Krótki przegląd mijającego tygodnia (11.03)

W muzealnej podróży

W Muzeum Czartoryskich w Puławach wystartowała wystawa czasowa „W podróży”, która będzie czynna do końca tego roku. Ekspozycja jest sięgającą XVII w. przekrojową opowieścią o polskich podróżnikach, takich jak Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”, Wacław Rzewuski, Aleksander Sapieha czy Jan Potocki. Obrazować ją będą obiekty, które były nieodzownym elementem wyposażenia każdej wyprawy m.in. walizy, sepeciki, kufry, kuferki, akcesoria toaletowe, stołowe i piśmiennicze. Eksponaty wypożyczono zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie/ Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz kolekcji prywatnych. Wystawie towarzyszy katalog oraz publikacja autorstwa Grażyny Bartnik, adiunkta Muzeum Czartoryskich w Puławach, zatytułowana „Puławy na mapie grand tour XIX-wiecznych podróżników. Wpływ podróży Izabeli Czartoryskiej na kreowanie i odbiór Polskich Aten”. Jednocześnie muzeum udostępniło swoją stałą ekspozycję „Ojczyzno niechaj Cię uwiecznię” w odświeżonej aranżacji. Dzięki niej zwiedzający poznają historię puławskiego pałacu, dzieje rodziny Książąt Czartoryskich oraz dokonania Izabeli Czartoryskiej – twórczyni pierwszego polskiego muzeum.

Badania 250-letnich staruszków

Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu, fot. Wikipedia

Rzeźby czterech ewangelistów ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu zostało prześwietlonych tomografem komputerowym w… klinice ortopedyczno-chirurgicznej MIRAI Clinic w Otwocku. Muzeum współpracuje z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w której aktualnie trwają badania nad rokokową rzeźbą, w tym snycerką z kręgu lwowskiego. Drewniane figury Św. Marka, św. Mateusza, św. Łukasza i św. Jana o ponad 250-letniej historii są tymi badaniami objęte. Nieinwazyjna metoda “kliniczna” miała na celu zajrzenie do środka zabytków i zweryfikowanie procesu ich powstawania, składu i systemu łączenia poszczególnych elementów. Umożliwiła również określenie ich stanu zachowania. Wybór kliniki nie był przypadkowy, gdyż ośrodek dysponuje najnowocześniejszym sprzętem w Polsce. Na co dzień wykonuje kompleksowe diagnozy chorych. Tym razem pacjenci byli wyjątkowo wiekowi. 

Legendarny statek odnaleziony!

Tonący Endurance w 1915 roku, fot. Wikipedia

Pozostając w temacie podróżników – grupie ekspedycyjnej udało się odnaleźć wrak statku “Endurance”, na pokładzie którego irlandzki odkrywca Sir Ernest Shackleton w 1914 r. odbył słynną imperialną transantarktyczną wyprawę.  “Endurance” został znaleziony na głębokości 3008 metrów Morza Weddella, u wybrzeży Antarktydy. Badacze informują, że po pierwszych oględzinach wrak jest w stanie nienaruszonym i może być najlepiej zachowanym drewnianym wrakiem statku w historii. Dyrektor ekspedycji poinformował, że antarktyczne głębie nie zasiedlają żadne mikroorganizmy, które niszczą drewno a jakość (także widoczność) otaczającej wrak wody jest absolutnie wyjątkowa. Dobiegły tym samym końca poszukiwania, które trwały ponad 100 lat, od kiedy po raz ostatni widziano Endurance na wodach Morza Weddella.

Aukcja książek i grafiki

Leon Wyczółkowski, Kościół Mariacki w Krakowie od strony absydy, fot. materiały organizatora

W dniach 19 i 20 marca 2022 r. odbędzie się 57. Aukcja Książek i Grafiki Antykwariatów Warszawskich Lamus. To świetna okazja do powiększenia swoich kolekcji m.in. o starodruki oraz książki z XIX i XX wieku z dziedziny heraldyki, historii, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w pięknych oprawach. W katalogu aukcyjnym znalazło się w sumie 700 obiektów, w tym poza starodrukami i książkami również pamiątki historyczne, rękopisy, dawne mapy Polski i widoki miast (np. Warszawy, Gdańska, Sandomierza), grafika artystyczna (np. prace Leona Wyczółkowskiego, drzeworyty Władysława Skoczylasa, grafiki Józefa Pankiewicza czy Marca Chagalla) oraz fotografie. Ozdobą katalogu jest obszerny dział poświęcony górom pt. „Tatry i Zakopane” (książki, dokumenty, ryciny, mapy, fotografie, itp.). Katalog w wersji PDF jest do pobrania pod adresem lamus.pl/katalog.

Na ratunek zabytkom Ukrainy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje zbiórkę i transport materiałów przeciwpożarowych na zabezpieczenie zabytków Ukrainy zbieranych przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z samorządowymi konserwatorami zabytków. Zbierane są m.in. gaśnice proszkowe i pianowe, koce gaśnicze, koce niepalne, tkaniny niepalne do zabezpieczenia elementów drewnianych oraz wełna mineralna. Pierwsze transporty już wyruszyły do Lwowa, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Transport z materiałami niezbędnymi do zabezpieczenia dzieł sztuki na wypadek ewentualnej ewakuacji wyruszył także z Muzeum Narodowego w Poznaniu, które współpracuje z Narodową Galerią Sztuki we Lwowie. Zorganizowana została również oficjalna zbiórka pieniężna na zakup niezbędnych materiałów: https://zrzutka.pl/sg67k8

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora