Krótki przeglad mijającego tygodnia (11.09)

Rodzinne skarby w kankach po mleku

fot. Rafał Kmieć FB

W ostatnią niedzielę 6 września w miejscowości Silno pod Toruniem odnaleziono różnej wielkości cztery kany po mleku, wypełnione ubraniami, przedmiotami użytkowymi, ścinkami gazet. Wśród nich znajdowały się m.in. sukienki, kapelusz damski, chusteczki z monogramem AS (Amalia Stoyke), przybory do szycia, flakonik perfum, garnitur męski i buty, poszewki na pościel, całe pudełko niemieckich papierosów… i wiele innych przedmiotów. Celem poszukiwań było odnalezienie szkutni prowadzonej przez rodzinę Stoyke w Silnie, a przede wszystkim gwoździ używanych do budowy łodzi. Znalezisko zaskoczyło poszukiwaczy. Poszukiwanie śladów szkutni Ernesta Stoyke (1877-1945) jest częścią projektu „Sileńska krypa” realizowanego przez Stowarzyszenie „Nasze Silno” w ramach programu „Patriotyzm Jutra” finansowanego przez Muzeum Historii Polski.

Tomasz Dolabella z wizytą w Warszawie

Już od dzisiaj 11 września w Galerii Wystaw Czasowych na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać pierwszą retrospektywną wystawę poświęcona twórczości Tomasza Dolabelli (1570 – 1650), artysty działającego w Polsce, jednego z ostatnich przedstawicieli manierystycznego malarstwa weneckiego. Na ekspozycji pokazanych zostanie 80 obiektów wypożyczonych z blisko 30 instytucji. Główną część wystawy stanowić mają 22 wielkoformatowe prace, na co dzień trudno dostępne, wypożyczone m.in. z krakowskich kościołów Mariackiego, dominikanów, Bożego Ciała, kościoła i klasztoru cystersów w Mogile oraz świątyń kamedułów na warszawskich Bielanach. Ponadto na wystawie pojawić ma się strop ramowy z obrazami Dolabelli, zdemontowany z kamienicy Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie i umieszczony w wystawowych salach. Obrazom będą towarzyszyć również obiekty rzemiosła artystycznego, rękopisy i druki. Wystawa „Dolabella. Wenecki malarz Wazów” czynna będzie do 6 grudnia br.

Na smartfonie stocznia jest kobietą

Właśnie rusza nowa odsłona aplikacji mobilnej “Stocznia jest kobietą” umożliwiającej zwiedzanie terenów dawnej Stoczni Gdańskiej ze smartfonem lub tabletem. Jej pierwsza wersja powstała w ramach projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Aplikacja zawiera 23 punkty z opisami miejsc, fragmentami wspomnień oraz lokalizacją na mapie, 23 biogramy stoczniowych bohaterek i bohaterów, zarys historyczny Stoczni Gdańskiej i archiwalne zdjęcia, mapę z lokalizacjami punktów i funkcją geolokalizacji (GPS), unikatowe nagrania i opowieści z życia Stoczni, w tym m.in. fragmenty reportażu o pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej z 1968 r. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Słynny niemiecki krążownik odnaleziony w Norwegii

fot. Wikipedia

Wrak niemieckiego krążownika „Karlsruhe” z czasów II wojny światowej odnaleziono w wodach przybrzeżnych Norwegii. Krążownik należący do niemieckiej Kriegsmarine 9 kwietnia 1940 r. brał udział w inwazji na Norwegię. Tego samego dnia w drodze powrotnej do Niemiec, został zaatakowany i trafiony torpedą w rufę przez brytyjski okręt podwodny HMS „Truant”. Zatopiony i zapomniany, przez kolejne 80 lat spoczywał na dnie Morza Północnego. Na wrak przypadkiem natrafiono w 2017 r., jednak przez trzy lata jednostka pozostawała niezidentyfikowana. Dziś na podstawie zdjęć, skanów sonarowych kadłuba oraz po analizie szczegółów konstrukcyjnych, takich jak np. rozmieszczenie wieżyczek dział, badacze nie mają wątpliwości, że jest to słynny, opisywany w podręcznikach do historii, niemiecki krążownik “Karlsruhe”.

Wielka aukcja unikatowych książek i grafiki

Antykwariaty Warszawskie Lamus zapraszają na najbliższą, 51 Aukcję Książek i Grafiki w dniach 19 i 20 września 2020 r., która przeprowadzona zostanie na portalu secretera.pl. Na kolekcjonerów czeka 949 obiektów, w tym starodruki polskie oraz książki z XIX i XX wieku z dziedziny heraldyki, historii, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w oprawach artystycznych. W ofercie znajdują się ponadto pamiątki historyczne, rękopisy, dawne mapy Polski i widoki miast, fotografie i plakaty oraz grafika, takich artystów jak: Marc Chagall, Mojżesz Kisling, Józef Pankiewicz, Aleksander Orłowski czy Pablo Picasso. Katalog dostępny jest na stronie lamus.pl, pełny katalog ze zdjęciami wszystkich pozycji widnieje na portalu secretera.pl Zamówienia można składać w następujący sposób: korespondencyjnie (fax, poczta tradycyjna), mailowo (info@lamus.pl) lub poprzez portal secretera.pl

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora