Krótki przegląd mijającego tygodnia (11.10)

Pierścień antycznego cesarza Kaliguli

W siedzibie domu jubilerskiego Wartski w Londynie został wystawiony na sprzedaż pierścień rzymskiego cesarza Kaliguli, okrutnego szaleńca, który przeszedł do historii jako nieobliczalny tyran. Prawie 2 tys. letni pierścień został wykonany z jednego kawałka błękitnego szafiru i złota. Jego cena wywoławcza to 500 tys. funtów (około 2,5 mln złotych). Pierścień Kaliguli należał do kolekcji książąt Marlborough, która składała się z ponad 730 sztuk drogocennych kamieni – m.in. granatów, szafirów, szmaragdów i kamei. Później pierścień często zmieniał właściciela, aż w końcu trafił do francuskiego kolekcjonera, który sprzedał go firmie jubilerskiej Wartski. Obok niego na londyńskiej aukcji, pojawiła się niemal setka innych grawerowanych kamieni. Ich ceny wywoławcze wahają się od 5 tys. do 500 tys. funtów.

Czterej pancerni i pies w Poznaniu

W Poznaniu właśnie otwarto nową siedzibę Muzeum Broni Pancernej, oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na ekspozycji stałej znalazły się unikatowe obiekty w skali Europy, w tym m.in. niemieckie działo samobieżne (wciąż sprawne), czołg T-34-85 „Rudy” z serialu „Czterej pancerni i pies” oraz czołgi, które zagrały w „Moście szpiegów” Stevena Spielberga. Nie zabraknie też nowoczesnych technologii. Placówkę, o niemal 6 tys. mkw. powierzchni, zlokalizowano niedaleko lotniska Ławica. W czterech pawilonach oraz na zadaszonym terenie między pawilonami zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów takich jak czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne. Muzeum Broni Pancernej można odwiedzać od ostatniego wtorku, 8 października.

36xRembrandt

Już od tygodnia na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę “36 x Rembrandt”. Na ekspozycji zorganizowanej z okazji 350. rocznicy śmierci artysty pojawiło się się 36 oryginalnych dzieł pogrupowanych na trzy części: portrety (w tym dwa obrazy z Zamku Królewskiego – „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”), dzieła na papierze ( 34 rysunki i grafiki Rembrandta) oraz dzieła twórców, którzy na przestrzeni wieków kopiowali dzieła malarza. Kopie są eksponowane w sąsiedztwie oryginałów, co jest unikatową okazją do ich porównania oraz do weryfikacji umiejętności kopistów. Prezentowane na wystawie na Zamku Królewskim rysunki i grafiki Rembrandta pochodzą m.in. z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Unikatowe monety z zatopionych walizek

Podwodni archeolodzy z firmy Blue Waters Ventures International, prowadzą obecnie badania wraku parowca USS „North Carolina” z XIX w., znanego też jako „The Copper Pot”. Statek zatonął w wyniku kolizji z inną jednostką w 1840 r., około 30 km od wybrzeży Karoliny Południowej. Nurkowie odnaleźli na jego pokładzie unikatowe złote monety, które mogły należeć do pasażerów i znajdować się w ich bagażach. Numizmaty, to pochodzące z połowy lat 30. XIX w. złote 5-cio dolarówki wybite w mennicy Dahlonega w stanie Georgia. Nie mogę uwierzyć w to, co znajdujemy. Monety wyglądają prawie tak, jakby zostały dopiero co wybite. Wszystko dlatego, że były ukryte pod dużym kawałkiem miedzi i nie miały za bardzo kontaktu z otoczeniem – powiedział Keith Webb, prezes Blue Water Ventures. Numizmaty z tej mennicy są niezwykle cenione i pożądane przez kolekcjonerów i historyków, a co za tym idzie, osiągają znaczną wartość.

Wyjątkowa wystawa już wkrótce w Szczecinie

W Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie już w listopadzie wystartuje wystawa poświęcona eksponatom zakupionym z prywatnego Muzeum Stoewera. Sam fakt, że ta kolekcja znajduje się w Szczecinie już jest wyjątkowy. (…) Szczecin kupił muzeum. Nie kolekcję, nie kilka sztuk eksponatów, ale muzeum, które tworzyło się przez kilkadziesiąt lat – mówi Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki i Komunikacji. Na ekspozycji pojawią się m.in. samochody, rowery, maszyny do pisania i do szycia, a także inne przedmioty związane ze szczecińską firmą Stoewer, jedną z największych przedwojennych fabryk na Pomorzu. Otwarcie wystawy zaplanowane jest na koniec listopada.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora