Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.07)

Spór o kurhan Sinozębego

Chrzest Haralda Sinozębego, fragment chrzcielnicy z Tamdrup Kirke, fot. Wikipedia

Jak twierdzi część naukowców, w Wiejkowie, wsi w pobliżu Zalewu Szczecińskiego (woj. zachodniopomorskie) dzięki teledetekcji satelitarnej odnaleziono nieznany dotychczas kurhan z X wieku. Naukowcy wykorzystali w tym celu technologię LiDAR, która bardzo precyzyjnie mierzy odległość za pomocą wiązki lasera i analizy odbitego światła. Odpowiedzialni za znalezisko badacze są przekonani, że pochówek należy do Haralda Sinozębego Gormssona (ok. 911-986 r.), króla Danii i Norwegii, któremu przypisuje się zjednoczenie krajów skandynawskich dzięki wprowadzeniu chrześcijaństwa oraz… nazwę technologii Bluetooth (po duńsku Sinozęby to Blatand, po angielsku – Bluetooth, w logo standardu Bluetooth są runy haglaz i berkanan – inicjały Haralda Blatanda). Król zginął prawdopodobnie w 986 roku w wybudowanej przez siebie twierdzy Wikingów Jomsborg, czyli w dzisiejszym mieście Wolin, oddalonym o zaledwie 5 km od kurhanu w Wiejkowie. Inni badacze nie zgadzają się jednak z powyższymi doniesieniami, uważając je za hipotezy niepoparte faktami. Archeolog dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN zapytany o to, czy jest jakakolwiek szansa na to, by wzgórek w Wiejkowie rzeczywiście był miejscem pochówku Haralda Sinozębego odpowiedział, że szansa jest zawsze, ale osobiście nie postawiłbym na to żadnych pieniędzy. Być może na rozwiązanie tej zagadki będziemy musieli jeszcze poczekać.

Straty wojenne z kolekcji wrocławskich

Gotthard Kuehl, Most Augusta w Dreźnie, fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu wróciły dwie straty wojenne, obrazy „Most Augusta w Dreźnie” Gottharda Kuehla z ok. 1900 r. oraz „Marchijskie wrzosowisko” Karla Kaysera-Eichberga z ok. 1910 r. W środę 6 lipca dzieła zostały oficjalnie przekazane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zaprezentowane na wystawie „Utracone/Odzyskane. Z kolekcji wrocławskich” w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury. Pierwszy z obrazów został odzyskany w 2021 r. dzięki współpracy MKiDN z Art Loss Register, organizacją prowadzącą największą na świecie bazę danych skradzionych dzieł sztuki. Drugi został zwrócony przez dotychczasowych właścicieli, którzy dopiero niedawno odkryli jego pochodzenie. W ministerialnej bazie danych utraconych dóbr kultury znajduje się obecnie ok. 64 tys. obiektów i wciąż trwają prace na rzecz ich odzyskiwania. Przy MKiDN powołano Departament Restytucji Dóbr Kultury, który współpracuje z wyspecjalizowanymi podmiotami na całym świecie. Wystawa „Utracone/Odzyskane. Z kolekcji wrocławskich” będzie czynna do 31 lipca.

Nowe muzeum o dziedzictwie COP

Mapa Centralnego Okręgu Przemysłowego, fot. Wikipedia

W 85. rocznicę powołania Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli otwarto nowe muzeum. To pierwsza w Polsce instytucja muzealna poświęcona historii gospodarczej Polski, w tym historii narodzin, rozwoju i dzisiejszej kondycji niezwykłego fenomenu gospodarczego jakim był COP. Muzeum zlokalizowano w zabytkowej modernistycznej hali dawnych warsztatów szkolnych na przestrzeni 2000 m2. Główną atrakcję wystawy stanowi unikatowa kolekcja historycznych (w większości sprawnych) maszyn będących na wyposażeniu warsztatów, m.in. oryginalny zestaw obrabiarek-tokarek, frezarek, wiertarek stanowiących pierwotnie część ich parku maszynowego. Wystawę wzbogacają także urządzenia interaktywne i multimedialne. Instytucja ma ambicję stać się miejscem upowszechniającym dziedzictwo COP, popularyzującym naukę, technikę, najnowsze technologie, tematykę gospodarczą, ważnym miejscem aktywnego wypoczynku i rekreacji.

Witkacy na wystawie w Warszawie

W Muzeum Narodowym w Warszawie od dzisiaj, 8 lipca można oglądać nową wystawę czasową „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”. Ekspozycja została poświęcona twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. Zaprezentowano na niej prace Witkacego ze zbiorów własnych oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych. To blisko 500 prac – obrazów, rysunków, pasteli i fotografii pochodzących z kolekcji muzealnych i prywatnych. Ekspozycję uzupełniają materiały wideo i archiwalia oraz ikoniczne dzieła twórców międzynarodowej awangardy, w tym m.in. Wasilija Kandinsky’ego, Maxa Ernsta, Rudolfa Schlichtera, Umberto Boccioniego i Marcela Duchampa. Otwarta w Muzeum Narodowym Warszawa jest elementem obchodów 160 rocznicy powołania tej instytucji. Potrwa do do 9 października br.

Polska twórczość pod młotkiem

fot. Sotheby’s

W przyszłym tygodniu, 13 lipca w londyńskim Domu Aukcyjnym Sotheby’s na aukcji “European & British Art, Part I” pojawi się dzieło polskiego artysty Alfreda Wierusz-Kowalskiego (1849 Suwałki – 1915 Monachium), jednego z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w realistycznym malarstwie polskim 2 połowy XIX w. Ogromny (wymiary 112 x 150 cm) olej na płótnie pt. Coming Home! [Powrót do domu] przedstawia wiejski orszak weselny. Pradziadek obecnego właściciela pracy zakupił ją na wystawie światowej w latach 20. XX wieku. Praca znajduje się w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych. Szacunkowa kwota za obraz wynosi 250,000 – 350,000 funtów brytyjskich, czyli 1 400 000 – 2 000 000 złotych.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora