Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.11)

Banksy na niepublikowanych fotografiach

Steve Lazarides, były współpracownik, a przy tym fotograf legendarnego Banksy’ego, postanowił wydać album… ze zdjęciami anonimowego artysty! Banksy jest brytyjskim street artystą, jego wymowne, często kontrowersyjne prace pojawiają się na ulicach Londynu i całego świata. Odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskało uznanie artystów i zostało zauważone przez media. Dotąd nie poznano tożsamości twórcy. Przygotowanie publikacji składającej się z kilkuset fotografii przedstawiających Banksy’ego podczas pracy, zajęło Lazaridesowi ponad 2 lata. W albumie pojawia się ok. 12 tysięcy negatywów wykonanych w przeciągu 11-tu lat. Wśród nich znajdują się także ujęcia Banksy’ego jeszcze zanim ten osiągnął światową sławę. Zainteresowani? Album zamówić będzie można na banksycaptured.com

Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka

Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka”. Na ekspozycji znalazło się 280 obiektów sztuki i rzemiosła oraz dokumentów, wypożyczonych z ponad 77 instytucji krajowych i zagranicznych, w tym National Gallery w Londynie, Starej Pinakoteki w Monachium oraz Pałacu Kwirynalskiego w Rzymie. Wśród nich znalazły się m.in.: „Panorama Warszawy” Christiana Melicha, „Porwanie Europy” Guido Reniego, czy przypisywany Rembrandtowi „Portret Starca” z kolekcji Jana II Kazimierza. Założeniem wystawy jest ukazanie przestrzeni, w której Wazowie działali oraz przybliżenie zwiedzającym różnych aspektów życia dworskiego na przestrzeni lat 1587–1668. Wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka” będzie czynna do 14 stycznia 2020 r.

Nowe nabytki muzeum w Kwidzynie

Do Muzeum w Kwidzynie, oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku, trafiły zabytki archeologiczne odkryte w trakcie poszukiwań przeprowadzonych w 2017 roku w Gminie Stary Dzierzgoń przez członków Stowarzyszenie „Galea” z Susza. Zbiór zabytków obejmuje zespół wczesnośredniowiecznych dirhemów wybitych w Bagdadzie w VIII i IX w., grot wczesnośredniowiecznego oszczepu lub sulicy, ostrogę z kółkiem gwieździstym, denar rzymski Antoniusa Piusa dla Faustyny I, importowaną fibulę (warsztat nadreński) a także ornamentowane okucie pasa. Zanim obiekty mogły trafić do muzealnej kolekcji musiały przejść szereg prac konserwatorskich. Konserwację zabytków sfinansowano z funduszy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Niepowtarzalna aukcja rysunków Dawnych Mistrzów

Gotowi na jedną z najważniejszych akcji nadchodzącego roku? W nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s już w styczniu 2020 r. będzie szansa na zakup pracy Andrea Mategni (ok. 1431-1506), jednego z najbardziej innowacyjnych, wpływowych i cenionych artystów włoskiego renesansu. Na aukcji rysunków “Dawnych Mistrzów” pojawi się rysunek będący studium do powstającego w latach 1484-1492 cyklu 9 obrazów zatytułowanych „Triumf Cezara„ które powstały na zlecenie władcy Mantui – Fryderyka I Gonzagi. Wystawione na aukcji dzieło, to jedno z dwóch ostatnich prac na papierze, które nie znalazły się w muzealnych zbiorach. Szacuje się, że dzieło zostanie sprzedane za 12 mln dolarów.

Sztuka europejska na polskim znaczku

Wszystkich kolekcjonerów z pewnością ucieszy fakt, że do obiegu został wprowadzony nowy znaczek pocztowy o wartości 6,00 zł emisji „Sztuka europejska w zbiorach polskich”. Na znaczku przedstawiony został obraz „Kazanie św. Jana Chrzciciela” z pocz. XVII w., autorstwa Pietera Brueghela Młodszego, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Pieter Brueghel Młodszy (1564—1638) jest znany głównie jako kopista obrazów swego ojca, Pietera Bruegela Starszego (1525/30–1569), jednego z największych malarzy niderlandzkich II połowy XVI wieku. Obraz krakowski wykonany został według oryginału ojca z 1566 roku, który znajduje się obecnie w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie: 51 x 39,5 mm, w nakładzie 100 000 sztuk. Arkusz zawiera 5 szt. znaczków i pustopole. Z tej okazji została wydana również koperta FDC. Autorem projektu znaczka jest Maciej Jędrysik.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora