Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.06)

Zaginione miasto sprzed wieków

W północno-zachodniej Albanii w okolicy współczesnej Szkodry polska grupa archeologów odnalazła ruiny zaginionego miasta-twierdzy Bassania. Starożytne miasto sprzed 2 tys. lat zostało zniszczone przez Rzymian w pierwszych wiekach naszej ery. Dotąd nieznana była jego lokalizacja, a znajdujące się niedaleko malowniczej Szkodry ruiny uznawano za naturalne skalne wzniesienia. Wokół Szkodry w ostatnich latach zaczęliśmy poszukiwać osad i twierdz, które stanowiły jej zaplecze ekonomiczne i militarne. Dzięki zastosowaniu różnych metod, w tym nieinwazyjnych, zlokalizowaliśmy relikty olbrzymiego starożytnego miasta – powiedział kierownik wykopalisk, prof. Piotr Dyczek, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW. Część miejskich pozostałości, takich jak mury oraz brama o cechach typowych dla hellenistycznych budowli obronnych, została już przez badaczy odsłonięta. Na miejscu odnaleziono również monety i fragmenty naczyń ceramicznych z IV-I w. p.n.e. Ku zaskoczeniu i uciesze archeologów okazało się, że Bassania była trzykrotnie większa od antycznej Szkodry, która powstała na jej fundamentach.

Ponad 30 kolekcjonerów na Komendzie Policji w Katowicach

W sobotę, 02 czerwca br. w Śląskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się pierwsza w Polsce Giełda Kolekcjonerów Policyjnych. Spotkanie zorganizowane przez mł. insp. Pawła Dratwińskiego – Naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Informacji KWP w Katowicach oraz podinsp. w st. spocz. Krzysztofa Walczyńskiego, miało zainicjować w kraju wydarzenie, które w innych krajach stało się już standardem. Giełdy kolekcjonerów pamiątek związanych z Policją, takich jak naszywki policyjne z całego świata, czapki, odznaki, mundury a także elementy wyposażenia policyjnego, odbywają się już bowiem w Niemczech, Czechach, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii a także na innych kontynentach cyklicznie. W sumie, w spotkaniu, połączonym z prezentacją swoich zbiorów, uczestniczyło ponad 30 kolekcjonerów oraz liczni odwiedzający, w tym młodzież z klas mundurowych. Do współorganizacji zaproszono Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, podczas giełdy przeprowadzono kwestę na jej cele statutowe. Organizatorzy już zapowiadają kolejne spotkania!

Najpiękniejsze portrety Marcello Bacciarellego

Dziś, 8 czerwca br., na Zamku Królewskim w Warszawie, w Galerii Wystaw Czasowych odbędzie się wernisaż wystawy “Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety”, zorganizowanej w 200. rocznicę śmierci nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Na pierwszy po 50 latach tak duży monograficzny pokaz twórczości artysty składa się aż 45 dzieł mistrza, reprezentujących cały chronologiczny przekrój jego portretowego dorobku – od wczesnych, rokokowych kompozycji z końca lat 50. XVIII w., poprzez kameralne wizerunki królewskiej rodziny z końca lat 70. czy efektowne konterfekty królewskich przyjaciółek z lat 80., aż po ostatnie dzieła artysty, powstałe w początkach XIX w. Niektóre spośród wystawianych dzieł nigdy dotąd nie były pokazywane w Polsce, zostały wypożyczone m.in. ze zbiorów d’Ornano w Paryżu czy zbiorów Earls of Mansfield w Perthshire. Uprzejmością wykazały się również m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Poznaniu czy Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich. Ekspozycja potrwa do 09 września br.

Zniknął posąg Chrystusa z głębin

Włoska policja poszukuje posągu legendarnego Chrystusa z głębin (Il Cristo degli Abissi), którego zniknięcie w niedzielę, 3 czerwca br., odkryli nurkowie ze stowarzyszenia „Orsa Minore” z Lanciano w Abruzji, chcący przeprowadzić jego konserwację. Brązowa figura Chrystusa z głębin o wysokości 80 cm, dzieło włoskiego rzeźbiarza Vito Pancella, znajdowała się na dnie wód portu Vallevò, w Rocca San Giovanni. Została tam umieszczona 7 sierpnia 1994 r., szybko stając się lokalną atrakcją wód Morza Śródziemnego. Niespełna rok temu przeprowadzano jej konserwację. Wydobyta na powierzchnię przez tydzień stanowiła ekspozycję w miejscowym ratuszu. Dziś jest poszukiwana przez włoską policję. Najstarszym i najbardziej popularnym podwodnym posągiem jest 2,5 metrowy Chrystus, autorstwa Guido Gallettiego, który 22 sierpnia 1954 r. trafił na dno zatoki San Fruttuoso w okolicach Camogli i Portofino. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – to tutaj zginął w 1947 roku Dario Gonzatti, pierwszy włoski nurek testujący eksperymentalny sprzęt do nurkowania.

Jak na wódkę, to tylko do muzeum!

Już za cztery dni, 12 czerwca br. w Warszawie nastąpi oficjalne otwarcie Muzeum Polskiej Wódki.
Goście będą mieli okazję zapoznać się z wielowiekową historią, tradycją oraz technologią wytwarzania narodowego trunku. Przygotowana w atrakcyjny i nowoczesny sposób ekspozycja (m.in. wirtualna pracownia alchemika, szlachecki dwór, miejsce pracy gorzelnika) przybliży zwiedzającym proces powstawania polskiej wódki, surowce, z których jest produkowana, a nawet jej… walory smakowe. W specjalnie zaadaptowanej przestrzeni gastronomiczno-usługowej będzie możliwość degustacji muzealnej “bohaterki”. A wszystko to na terenie rewitalizowanego Centrum Praskiego Koneser, w którym pod koniec XIX w. powstała jedna z najbardziej znanych fabryk wódek na ziemiach polskich, w której zostały opracowane receptury i rozpoczęła się produkcja znanych do dziś polskich wódek. Muzeum będzie dostępne wyłącznie dla pełnoletnich gości. Otwarte będzie codziennie – od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-20:00 a w piątki i soboty od godziny 11:00 do 21:00. Bilet wstępu kosztuje 40 zł. Inicjatywie Muzeum patronuje Stowarzyszenie Polska Wódka. Autorem stałej ekspozycji jest pracownia architektoniczna Nizio Design International, a logotyp i identyfikację wizualną przygotował artysta-plastyk – Andrzej Pągowski.

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora