Krótki przegląd mijającego tygodnia (11.01)

Polscy specjaliści w służbie zabytków Samarkandy

Naukowcy z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej zeskanowali portal słynnej medresy Sher Dor, czyli muzułmańskiej szkoły teologicznej w Samarkandzie w Uzbekistanie. Za pomocą laserowego skanera specjaliści zinwentaryzowali mozaikę składającą się z tysięcy terakotowych płytek, przedstawiającą m.in. lwy, śnieżnobiałe gazele i słońce o ludzkim obliczu. Z uwagi na zły stan zachowania zabytku zaplanowano prace konserwatorskie. Te musiały jednak zostać poprzedzone kompletną dokumentacją portalu. Dzięki zaawansowanej technologii 3D mierzącej w czasie jednego pomiaru miliony punktów z dokładnością do ułamków milimetra oraz szeregu fotografii bardzo wysokiej jakości – możliwe było nieinwazyjne i trwałe zdigitalizowanie nie tylko kształtu i układu płytek, ale też ich koloru. Lubelscy informatycy zamierzają powrócić do Uzbekistanu. Będą skanować kolejne budowle i zabytki związane ze słynnym Jedwabnym Szlakiem, na którego drodze leżała Samarkanda. Od dziś (11 stycznia) rezultaty prac lubelskich naukowców w postaci zdjęć i multimediów można zobaczyć na wystawie w budynku Biblioteki Politechniki Lubelskiej.

 

Wrocławska premiera obrazu Tintoretta

Od środy 9 stycznia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w zaaranżowanej na nowo sali włoskiej wystawy „Sztuka europejska XV-XX w., prezentowany jest obraz „Narcyz” słynnego włoskiego malarza Jacopo Tintoretto. Jego niewątpliwą wartość podnosi fakt, że jest to zaledwie drugie dzieło tego twórcy, jakie znajduje się w polskich zbiorach. Dzieło zostało zakupione do muzealnej kolekcji w 2017 r. od prywatnych właścicieli, ale zanim mogło zostać przedstawione szerokiej publiczności – musiało przejść szereg prac konserwatorskich. Niektóre partie zachowane były w kiepskim stanie. Najbardziej zniszczona była krawędź lewa i tam były największe uzupełnienia gruntu, jak również scalanie tej warstwy malarskiej. Bardzo zniszczone były też partie pejzażu. po oczyszczeniu ich ze wszystkich późniejszych uzupełnień trzeba było – przy jak najmniejszej ingerencji – doprowadzić do tego, żeby były dobre w odbiorze i korespondowały z całym otoczeniem – powiedziała Karolina Furykiewicz, konserwatorka dzieł sztuki. Konserwację obrazu i wykonanie ramy sfinansowała Fundacja Rodzinna Wallenberg-Pachaly.

 

Sztuka Teraz dla potrzebujących

Już po raz trzeci Muzeum Narodowe w Krakowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wiosna i Fundacją Lotto podjęło się zorganizowania wystawy przygotowanej w ramach projektu „Sztuka Teraz”. Już dziś (11 stycznia) o godz. 18:30 w muzealnych salach odbędzie się wernisaż wystawy 100 prac stworzonych przez znakomitych współczesnych polskich artystów m.in. Normana Leto, Edwarda Dwurnika, Henryka Sawki, the Krasnals, Adama Bakalarza czy Edwarda Lutczyna. Nie zabraknie też prac utalentowanych debiutantów. Założeniem tego społecznego projektu jest przybliżenie polskiej sztuki społeczeństwu i wprowadzenie jej w życie obywateli. Oraz… pomoc potrzebującym! Wszystkie dzieła 20 lutego br. zostaną wystawione na aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Desa Unicum. Podobnie jak w poprzednich dwóch edycjach, dochód z aukcji zostanie przekazany Szlachetnej Paczce, która od 18 lat pomaga potrzebującym.

 

Połów ryb pełen historycznych niespodzianek

Załoga rybackiego kutra podczas połowu w okolicy Plymouth Sound (Anglia), z pewnością nie spodziewała się takiej “sztuki”. Oprócz ryb odnaleziono bowiem… szczątki samolotu z czasów II Wojny Światowej. Wyłowiony fragment śmigła samolotu został zabezpieczony i przetransportowany do portu, by na jego temat mogli wypowiedzieć się eksperci. Identyfikacją znaleziska zajęli się Peter i Mallory Holt, którzy wspólnie, od kilkunastu lat prowadzą projekt The Ships Project. Chociaż wstępne przypuszczenia wskazywały na pozostałości po niemieckim myśliwcu Messerschmitt Bf 109, zestrzelonym nad Plymouth w 1942 r., szybko od nich odstąpiono. Okazało się bowiem, że na śmigle znajduje się tabliczka znamionowa z której wynika, że jest to fragment angielskiego silnika Rolls Royce Merlin X, Gear Unit GU 16755. Ten napęd znany jest z brytyjskich samolotów Handley Page Halifax I, Vickers Wellington II i Armstrong Whitworth Whitley V oraz VII. Nieznana jest jednak żadna historia związana z podanymi jednostkami, która wyjaśniałaby dlaczego śmigło znalazło się w okolicy Plymouth Sound. Czekamy niecierpliwie na kolejne doniesienia w tej sprawie!

 

Muzeum Warszawy powiększa kolekcję

Miłośnicy ceramiki mają powody do radości. Kolekcja Muzeum Warszawy wzbogaciła się o osiemnastowieczny wazon z królewskiej manufaktury w Belwederze! Fajansowy wazon powstał w królewskiej farfurni, która działała w Warszawie zaledwie przez 10 lat, w okresie od 1770 do 1780 r. Obiekt zakupiony do zbiorów muzeum niestety nie posiada górnej części wylewu, co dla ceramiki mogłoby stanowić istotną utratę wartości artystycznej. Jednak nie w tym przypadku! Ze względu na swą unikatowość oraz wysoką jakość artystyczną malatury stał się teraz jednym z najważniejszych obiektów w muzealnych zbiorach ceramiki. Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu: „Kolekcje Muzealne 2018”, Zadanie: „Zakup wazonu z Królewskiej Fabryki Farfurowej w Belwederze do kolekcji Muzeum Warszawy” oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Wazon jest eksponowany w siedzibie głównej Muzeum Warszawy: Warszawa, Rynek Starego Miasta 28-42.

 

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora