Krótki przegląd mijającego tygodnia (09.04)

Zagadkowy prehistoryczny wrak z dna jeziora

Wrak prehistorycznej łodzi sprzed 4000 lat jest właśnie wydobywany z dna Jeziora Bodeńskiego w pobliżu Seerhein. Łódź mierzy 8 metrów długości i została wykonana z drewna lipowego. Właśnie ze względu na rodzaj tego kruchego i miękkiego materiału proces podniesienia wraku z dna jest niezwykle skomplikowany i pracochłonny. W związku z tym w pierwszej kolejności tworzona jest bardzo szczegółowa trójwymiarowa dokumentacja fotogrametryczna, fotograficzna oraz filmowa. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że łodzi nie uda się wydobyć w jednym kawałku. Później ma trafić do pracowni konserwatorskiej Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków. Wciąż nie wiadomo, skąd na dnie jeziora wzięła się prehistoryczna dłubanka. W pobliżu nie odkryto bowiem dotąd żadnych śladów osadnictwa ani innych pozostałości archeologicznych, które byłyby powiązane z wrakiem i mogły wyjaśniać jego pochodzenie.

Polski El Greco dostępny w internecie

fot. Wikipedia

Do obejrzenia w internecie jest już dostępny fabularyzowany dokument pt. „Polski El Greco” przedstawiający historię odnalezienia obrazu obrazu „Ekstaza św. Franciszka” pędzla El Greca. Pracę mistrza z Toledo w 1964 roku na plebanii w Kosowie Lackim odnalazła Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska – historyczki sztuki z Instytut Sztuki PAN prowadzące inwentaryzację do Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Pomimo odkrycia dzieło dopiero po czterdziestu latach zostało wystawione dla publiczności. Co działo się z nim od lat 60. XX wieku? Nieprawdopodobną historię, odkrywającą jedną z największych tajemnic polskiej historii sztuki można już poznać dzięki udostępnionemu w sieci materiałowi filmowemu.

Rekord niemal stuletniego Supermana

Okładka z 1940 roku, fot. Wikipedia

Pierwszy komiks ze słynnym Supermanem z 1938 r. został sprzedany podczas licytacji na platformie ComicConnect za 3,25 mln dolarów! Co ciekawe w roku swojej produkcji komiks, w którym po raz pierwszy pojawiła się postać superbohatera sprzedawany był za jedyne… 10 centów! Był pierwszym z serii „Action Comics” i miał nakład kilkuset tysięcy egzemplarzy. Ten sprzedany na ostatniej aukcji, opowiadający historię przybycia Supermana z planety Krypton na Ziemię, jest jednym z zaledwie 100 zachowanych. Uważany jest dzięki temu za najcenniejszy komiks świata. Według platformy aukcyjnej sprzedawca kupił swój egzemplarz w 2018 roku za ponad 2 mln dolarów. Nowy właściciel pozostaje anonimowy, wiadomo jednak, że jest początkującym kolekcjonerem.

Wyjątkowy dar na muzealnej ekspozycji

140 prac 40 artystów reprezentujących malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię i rzeźbę z kolekcji artysty i mecenasa sztuki Basila Alkazziego zostanie zaprezentowane w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Podczas wystawy czasowej pt. “Kolekcja” można będzie obejrzeć zbiór prac będący jednym z najcenniejszych darów ostatnich dekad w historii polskiego muzealnictwa. Składają się na niego prace klasyków współczesności jak i artystów młodszych, działających w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei Południowej. Wszystkie prace prezentują bogaty przegląd rozwiązań formalnych i ikonograficznych oraz są świetną okazją do poznania różnych trendów sztuki XX i XXI w. na całym świecie. Kolekcja jest już własnością MNG. Termin otwarcia wystawy jest uzależniony od sytuacji epidemicznej w Polsce.

Policja na tropie zaginionych dzieł sztuki

fot. Artinfo

W mieście Baarn w Holandii policja aresztowała mężczyznę podejrzanego o kradzieże dwóch obrazów, pędzla Vincenta van Gogha i Fransa Halsa, których dokonał w ubiegłym roku. Dzieło Van Gogha „Wiosenny ogród plebanii w Neuen” z 1884 roku zostało skradzione z The Singer Laren Museum w marcu 2020 r. Płótno było wypożyczone z instytucji Muzeum Groninger w Groningen, a jego wartość szacowana jest na 6 mln euro. Z kolei obraz Fransa Halsa „Dwóch śmiejących się chłopców z kuflem piwa” z XVII w. został zrabowany w nocy z muzeum Hofje van Mevrouw van Aerden w Leerdam w sierpniu 2020 r. Praca została wcześniej skradziona aż dwukrotnie – w 1988 i 2011 r. Jego wartość szacowana jest na 15 mln euro. Poszukiwania skradzionych dzieł wciąż trwają, ale jak informuje policja, aresztowanie podejrzanego to bardzo cenny krok ku pozytywnemu zakończeniu sprawy.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora