Krótki przegląd mijającego tygodnia (11.05)

Skarb odkryty podczas rodzinnej wycieczki

Czternastolatek Patryk Lessman podczas rodzinnego pobytu w Gubławkach nad jeziorem Jeziorak ok. 30 km od Iławy (woj. warmińsko-mazurskie) odnalazł… pamiątki pruskiej rodziny von Finckenstein. Rodzinne kosztowności, w tym okulary, elementy garderoby, kieszonkowy zegarek, srebrną łyżkę, plik banknotów, pamiątki z I wojny światowej oraz liczne fotografie i dokumenty Hans Joachim von Finckenstein ukrył w blaszanych bańkach i zakopał w pobliżu rodzinnej posiadłości w 1945 r. podczas ucieczki przed wojskami radzieckimi. Dziś po ponad 70 latach młody chłopiec trafił na miejsce ich ukrycia. O znalezisku niezwłocznie poinformowano odpowiednie służby ochrony zabytków, a przedmioty przewieziono do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Najbardziej wartościowe pod względem historycznym i naukowym przedmioty, zgodnie z prawem przeszły na własność Skarbu Państwa. Pozostałe pamiątki trafiły do spadkobierców dawnych właścicieli – 81-letniej córki von Finckensteina.

Rekordowa pierwsza część “aukcji stulecia”

We wtorek 8 maja br. w głównej siedzibie Domu Aukcyjnego Christie’s w Nowym Jorku – Rockefeller Center miała miejsce pierwsza z cyklu “aukcja stulecia”. Pod młotek trafiła część ogromnej kolekcji dzieł sztuki należącej do Peggy i Davida Rockefellerów. Na licytację wystawiono dzieła sztuki XIX i XX w., w tym m.in. obrazy Pabla Picassa, Claude’a Moneta, Paula Gauguina, Georgesa Seurata, Eugene’a Delacroix czy Georgii O’Keeffe. Łączna kwota za wylicytowane dzieła wyniosła w sumie 646 milionów dolarów! To już stanowi rekord jeśli chodzi o sprzedaż prywatnej kolekcji w historii rynku sztuki. A to jeszcze nie koniec! Christie’s ma zamiar zająć się sprzedażą również malarstwa autorów amerykańskich, sztuki azjatyckiej, chińskiej porcelany, europejskiej ceramiki, sreber oraz mebli oraz amerykańskich dzieł sztuki dekoracyjnej. Przez lata w zbiorach Rockefellera znalazły się ponad 2 tysiące dzieł sztuki, a zysk z ich sprzedaży zostanie przeznaczony, zgodnie z życzeniem zmarłego w marcu 2017 r. miliardera, na cele dobroczynne – zasili działalność kulturalną, edukacyjną, medyczną i ochronę środowiska, m.in. Uniwersytet Harvarda, regionalny park w Maine oraz stowarzyszenie obrony farmerów amerykańskich.

Szczęśliwe powroty polskiego dziedzictwa

W czwartek, 10 maja br. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprezentowano trzy XVIII-wieczne meble, które wywieziono z rezydencji podczas II wojny światowej. Pierwszym jest damskie biurko autorstwa Jacques Dubois’a, wykonane w Paryżu ok. 1745 r. Dekorowane laką i złoceniami utrzymane jest w stylu francuskiego rokoko. Drugi to bogato dekorowany kabinet wykonany w charakterze chińskiego zdobnictwa początku stulecia. Z kolei ostatnim z przedmiotów jest kabinet rzymski, który jako dar papieża Innocentego XI w podziękowaniu za zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. należał do samego króla Jana III! Dokładne wojenne losy dwóch pierwszych obiektów nie są znane, jednak dzięki projektowi badawczemu „Daphne” prowadzonemu w Państwowych Zbiorach Sztuki w Dreźnie w 2016 r. muzealnicy odnaleźli cenne artefakty w magazynach i oddali polskiej placówce. Po raz pierwszy w historii zdarzyło się tak, że niemiecka instytucja zwróciła się do strony polskiej z informacją, że są obiekty, które prawdopodobnie mogą należeć do zbiorów muzeum w Wilanowie (…) Była to współpraca, której owoce możemy oglądać dzisiaj w Wilanowie w postaci tych dwóch mebli – powiedziała Jolanty Miśkowiec z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN. Meble przeszły szereg badań i prac konserwatorskich i dziś ponownie zdobią wnętrza wilanowskiego pałacu.

Wirtualna mapa irlandzkich wraków

Powstała specjalna platforma internetowa Wreck Viewer, która udostępnia lokalizację położenie tysięcy cywilnych i wojskowych wraków leżących na dnie wód terytorialnych u wybrzeży Wysp Irlandzkich. Strona, którą stworzono z inicjatywy Irlandzkiego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Gaeltachtma, ma zapewniać nieograniczony dostęp do bazy danych zatopionych okrętów, opracowanej przez Departament Służby Ochrony Zabytków. W bazie znalazło się ponad osiemnaście tysięcy znanych i domniemanych lokalizacji obiektów, od prehistorycznych i średniowiecznych łodzi po nowoczesne okręty i statki cywilne. Cztery tysiące posiadają bardzo precyzyjne współrzędne oraz identyfikację. Na stronie nie zabrakło przy tym wykładni prawnej regulującej w Irlandii sposób nurkowania na podwodnych obiektach i ich ewentualnego badania.

Pastwisko warte miliony!

Co można kupić za 8 milionów euro? Możliwości jest sporo, w tym można stać się posiadaczem… miasta! W Turcji na sprzedaż wystawiono teren antycznego, greckiego miasta Bargulia (w pobliżu kurortu w Bodrum nad Morzem Egejskim), którego początki sięgają V w. p.n.e. Teren o powierzchni 133 ha jest obecnie własnością prywatną, a ruiny starożytnego teatru, akropolu, murów obronnych i nekropolii stanowią pastwisko dla bydła. Właściciel nie jest w stanie sam utrzymać zabytkowych pozostałości miasta, nie radzi sobie również z nielegalnymi poszukiwaczami skarbów, którzy usilnie penetrują nieodkryty dotąd przez archeologów teren. Sprzedaż miasta ma na celu zwrócenie uwagi ministerstwa kultury na problem. Właściciel liczy, że państwo samo odkupi ziemie, by bez przeszkód przeprowadzić niezbędne badania archeologiczno-poszukiwawcze.

[mailerlite_form form_id=4]

 

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora