Krótki przegląd mijającego tygodnia (09.07)

Niecodzienne znalezisko w Niemczech

Otto I, fot. Wikipedia

Niedaleko miasta Lutherstadt Eisleben w Niemczech archeolodzy odnaleźli pałac, bazylikę i centrum administracyjne cesarza Ottona I Wielkiego (912-973). Pozostałości zabudowań pochodzą z przełomu IX i X w. n.e. Były niejednokrotnie wymieniane w kronikach jako “Helpide” i “Helphideburg”, jednak dotąd ich dokładna lokalizacja nie była znana. Obecnie trwają dokładne badania fundamentów trójnawowej bazyliki, najprawdopodobniej p.w. św. Radegundy, ufundowanej przez cesarza Ottona przed rokiem 968 n.e. Na miejscu odnaleziono dużą ilość monet, ozdób i innych przedmiotów rzemiosła artystycznego, w tym rzadki, emaliowany krucyfiks, wykonany w Limoges we Francji. Na terenie świątyni natrafiono również na liczne pochówki. Badania mają być kontynuowane. Pod nadzorem prof. dr. Felixa Biermanna, wykładającego archeologię wczesnośredniowieczną na Uniwersytecie Szczecińskim, wezmą w nich udział studenci z Halle, Szczecina oraz Barcelony.

Nowa kolekcjonerska moneta trafiła do obiegu

fot. Narodowy Bank Polski

Wczoraj, 8 lipca, do obiegu trafiła srebrna moneta kolekcjonerska „Wrocław – mała ojczyzna” wyemitowana przez Narodowy Bank Polski. Na rewersie monety o nominale 50 zł znalazły się postacie dominikanina bł. Czesława Odrowąża i ks. Henryka Pobożnego. Książę bronił miasta przed Tatarami, współrządził wraz z ojcem Henrykiem Brodatym księstwem dolnośląskim, był pretendentem do korony. Z kolei zakonnik był założycielem klasztoru przy kościele św. Wojciecha i jego pierwszym przeorem, dziś jest patronem miasta. Na awersie zamieszczono widok na pełną zabytków najstarszą część Wrocławia, czyli Ostrów Tumski. Nakład emisji to 6 tys. egzemplarzy.

Sprzedano zagrabiony przez nazistów obraz

fot. Sotheby’s

Na aukcję Old Masters Evening Sale w Londynie wystawiono XVII-wieczny obraz flamandzkiego artysty barokowego Anthony’ego Van Dycka. Dzieło, znane jako „Portret rodzinny” lub „Rodzina Cornelisa de Vos” zostało zakupione przez Sir Francisa Cooka w 1868 r. i pozostawało w jego rodzinie aż do lat 30. XX w. Wówczas holenderski handlarz dziełami sztuki Nathan Katz nabył prawo własności do obrazu. Niestety II wojna światowa sprawiła, że dzieło wpadło w ręce nazistowskiego dowódcy wojskowego Hermana Goeringa i dopiero w 1948 r. rodzinie Katzów udało się odzyskać zabytek. Następnie dzieło zostało sprzedane mecenasowi sztuki Emilowi Georgowi Buhrle, który wystawił je na aukcji w Sotheby’s. W ostatnią środę obraz znalazł nowego właściciela, który zapłacił za niego ponad 2,4 mln funtów.

Bohaterowie stoczni gdańskiej na wystawie

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980, fot. Wikipedia

W mijającym tygodniu w witrynie siedziby Narodowego Instytutu Dziedzictwa otwarto wystawę „Stocznia ludzi! Stocznia 1980 – historia zwykłych ludzi, którzy zmienili Polskę, Europę i świat”. To ekspozycja przedstawiająca historię Stoczni Gdańskiej, widzianą oczami uczestników strajków z 1980 r. To m.in. drukowana gazeta stylizowana na prasę sprzed czterdziestu lat oraz fotografie robotników, suwnicowych czy inżynierów pracujących w Stoczni, przedstawione na tle oryginalnych telewizorów z tamtych czasów. Tło wystawy stanowią charakterystyczne dla Stoczni Gdańskiej blacha trapezowa i płyty chodnikowe. Cała ekspozycja to architektoniczna refleksja nad sierpniem 1980 roku – tłumaczy Piotr Lewandowski, architekt i twórca ekspozycji. Wystawę można oglądać codziennie przy ul. Mikołaja Kopernika 36/40 w Warszawie.

Mural i wystawa na cześć polskiej malarki

Anna Bilińska, Autoportret, fot. Wikipedia

Dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Good Looking Studio na fasadzie budynku przy ulicy Smolnej 15 w Warszawie, nieopodal Muzeum Narodowego, powstał mural przedstawiający Annę Bilińską-Bohdanowiczową (1854-1893). Będzie go można zobaczyć do końca lipca. Jednocześnie w Muzeum Narodowym w Warszawie można zobaczyć wystawę “Artystka. Anna Bilińska 1854–1893”, opowiadającej o determinacji, ciężkiej pracy i talencie malarki. Głównym wątkiem wystawy jest artystyczna kariera Bilińskiej, wiodąca od pierwszych prób malarskich w Warszawie, poprzez naukę w paryskiej Académie Julian, ku udziałowi w międzynarodowych wystawach sztuki. Wystawa ma na celu prezentację możliwie najszerszego wyboru prac malarskich i rysunkowych Bilińskiej (w tym dzieł do tej pory nieznanych), pochodzących z polskich i zagranicznych muzeów oraz kolekcji prywatnych. Wystawa w MNW potrwa do 10 października.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora