Krótki przegląd mijającego tygodnia (10.01)

Wawelskie komnaty gotowe do sesji zdjęciowych

Wawel, fot. N. Szudzikowska

Od kilku ostatnich dni we wszystkich komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie można robić legalne amatorskie zdjęcia oraz filmy. Wcześniej było to zabronione. Oczywiście – jak w większości muzealnych wnętrz – są przy tym pewne ograniczenia. Zwiedzający nie mogą bowiem używać lamp błyskowych, statywów i tzw. selfie-sticków. Pozwolenie na wykonywanie dokumentacji jest pierwszym rozporządzeniem nowego dyrektora tej instytucji Andrzeja Betleja. Ponadto rozważana jest również możliwość udostępnienia zwiedzającym przestrzeni dawnego romańskiego kościoła św. Gereona, który został przekształcony później w gotycką kaplicę św. Marii Egipcjanki. Nowa dyrekcja ma już nowe plany ekspozycyjne, w tym prezentację całej, najbogatszej w Europie kolekcji arrasów wawelskich. Czekamy z niecierpliwością.

Osada z epoki brązu odnaleziona na dnie jeziora

fot. Archeologischer Dienst des Kantons Bern

Na dnie jeziora Thun usytuowanym w sąsiedztwie zamku Schadau u północnych podnóży Alp Berneńskich (Szwajcaria) podwodni archeolodzy odnaleźli zatopioną osadę, której wiek określono na wczesną epokę brązu 1590-1540 r. p.n.e. Nurkowie oraz badacze z uczelni w Brnie intensywnie pracują nad uratowaniem odnalezionych na jej terenie cennych obiektów. Czas i postępująca w związku z nim erozja artefaktów (głównie tych wykonanych z brązu) nie sprzyja bowiem ich zachowaniu. Wstępnie koniec prac archeologicznych, w tym dokumentacyjnych i zachowawczych, zaplanowano na marzec tego roku. Szwajcarskie jezioro Thun to skarbnica nie tylko pradziejowych osad i artefaktów. Jezioro było bowiem wykorzystywane przez armię szwajcarską do składowania zbędnej amunicji i materiałów wybuchowych. Z uwagi na bliskość w stosunku do wojskowych magazynów, w latach 1945-1964 zatopiono w nim blisko 4600 ton bomb lotniczych, pocisków artyleryjskich, granatów, amunicji strzeleckiej i materiałów wybuchowych.

Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni

Od czwartku 9 stycznia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu można oglądać wystawę „Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni”. Na ekspozycji pojawiły się dzieła takich artystów jak m.in. Camille Pissarro, Alfred Sisley, Paul Cezanne, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec i Edouard Manet. To prezentacja jednego z największych w Europie zbiorów XIX-wiecznej grafiki francuskiej z kolekcji Ashmolean Museum w Oksfordzie (depozyt Pissarro Family Collection) oraz prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Z tej ostatniej instytucji zobaczymy 10 prac artystów francuskich XIX i XX wieku pochodzących z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. Centrum Kultury Zamek w Poznaniu przygotowało ponadto bogaty program towarzyszący wystawie. Wydarzenie potrwa do końca marca br.

Rośnie terakotowa armia cesarza Qin Shi Huanga

fot. M. Wróbel, Wikipedia

W środkowych Chinach na terenie dzisiejszej prowincji Shaanxi prowadzone na szeroką skalę badania wykopaliskowe doprowadziły badaczy do odkrycia w sumie około 220 figur terakotowej armii cesarza Qin Shi Huanga, w tym pozostałości 2 rydwanów, miecze z brązu, łuki, kolorowe tarcze, ceramiczne i jadeitowe wyroby oraz 12 koni. To kolejna część odkrytej kilkadziesiąt lat temu armii, która dziś liczy już ponad 8 tys. terakotowych obiektów. Terakotowi wojownicy o różnym stopniu wojskowości, zostali ustawieni dokładnie w takim szyku, w jakim przed tysiącami lat ustawiali się prawdziwi żołnierze z czasów dynastii Qin (221–206 rok p.n.e.). To dzięki temu naukowcy mogą dziś badać system wojskowy feudalnych Chin. Nieopodal znaleziska archeolodzy natrafili ponadto na na złotą figurę wielbłąda, ocenianą na najstarsze tego typu znalezisko w Chinach.

Aukcja charytatywna Kolekcji mBanku dla WOŚP

fot. DESA Unicum

Obraz “Wyjazd na polowanie” Juliana Fałata z 1898 r. oraz inne dzieła sztuki już w najbliższą niedzielę, 12 stycznia, można będzie wylicytować na aukcji charytatywnej Kolekcji mBanku dla WOŚP. Sprzedaż organizuje warszawski Dom Aukcyjny DESA Unicum. Cena wywoławcza “Wyjazdu na polowanie” zaczyna się od 500 zł. Kompozycja powstała w krakowskim okresie twórczości malarza, kiedy pracował często w technice olejnej wykonując wielkoformatowe pejzaże i sceny z polowań. Obraz (81 x 198 cm) nawiązuje schematem kompozycyjnym do akwareli „Nagonka – polowanie w Staszowie” z 1894 roku (Muzeum Narodowe w Warszawie). Podczas niedzielnej aukcji można będzie zakupić prace takich autorów jak Igor Mitoraj, Marcin Kydryński czy Christian Choisy. Pełen katalog aukcyjny można znaleźć na stronie organizatora.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora