Krótki przegląd mijającego tygodnia (09.11)

Dziewczyńska kolekcja o światowym znaczeniu

Zbiory Muzeum Okręgowego w Rzeszowie właśnie się powiększyły! Muzealna kolekcja damskiej garderoby, na co dzień udostępniana zwiedzającym w Galerii Rzemiosła Artystycznego, została uzupełniona o niemal 160 wyjątkowych obiektów, w tym o unikatowe torebki, wachlarze, buty, suknie, staniki, szale, nakrycia głowy, parasolki, pochodzące z niemal całego świata. Jest także m.in. francuski karnecik balowy, niemieckie szpilki do gorsetu, czy dwa srebrne etui (puderniczka i papierośnica). Pozyskane obiekty prezentują przemiany stylowe od drugiej połowy XIX wieku do lat 30. XX stulecia. Większość przedmiotów należała do kolekcjonerki Hanny Szudzińskiej. Nowe nabytki można oglądać od środy, 7 listopada br., jedna oficjalna prezentacja dla publiczności zaplanowana jest na niedzielę. Zakup został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podkarpackie.

Międzynarodowa, bombowa akcja poszukiwawcza

U wybrzeży włoskiego miasta Brindisi, w ramach projektu „Zaginione bombowce z Brindisi” rozpoczęto poszukiwania wraków bombowców z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia i 301 Dywizjonu Specjalnego, które pod koniec II Wojny Światowej miały nieść pomoc dla powstańczej Warszawy. Maszyny stacjonowały w rejonie Brindisi, jednak nikt wcześniej nie prowadził poszukiwań mających na celu ich zlokalizowanie i udokumentowanie. Do poszukiwań użyjemy autonomicznego podwodnego pojazdu AUV, który będzie skanował dno, a uzyskane w ten sposób dane będą przenoszone do programu komputerowego i potem szczegółowo analizowane – wyjaśnia Peter Wytykowski, wiceszef stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Projekt powstał z inicjatywy Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe, Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego oraz Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Swoje wsparcie dla projektu zadeklarowały również Departament Archeologii Uniwersytetu Maltańskiego, Laboratorium Autonomicznych i Inteligentnych Robotów z Kalifornii oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Historia Elbląga w zmodernizowanym muzeum

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) zakończył się ponad dwuletni remont. Wczoraj, 8 listopada br., w dawnym Gimnazjum Elbląskim i południowym skrzydle Podzamcza, których najstarsze fragmenty pochodzą z czasów budowy zamku krzyżackiego, czyli połowy XIII w., zaprezentowano nowe instalacje multimedialne oraz wystawy, w tym aż trzy ekspozycje stałe; „Żuławy – ziemia ujarzmiona. Między trzema gardzielami Wisły”, „Relikty chwały Elbląga i regionu” oraz „Historia ukryta pod ziemią”. W muzealnych podziemiach ukryto natomiast… tzw. escape room, czyli pokój zagadek, z którego można się wydostać dopiero po rozwiązaniu zadań związanych z okresem PRL. Jak zapowiadają muzealnicy teraz zwiedzający będą mogli dosłownie i w przenośni zagłębić się w historię miasta i regionu.

Rozprawa w sprawie zaginionego obrazu

W czwartek, 08 listopada br. przed Sądem Okręgowym w Krakowie odbyła się czwarta rozprawa w sprawie przywłaszczenia obrazu Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”. Dzieło, które na liście obiektów utraconych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego figurowało jako polska strata wojenna, zaginęło w 1945 r. Dopiero w ubiegłym roku okazało się, że przez lata znajdowało się w prywatnych rękach…. w Krakowie! Kobieta przeglądając rzeczy swojej zmarłej w 2007 r. babci natrafiła na płótno i ukrywała przez kolejne lata. Obraz został wycięty z ramy i przez ponad 70 lat był bezustannie przechowywany w postaci zwiniętego rulonu. „Mienie o znaczącej wartości oraz dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury”, którego wartość szacuje się na 800 tys. zł, przechowywane w niewłaściwy sposób zostało bezpowrotnie uszkodzone, za co samozwańczej “właścicielce” grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Wyrok w sprawie zapaść ma 20 listopada br. Obraz trafił do powrócił do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

100 na 100… czyli narodowe święto Polski

Na przypadające w najbliższą niedzielę 11 listopada 2018 r. święto 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w całym kraju zaplanowano liczne wydarzenia. Na zestaw rocznicowych imprez zaprasza m.in. Miasto Wrocław z radosną paradą i koncertem pieśni legionowych, Muzeum Historii Polski z trzynastym już “Przystankiem Niepodległość”, Uniwersytet Warszawski gdzie odbędzie się debata „Stulecie niepodległości. Dwugłos polsko-litewski”, czy TVP Historia, na antenie której zostanie zaprezentowany premierowy film dokumentalny z cyklu „Rodzina Niepodległej”. W całej Polsce trwa akcja sadzenia 100 dębów na 100-lecie, a Polska Agencja Prasowa zachęca do udziału w internetowym quizie o II RP, powstałym w ramach projektu „Moja Polska”, realizowanego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały przygotowane wystawy pokazujące polską drogę do wolności: „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” w Muzeum Narodowym w Krakowie. To tylko garść wydarzeń, jakie czekają nas w najbliższy weekend. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora