Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.11)

Banksy na niepublikowanych fotografiach

Steve Lazarides, były współpracownik, a przy tym fotograf legendarnego Banksy’ego, postanowił wydać album… ze zdjęciami anonimowego artysty! Banksy jest brytyjskim street artystą, jego wymowne, często kontrowersyjne prace pojawiają się na ulicach Londynu i całego świata. Odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskało uznanie artystów i zostało zauważone przez media. Dotąd nie poznano tożsamości twórcy. Przygotowanie publikacji składającej się z kilkuset fotografii przedstawiających Banksy’ego podczas pracy, zajęło Lazaridesowi ponad 2 lata. W albumie pojawia się ok. 12 tysięcy negatywów wykonanych w przeciągu 11-tu lat. Wśród nich znajdują się także ujęcia Banksy’ego jeszcze zanim ten osiągnął światową sławę. Zainteresowani? Album zamówić będzie można na banksycaptured.com

Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka

Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka”. Na ekspozycji znalazło się 280 obiektów sztuki i rzemiosła oraz dokumentów, wypożyczonych z ponad 77 instytucji krajowych i zagranicznych, w tym National Gallery w Londynie, Starej Pinakoteki w Monachium oraz Pałacu Kwirynalskiego w Rzymie. Wśród nich znalazły się m.in.: „Panorama Warszawy” Christiana Melicha, „Porwanie Europy” Guido Reniego, czy przypisywany Rembrandtowi „Portret Starca” z kolekcji Jana II Kazimierza. Założeniem wystawy jest ukazanie przestrzeni, w której Wazowie działali oraz przybliżenie zwiedzającym różnych aspektów życia dworskiego na przestrzeni lat 1587–1668. Wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka” będzie czynna do 14 stycznia 2020 r.

Nowe nabytki muzeum w Kwidzynie

Do Muzeum w Kwidzynie, oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku, trafiły zabytki archeologiczne odkryte w trakcie poszukiwań przeprowadzonych w 2017 roku w Gminie Stary Dzierzgoń przez członków Stowarzyszenie „Galea” z Susza. Zbiór zabytków obejmuje zespół wczesnośredniowiecznych dirhemów wybitych w Bagdadzie w VIII i IX w., grot wczesnośredniowiecznego oszczepu lub sulicy, ostrogę z kółkiem gwieździstym, denar rzymski Antoniusa Piusa dla Faustyny I, importowaną fibulę (warsztat nadreński) a także ornamentowane okucie pasa. Zanim obiekty mogły trafić do muzealnej kolekcji musiały przejść szereg prac konserwatorskich. Konserwację zabytków sfinansowano z funduszy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Niepowtarzalna aukcja rysunków Dawnych Mistrzów

Gotowi na jedną z najważniejszych akcji nadchodzącego roku? W nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s już w styczniu 2020 r. będzie szansa na zakup pracy Andrea Mategni (ok. 1431-1506), jednego z najbardziej innowacyjnych, wpływowych i cenionych artystów włoskiego renesansu. Na aukcji rysunków “Dawnych Mistrzów” pojawi się rysunek będący studium do powstającego w latach 1484-1492 cyklu 9 obrazów zatytułowanych „Triumf Cezara„ które powstały na zlecenie władcy Mantui – Fryderyka I Gonzagi. Wystawione na aukcji dzieło, to jedno z dwóch ostatnich prac na papierze, które nie znalazły się w muzealnych zbiorach. Szacuje się, że dzieło zostanie sprzedane za 12 mln dolarów.

Sztuka europejska na polskim znaczku

Wszystkich kolekcjonerów z pewnością ucieszy fakt, że do obiegu został wprowadzony nowy znaczek pocztowy o wartości 6,00 zł emisji „Sztuka europejska w zbiorach polskich”. Na znaczku przedstawiony został obraz „Kazanie św. Jana Chrzciciela” z pocz. XVII w., autorstwa Pietera Brueghela Młodszego, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Pieter Brueghel Młodszy (1564—1638) jest znany głównie jako kopista obrazów swego ojca, Pietera Bruegela Starszego (1525/30–1569), jednego z największych malarzy niderlandzkich II połowy XVI wieku. Obraz krakowski wykonany został według oryginału ojca z 1566 roku, który znajduje się obecnie w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie: 51 x 39,5 mm, w nakładzie 100 000 sztuk. Arkusz zawiera 5 szt. znaczków i pustopole. Z tej okazji została wydana również koperta FDC. Autorem projektu znaczka jest Maciej Jędrysik.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora