Krótki przegląd mijającego tygodnia (09.08)

Jak Aleksander Wielki odnalazł głowę

Kolejny, poszukiwany od lat obiekt odnalazł się w… muzealnym magazynie! Tym razem chodzi o głowę starożytnego kamiennego posągu przedstawiającego Aleksandra Wielkiego (336-323 p.n.e.), króla Macedonii z dynastii Argeadów, który powszechnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych strategów i zdobywców w historii ludzkości. Fragment posągu odnaleziono podczas prac porządkowych w greckim Muzeum Archeologicznym w Werii – mieście, w pobliżu którego kilkadziesiąt lat temu artefakt odkryto. Po renowacji i konserwacji rzeźbiona głowa zostanie umieszczona jako eksponat w muzeum w Werginie, gdzie znajdują się królewskie groby kilku władców starożytnej Macedonii, w tym grobowiec Filipa II, ojca Aleksandra. Prezentację zaplanowano na rok 2020.

Wirtualne średniowiecze na Warmii i Mazurach

W nowo powstającej przestrzeni Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu Regionalna Pracownia Digitalizacji przygotowuje specjalną salę, przeznaczoną do doświadczania wirtualnej rzeczywistości. Dzięki symulacji VR można będzie m.in. przenieść się do czasów średniowiecza na Warmii i Mazurach. Dzięki temu każdy będzie miał szansę strzelać z łuku i kuszy, odwiedzić stragan z warzywami, ozdobić ceramiczne garnki, a także zwiedzić galerię ze średniowiecznymi muzealiami z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Artefakty z czterech kategorii – sacrum, profanum, władza i militaria – można będzie podnieść, powiększyć, obrócić i obserwować z każdej strony. Aplikacja zostanie zaprezentowana podczas konferencji 24 października br. Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zabytkowy tramwaj będzie kursował w Krakowie

Historyczny niemiecki tramwaj doczepny KSW (Kriegs Strassenbahn Wagen) pochodzący z lat 40. XX w. został właśnie zrekonstruowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Wagon odbudowany przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK został wyprodukowany w niemieckich zakładach w czasie II wojny światowej i jeździł w austriackim Grazu. Spośród wyprodukowanych wtedy tramwajów do dziś zachowało się zaledwie kilkanaście pojazdów KSW, stanowią cenne okazy w muzealnych kolekcjach. Zabytkowy pojazd będzie kursował od najbliższej niedzieli (11 sierpnia) po trasie Krakowskiej Linii Muzealnej nr 0.

Największa francuska wystawa o sztuce polskiej

Muzeum Narodowe w Warszawie pracuje właśnie nad nową wystawą czasową Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation (Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu). Ekspozycja ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i kilku innych kolekcji polskich, w tym m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Toruniu i innych, będzie koncentrować się wokół zagadnienia polskości i tożsamości narodowej w okresie zaborów. Kuratorzy skupili się przede wszystkim na roli i znaczeniu sztuki polskiej dla narodu pozbawionego swej państwowości, rozdartego i podzielonego. Wystawa będzie największym przedsięwzięciem muzealniczym opowiadającym o sztuce polskiej, zrealizowanym kiedykolwiek we Francji (ok. 130 dzieł). Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydentów Polski i Francji, a organizowane jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog w języku francuskim z esejami i hasłami katalogowymi. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 września 2019 r. w Musée du Louvre-Lens we Francji.

Powiększyła się kolekcja szprotawskiego muzeum

Radziecka rusznica przeciwpancerna systemu Diechtariewa z czasów II wojny światowej trafiła do Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. Feliksa Matuszkiewicza (woj. lubuskie). Karabiny przeciwpancerne PTRD były dostarczane jednostkom Armii Czerwonej od 1941 roku. PTRD był bronią jednostrzałową, wyposażoną w zamek czterotaktowy. W lutym 1945 roku przez ziemię szprotawską pod naporem Rosjan wycofywała się m.in. niemiecka dywizja grenadierów pancernych Grossdeutschland, a wschodnie flanki Szprotawy ufortyfikowano od stacji kolejowej po strzelnicę. Walki o miasto trwały około czterech dni. Podarowany przez mieszkańca Szprotawy uszkodzony karabin należał zapewne do rannego lub poległego pod miastem żołnierza radzieckiego.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora