Krótki przegląd mijającego tygodnia (10.04)

Nieznane dotąd grodziska zlokalizowano w Wielkopolsce

Giecz, grodzisko, fot. Wikipedia

W południowo-wschodniej Wielkopolsce, w tym w rejonie Grudzielca i Czermina, archeolodzy zlokalizowali dziesięć niezidentyfikowanych dotąd grodzisk (pozostałości po grodzie albo osadzie obronnej) pochodzących z różnych okresów – od wczesnej epoki żelaza po późne średniowiecze. „Kilka z grodzisk było wzmiankowanych w przedwojennej literaturze, lecz już wówczas były mocno zniszczone, przez co straciliśmy informację o ich lokalizacji, a finalnie nie weszły do ewidencji konserwatorskiej” – mówi kierownik projektu, archeolog Maksym Mackiewicz z Fundacji Archeolodzy.org. Jednak dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, w tym m.in. zdjęć lotniczych i pomiarów magnetycznych, ledwie widoczne w krajobrazie grodziska udało się zlokalizować. Prace prowadzone były w ramach projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem przedsięwzięcia była Fundacja Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Art outlet, czyli aukcja sztuki dawnej

S. Żukowski, „W salonie”, fot. DESA unicum

W ostatni wtorek, 7 kwietnia, w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum miała miejsce aukcja “Art outlet – sztuka dawna”. Pod młotek trafiło ponad sto obiektów sztuki dawnej zaprezentowanych w układzie tematycznym: miasta, pejzaże górskie, wieś polska czy portrety. Nie zabrakło również tradycyjnych polskich tematów, takich jak konie, jeźdźcy, ułani na obrazach, autorstwa np. Kossaków czy Monachijczyków. Największą popularnością podczas aukcji cieszył się olej na tekturze Stanisława Żukowskiego “W salonie”, sprzedany za kwotę 30 tys. zł. Niewiele mniej zapłacono za obrazy Terlikowskiego, Haydena, Hofmana oraz Kossaka. Suma sprzedaży wszystkich dzieł sztuki dawnej, jakie pojawiły się na wtorkowej aukcji wyniosła niemal 612 tys. zł.

Zabytkowy pałac w Ostromecku odzyskuje dawny blask

fot. Eder Thorunensis, Wikipedia

Jeszcze do niedawna Pałac Nowy, nazywany Pałacem Schönbornów wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku (woj. kujawsko-pomorskie) rozpaczliwie domagał się remontu. To rezydencja w stylu neoklasycystycznym wybudowana w latach 1832–1848 i wzbogacona na przełomie XIX/XX w. o dwupiętrowe skrzydło, salę balową i tarasy widokowe w tzw. „kostiumie francuskim” łączącym style neorenesansowy i neobarokowy. Właśnie rozpoczyna się kolejny etap prac renowacyjnych obiektu, który obejmie m.in. działania naprawcze murów oraz tarasów widokowych o powierzchni ok. 1000 m2. Planowane jest również odtworzenie detali zabytkowego budynku, naprawa altan, tynków na elewacjach, czy reprezentacyjnych schodów. Od 1996 roku właścicielem zespołu rezydencjalnego w Ostromecku, obejmującego dwa pałace i 38 ha park, jest Miasto Bydgoszcz. Nad pracami remontowymi i konserwatorskimi czuwa wojewódzki urząd ochrony zabytków w Toruniu z delegaturą w Bydgoszczy.

Wirtualne puzzle z dziełami sztuki

Cooper Gallery w Barnsley w Wielkiej Brytanii na czas #zostanwdomu proponuje nietypową formę poznawania swoich kolekcji. Galeria przekształca bowiem dzieła sztuki w… wirtualne puzzle! Codziennie pojawiają się nowe łamigłówki wykorzystujące dzieła sztuki, które internauci rozwiązują w jak najkrótszym czasie na zasadzie rywalizacji. W galerii Cooper znajdują się zbiory niemal 400 obrazów, akwareli i rysunków z XVII-XX wieku, w tym dzieła brytyjskiego malarza Josepha Williama Turnera. Obecnie Cooper Gallery planuje zorganizowanie konkursu online, w którym uczestnicy zostaną poproszeni o rozwiązanie całej serii układanek.

Spacery po ikonach światowego modernizmu

Fallingwater, fot. Wikipedia

Dzięki akcji #WrightVirtualVisits możemy bez wychodzenia z domu zwiedzić domy zaprojektowane przez Franka Lloyda Wrighta (1867-1959), amerykańskiego architekta modernizmu, jednego z najważniejszych projektantów XX w. Frank Lloyd Wright Building Conservancy, Fundacja Franka Lloyda Wrighta i Unity Temple Restoration Foundation przygotowały wirtualne spacery po ikonicznych realizacjach architekta, w tym m.in. Fallingwater, Gordon House, Ebsworth Park czy Taliesin. Warto przypomnieć, że część z obiektów została na 43. posiedzeniu komisji UNESCO w Baku w 2019 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora