Krótki przegląd mijającego tygodnia (10.06)

Poszukiwań Bursztynowej Komnaty ciąg dalszy

Już 15 czerwca br. poznamy tajemnice niezbadanych dotychczas pomieszczeń bunkra w Mamerkach (woj. warmińsko-mazurskie), które (jak od lat podejrzewają okoliczni mieszkańcy i pasjonaci historii) mogą kryć legendarną Bursztynową Komnatę. Chociaż Muzeum w Mamerkach blisko miesiąc temu otrzymało zgodę od konserwatora zabytków na wykonanie odwiertów umożliwiających wprowadzenie kamery do wnętrza bunkra, to dopiero teraz Lasy Państwowe wydały ostatnią niezbędną zgodę na przeprowadzenie prac. Ich termin został wyznaczony na najbliższą środę, na godz. 10. O „bursztynowej” zawartości bunkra mówi się już od lat. Zachowane ślady wskazują na to, że bunkier próbowano już wysadzić. Wiemy również, że już po zakończeniu II wojny światowej poszukiwano w tym miejscu skarbu. Czekamy z niecierpliwością na wyniki badań!

Osobiste rzeczy więźniów Auschwitz znów ujrzały światło dzienne

osobiste-rzeczy-ofiar-auschwitz-4

Ponad 16 tysięcy osobistych przedmiotów, jak termometry, butelki po perfumach, fragmenty butów, sztućce, biżuteria, zegarki, szczotki, fajki, zapalniczki, naczynia, scyzoryki, klucze i wiele innych, które należały do Żydów kierowanych z ramp bezpośrednio do komór gazowych w Auschwitz, zostało ponownie odnalezionych i wróciło do Muzeum. Dlaczego ponownie? Otóż natknięto się na nie już w 1967 r. podczas prac archeologicznych prowadzonych w okolicach komory gazowej i krematorium III, jednak od tego czasu słuch o nich zaginął. Fakt ich odnalezienia znany był z krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Archeologia” pokazującego przebieg wspomnianych prac, zaś w inwentarzu Zbiorów Muzeum znalazło się jedynie ponad 400 odnalezionych obiektów. Po wielomiesięcznym śledztwie, które nie było łatwym zadaniem przez wzgląd na wcześniejszą śmierć autora filmu – Andrzeja Brzozowskiego, zmianę instytucji, które go współrealizowały oraz milczące archiwa, w końcu udało się dotrzeć do ostatnich żyjących osób, które brały udział w tym projekcie. Jak się okazało, wszystkie odnalezione przedmioty przechowywane były w 48 dobrze opisanych kartonach w jednym z budynków Polskiej Akademii Nauk. Obiekty zostały przewiezione do Muzeum Auschwitz, gdzie zostaną dokładnie udokumentowane oraz, w razie potrzeby, poddane konserwacji. W pierwszej połowie lipca zostaną one zaprezentowane na niewielkich wystawach zorganizowanych przez instytucje współpracujące z Muzeum Auschwitz w kilku miastach Polski.

Pochówek i ślady XVII-wiecznej trepanacji czaszki

W trakcie prac wykopaliskowych przed poznańskim urzędem miasta archeolodzy natknęli się na pochówek ze szczątkami ludzkimi posiadającymi ślady po wykonaniu zabiegu trepanacji czaszki. Według naukowców wiele wskazuje na to, że szkielet można datować na XVI -poł. XVII w. Jak powiedział w rozmowie z PAP kierownik wykopalisk, dr Marcin Ignaczak: „Niewątpliwie jest to pośmiertne odsłonięcie czaszki. Widać nawet w przekroju tejże czaszki, że ją przepiłowano, że prawdopodobnie wydobyto z niej mózg (…) To znalezisko na pewno może być porównywalne z najwcześniejszymi tego typu zabiegami w Polsce, które datowane są na 1613 rok. Można też powiedzieć, że wówczas Poznań był w awangardzie nowoczesnej medycyny”. Co więcej, jak mówi Ignaczak, znalezisko jest niezwykłe nie tylko ze względu na jego datowanie, ale również przez fakt, że sekcje zwłok przeprowadzano w tamtych czasach raczej na osobach bezimiennych – z kolei w przypadku poznańskim sekcję przeprowadzono na zwłokach kogoś znacznego, pochowanego w trumnie wewnątrz kolegiaty św. Marii Magdaleny. Po dalszych badaniach, analizach i ekspertyzach antropologicznych badacze powinni dowiedzieć się więcej o odnalezionym człowieku, m.in. jego stanie zdrowia, przebytych chorobach, czy wyglądzie. Analizie zostanie również poddane jego DNA.

Wystawa: Od Matejki do Wojtkiewicza

od-matejki-do-wojtkiewicza-jozef-mehoffer-muzeum-palac-herbsta-lodz-2016-06-09

10 czerwca br. w Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi otwarta została nowa wystawa „Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności”. Bez wątpienia jest ona sposobnością, aby poznać zgromadzoną w pałacu kolekcję XIX-wiecznego malarstwa polskiego, ale również by spojrzeć na nie z nowej perspektywy, m.in. jako na drogę polskich artystów do awangardy XX w. W pierwszej części ekspozycji przeważają wątki związane z działalnością Jana Matejki. Oprócz obrazów, takich jak: Otrucie królowej Bony (1859), Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie (1859), Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III (1867), widzowie mogą obejrzeć szkice kompozycyjne do obrazów i studia kostiumowe, a także (po raz pierwszy prezentowane w Łodzi) zbiory malarza służące mu często jako rekwizyty. W drugiej części wystawy znajdują się prace takich artystów, jak Maurycy Gottlieb, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski i inni, co jest świetną sposobnością, by móc doświadczyć tego, jak różnorodnymi byli oni twórcami oraz by prześledzić podejmowane przez nich próby znalezienia nowych środków wyrazu. Na czas trwania wystawy Muzeum przygotowało bogaty program edukacyjny kierowanych do szerokiego grona odbiorców. Wystawa potrwa do 15 października 2017 r.
Więcej informacji szukajcie na stronie Muzeum Pałac Herbsta.

EURO 2016

euro1

10 czerwca b.r. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – UEFA Euro 2016, będące jedną z najbardziej elitarnych imprez sportowych na świecie. Czekają na nas nie tylko sportowe emocje (w końcu nasza reprezentacja również bierze w nich udział), ale również specjalne emisje kolekcjonerskich monet wybite przez Monnaie de Paris: srebrne i złote monety będące oficjalnym środkiem płatniczym (w nakładzie 250 000 i 50 000 sztuk), oraz unikatowe numizmaty z pozłacanymi, wypukłymi piłkami. Zamówiliście już swoje egzemplarze? :)

Podziel się tym artykułem!