Krótki przegląd mijającego tygodnia (10.07)

Muzealne zbiory wzbogacone o bezcenne dzieła sztuki

fot. Magdalena Wyłupek, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wystawa stała „Sztuka śląska XIV-XVI w.” z Muzeum Narodowego we Wrocławiu została właśnie wzbogacona o kolejne bezcenne eksponaty sztuki średniowiecznej! Są nimi scalone po latach pentaptyk Pięciu Boleści Marii z 1507 r. oraz baldachimowa nastawa ołtarzowa z Pietą (obecnie zaginioną) z kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu, datowana na lata ok. 1470–1480. Obok nich pojawiła się również figurą św. Katarzyny autorstwa Jacoba Beinharta z pocz. XVI w. Rozbudowa wystawy była możliwa dzięki współpracy z Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zaktualizowana ekspozycja jest czynna od 7 lipca. Od wtorku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu uruchomiono również dwie inne wystawy stałe: „Sztuka polska XVII-XIX w.”, „Sztuka europejska XV-XX w.” oraz wystawę czasową „Secesja w metalu” (czynna do 30 sierpnia).

List w butelce z czasów niemieckiej okupacji

fot. Facebook, Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak

Zamurowaną w ścianie butelkę odnaleziono w trakcie remontu zabytkowej poczekalni dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach (woj. wielkopolskie). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że w butelce znajdował się… list z 1941 r. Jak wynika z jego treści został napisany przez Jana Karalewskiego (ur. 1902) oraz Władysława Sobańskiego (ur. 1900), którzy byli przymusowymi robotnikami w czasie hitlerowskiej okupacji. Kartka ma uszkodzone brzegi, ale tekst jest czytelny. Obaj z Kalisza zamurowaliśmy tę kartkę na pamiątkę. Kto znajdzie tę kartkę, to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi jak to krzyżaki ludzi wysiedlali – napisali mężczyźni. Już pojawiły się pomysły o rozpoczęciu poszukiwań potomków autorów listu, żeby dowiedzieć się, jak potoczyły się ich losy.

Nocna eksploracja ruin w towarzystwie Białej Damy

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe zaprasza na sezonowe nocne zwiedzanie ruin oraz korzystanie z nowej aplikacji mobilnej ułatwiającej poznawanie zabytku. Podczas nocnego zwiedzania zadbano o dodatkowe atrakcje, takie jak pojedynki rycerskie, tańce dworskie w sali balowej, zwiedzanie z pochodniami a nawet obecność ducha Białej Damy. Nowość w postaci aplikacji mobilnej to podróż po salach balowych, kaplicy, galerii, grocie, tarasach widokowych i dziedzińcach z czasów świetności zamku. Dwanaście punktów rozmieszczonych na terenie obiektu pokazuje to miejsce z zupełnie nowej perspektywy. Aplikacja „Zamek Krzyżtopór” dostępna na Google Play lub App Store.

Niemieckie wraki odnalezione w Zatoce Fińskiej

fot. poglądowe, Wikipedia

W wodach Zatoki Fińskiej odnaleziono wraki czterech niemieckich jednostek wchodzących w skład 12. Flotylli Ścigaczy Okrętów Podwodnych z czasów II wojny światowej. W latach 1941–1944 jednostki zapewniały m.in ochronę terytorium w rejonie wyspy Gogland, największej znajdującej się na terenie Zatoki Fińskiej i odegrały ważną rolę w blokadzie Leningradu. Wraki zlokalizowano na głębokości ok. 70 m, w bardzo niewielkiej odległości od siebie, na terenie, gdzie rozstawione było sowieckie pole minowe 19-A. Po zakończeniu podwodnych prac i opracowaniu pełnej dokumentacji, wszystkie informacje dotyczące odnalezionych jednostek, zostaną przekazane stronie niemieckiej.

Trwaj, naturo, jesteś piękna!

Już dzisiaj, 10 lipca o godz. 17:00, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się premierowy pokaz online wystawy malarstwa „Trwaj, naturo, jesteś piękna!”. Na ekspozycji można będzie zobaczyć zbiór 50 oryginalnych obrazów autorstwa 24 wybitnych polskich twórców sztuki nowoczesnej i współczesnej, pochodzących z prywatnej kolekcji. Wśród autorów dzieł znajdą się takie nazwiska jak Jacek Malczewski, Teodor Axentowicz, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski czy Julian Fałat. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog. Wystawę można będzie oglądać od dzisiejszego otwarcia do października tego roku.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora