. Wikipedia

Nowojorskie Muzeum Guggenheima nieodpłatnie udostępniło katalogi wystaw, które dziś można nazwać ikonicznymi w dziejach historii sztuki XX w. W archiwum znalazły się dokumentacje ekspozycji prezentujących dorobek takich artystów jak Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Vassily Kandinsky, Joseph Albers, Gustav Klimt, Egon Schiele czy Edvard Munch. Wśród nich znalazło się również miejsce dla Wojciecha Fangora (1922-2015) i katalogu z jego wystawy, która miała miejsce w 1970 r. Jak dotąd to jedyny polski twórca, który w nowojorskim muzeum miał swoją indywidualną prezentację twórczości. Archiwum można przeszukiwać według artysty, roku, medium, stylu lub ruchu artystycznego. Aby pobrać wybraną publikację trzeba się zarejestrować, ale strona oferuje również opcję, która pozwala wirtualnie przewijać strony wybranego katalogu bez logowania.

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II

Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II, fot. Wikipedia

Od dzisiaj, 8 maja, Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II w Wadowicach można w całości zwiedzić wirtualnie. W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II placówka postanowiła zaprosić zwiedzających na wirtualne spacery po wszystkich muzealnych progach. Te stanowią nowoczesną, multimedialną wystawę narracyjną, składającą się na 16 stref, których główne centrum stanowi mieszkanie, w którym rodzina Wojtyłów zamieszkiwała w latach 1919-1938. Ponadto w muzeum zaprezentowano Wadowice z lat międzywojennych, losy wadowickich Żydów i Kalwarię Zebrzydowską. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego gruntowna przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora