Krótki przegląd mijającego tygodnia (10.09)

Bezcenne dokumenty trafiły do gdyńskiego muzeum

Prace wyposażeniowe na Błyskawicy, 1937, fot. Wikipedia

Zbiór cennych dokumentów trafił do kolekcji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wczoraj, 9 września, na pokładzie okrętu ORP “Błyskawica” nastąpiło ich oficjalne przekazanie. To w sumie 12 różnorodnych tomów akt pochodzących z okresu 1934-1947. Wśród nich są m.in. rozkazy personalne dowódcy floty z 1935 r., dokumenty dotyczące okrętów ORP „Piorun”, ORP „Wilk”, ORP „Dragon”, czy dziennik zawierający rozkazy dzienne okrętu ORP „Błyskawica” z lat 1937-1938. Fragmenty tego ostatniego mają zostać wkrótce zdigitalizowane i udostępnione w najbliższym sezonie wystawienniczym. Dokumenty trafiły do Polski z Wielkiej Brytanii, w latach 80. XX w., dzięki byłemu marynarzowi. Jednak przez lata polskie władze i instytucje nie wiedziały o ich istnieniu. Teraz udało się je pozyskać dzięki współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej, Archiwum Akt Nowych i Muzeum Marynarki Wojennej

Dziesiątki fotografii reporterskich w jednym miejscu

Ralph Pace, Uchatka kalifornijska bawiąca się maseczką, WordPressPhoto 2021, fot. materiały organizatora

Już dzisiaj w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie startuje wystawa World Press Photo 2021. To ogromna ekspozycja 141 prac, które zostały nagrodzone w ostatniej 64. edycji międzynarodowego konkursu fotografii dziennikarskiej. Konkurs jest organizowany nieprzerwanie od 1955 r. Do konkursu zgłosiło się tym razem 4 315 fotografów ze 130 krajów, łącznie wpłynęło ponad 74 tys. prac. Jury wybrało 45 zwycięzców z 28 krajów, w tym 3 z Polski. Ekspozycja odzwierciedla główne problemy, pojawiające się w wiadomościach w 2020 r. – podkreślił jej kurator. Na zdjęciach widać walki ruchów społecznych o prawa człowieka, temat kryzysu klimatycznego i pandemii. Zdobywcą I miejsca w kategorii Zdjęcie Roku jest Mads Nissen. Jego fotografia „Pierwsze przytulenie” pokazuje starszą kobietę, która po raz pierwszy od pięciu miesięcy może przytulić bliską osobę przez plastikową zasłonę w domu opieki w Brazylii. Wystawa w NCK czynna będzie do 5 października.

Startuje festiwal detalu architektonicznego

W Łodzi właśnie wystartowała 3. edycja Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. Celem wydarzenia jest popularyzacja zagadnień związanych z detalem architektonicznym, traktowanym możliwie szeroko – od ornamentacji architektury, przez symbolikę i ikonografię, po drobne elementy wykończenia zdradzające materiał i technologię wykonania. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem przewodnim „Nie-miasta”, czego celem jest zwrócenie uwagi m.in. na architekturę lokalną czy na dziedzictwo środowiskowe (w rozumieniu przyrody w kontakcie z człowiekiem). W programie wydarzenia znalazły się m.in. szereg prelekcji, warsztaty, spacery architektoniczne i wernisaż fotografii. Festiwal jest organizowany w ramach zadania „Oblicza lokalnego dziedzictwa – od przyrody do cywilizacji i z powrotem”, realizowanego dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowany został również w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Brązowe dzioby antycznych okrętów odnalezione

Taran na dziobie repliki okrętu antycznego, zdjęcie poglądowe

W wodach Morza Śródziemnego archeolodzy podwodni z Soprintendenza del Mare Regione Siciliana, RPM Nautical Foundation i Society for the Documentation of Submerged Sites (SDSS) odnaleźli dwa starożytne rzymskie tarany okrętowe. Oba dzioby zostały wykonane z brązu. Dawniej te elementy konstrukcyjne miały służyć podczas walk na morzach do taranowania okrętów wroga. Te odnalezione badacze powiązują z historyczną bitwą koło Wysp Egadzkich, czyli starciem zbrojnym Rzymian i Kartagińczyków w roku 241 p.n.e., w czasie I wojny punickiej. Podwodni archeolodzy poszukują innych śladów antycznej bitwy. Wykorzystują do tego celu m.in. autonomiczny pojazd podwodny (AUV) do mapowania dna morskiego oraz zdalnie sterowany pojazd (ROV). Cały obszar badań obejmuje 270 km2, a główne pole bitwy rozciąga się na terenie 12 km2. Dotąd odnaleziono w tej okolicy już w sumie 25 brązowych taranów, dziesiątki ołowianych pocisków do proc, kilka hełmów z brązu i greckich monet.

W Brzegu powstanie nowe muzeum

Gimnazjum Piastowskie w Brzegu, fot. Wikipedia

W Brzegu w budynku dawnego Gimnasium Illustre powstanie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, oddział Muzeum Piastów Śląskich. To okazała i poważna instytucja kultury, która jest przygotowana do realizacji inwestycji i zaopiekowania się tą ważną częścią naszego dziedzictwa. – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania przez wojewodę opolskiego budynku na rzecz przyszłej placówki muzealnej. Dawna siedziba renesansowego Gimnasium Illustre od kilkunastu lat pozostaje niezagospodarowana. Zabytkowy gmach, wzniesiony staraniem księcia brzeskiego Jerzego II w latach 1564–1569 przez włoskiego architekta Jakuba Parra przez stulecia pełnił rolę edukacyjną. Teraz po wielu latach budynek w pewien sposób znów będzie mógł kontynuować tę tradycję. Zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Piastów brzeskich, który od 2018 r. ma status pomnika historii. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zobowiązało się do współfinansowania aranżacji nowego muzeum.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora