Krótki przegląd mijającego tygodnia (11.06)

Unikatowa kolekcja dźwięku na prestiżowej liście

Przedwojenna siedziba Polskiego Radia, fot. Wikipedia

Kolekcja płyt Archiwum Polskiego Radia, licząca 93 oryginalne, stalowe płyty gramofonowe nagrane we wrześniu 1939 r. została wpisana na Listę Krajową UNESCO „Pamięć świata”. “Pamięć świata” jest międzynarodowym projektem, którego celem jest podejmowanie działań służących zachowaniu, ratowaniu i udostępnianiu różnego rodzaju dokumentów o światowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym. Unikatowe płyty ze zbioru Archiwum Polskiego Radia niewątpliwie do takich należą. To pierwszy przypadek, w którym na Listę Krajową, trafiły materiały dźwiękowe. Płyty stanowią zapis i świadectwo nieprzerwanej działalności Polskiego Radia w pierwszych tygodniach wojny. Zawierają m.in. przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z walczącej stolicy czy komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy – czytane przez m.in. przez Jeremiego Przyborę. Ukryte przez pracowników rozgłośni radiowej pod koniec września 1939 r. zostały odnalezione w 1979 r. Ich fotografie zaprezentowane zostały w środę, 9 czerwca na plenerowej wystawie przed siedzibą Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie. Dzień później, w Belwederze, Polskie Radio uhonorowane zostało certyfikatem UNESCO.

Leonardo da Vinci i jego niedźwiedź

fot. Christie’s

Praca „Głowa niedźwiedzia” autorstwa Leonarda da Vinci z ok. 1480 r. trafi na aukcję dzieł sztuki. Studium głowy zwierzęcia może pobić rekord aukcyjny artysty w kategorii rysunku. Dzieło 8 lipca br. trafi na aukcję w londyńskim Christie’s, a jego szacunkowa wartość została określona na 11,2 mln do 16,9 mln dolarów (8 mln – 12 mln funtów). Niewielki niedźwiedź (7×7 cm!) jest częścią serii rysunków ze zwierzętami, z których zaledwie osiem znajduje się w rękach prywatnych. Kilka należy też brytyjskiej rodziny królewskiej i kolekcji Devonshire w Chatsworth. “Głowa niedźwiedzia” była własnością wielu znanych kolekcjonerów, m.in. Sir Thomasa Lawrence’a (1769-1830). Do obecnego właściciela należy od 2008 r. Zanim rysunek trafi pod młotek będzie można go oglądać na wystawach w Nowym Jorku i Hongkongu.

Jubileuszowa ekspozycja w Wieliczce

fot. Wikipedia

70 najciekawszych i najcenniejszych obiektów ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce można oglądać na wystawie “70/70”, którą przygotowano z okazji obchodów jubileuszu 70-lecia powstania instytucji. Wśród eksponatów znalazły się m.in: róg Bractwa Kopaczy z 1534 r., prace Władysława Skoczylasa, solniczka z agatu z końca XV w., różne okazy soli, prehistoryczne naczynia warzelnicze i przedmioty codziennego użytku, dokumenty królewskie, starodruki i wiele innych. Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów: geologicznego, archeologicznego, sztuki, etnograficznego, techniki górniczej, kartografii, archiwum i specjalnego. Prezentowany zbiór ma przybliżać zwiedzającym ważne momenty i osoby z historii działania wielickiego muzeum. Wystawie towarzyszy katalog. Ekspozycja potrwa do 22 sierpnia br.

Zabytkowa ława powróciła do swojej siedziby

Sień Gdańska, fot. Wikipedia

Do Gdańska po ponad 100 latach powróciła zabytkowa historyczna ława, należąca do zbiorów Lessera Giełdzińskiego, gdańskiego kolekcjonera, współtwórcy Sieni Gdańskiej, którego kolekcję ceniono w całej Europie. Giełdziński prowadził prywatne muzeum przy ul. Długi Targ. Po jego śmierci w 1912 r., zbiór ok. 2,5 tys. eksponatów wystawiono na aukcję w Berlinie. Dzięki opracowanemu wówczas katalogowi, wiadomo dziś które obiekty pochodziły m.in. z Sieni Gdańskiej. Od kilkunastu lat, czyli momentu pozyskania Nowego Domu Ławy, muzeum stara się przywrócić historyczny wystrój Sieni Gdańskiej. Miejsca, które powstało po to, by pokazać wnętrze zamożnego patrycjusza gdańskiego z okresu baroku – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Placówka kupiła zabytkową ławę za 55 tys. zł na jednej z internetowych aukcji dzieł sztuki od kolekcjonera z południa Polski. Obiekt złożony jest z wcześniej niezwiązanych ze sobą elementów (np. części boazerii oraz drzwi, których najstarsze datowane są na koniec XVI w.). Do wykonania wykorzystano kilka rodzajów drewna, m.in. orzecha, dębu oraz hebanu. Intarsje przedstawiają sceny inspirowane zdobieniami, które można odnaleźć w Dworze Artusa. Ława po niemal wieku powróciła do swojej pierwotnej siedziby.

Suknie księżnej na londyńskiej wystawie

fot. Wikipedia

W londyńskim Pałacu Kensington można oglądać wystawę „Royal Style in the Making”. Jej główną atrakcją jest wystawiona po raz pierwszy od 25 lat na widok publiczny suknia ślubna, którą lady Diana Spencer miała na sobie w dniu ślubu z brytyjskim następcą tronu, księciem Karolem (29 lipca 1981 r.). To dziś jedna z najsłynniejszych sukien ślubnych w historii. Suknia została zaprojektowana przez Davida i Elizabeth Emanuel i została wyposażona w 7,6-metrowy tren wysadzany cekinami i dopasowany gorset pokryty panelami ze starej koronki z Carrickmacross, która pierwotnie należała do królowej Marii, prababki pana młodego. Na ekspozycji znalazło się jeszcze kilka innych sukni księżnej Diany, a także stroje oraz ich projekty i zdjęcia należące do trzech pokoleń kobiet z brytyjskiej rodziny królewskiej, w tym Królowej Matki Elżbiety oraz księżniczki Małgorzaty, czyli matki i siostry królowej Elżbiety II.

Podziel się tym artykułem!

Jedna odpowiedź do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (11.06)”

  1. Powrót zabytkowej ławy z jednej strony sprawił mi frajdę z drugiej strony… Historia tak wspaniałej kolekcji, po śmierci jej własciciela, nie napawa mnie optymizmem gdy pomyślę o losie moich kolekcji gdy mnie juz zabraknie.. :(

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora