Krótki przegląd mijającego tygodnia (11.10)

Pierścień antycznego cesarza Kaliguli

W siedzibie domu jubilerskiego Wartski w Londynie został wystawiony na sprzedaż pierścień rzymskiego cesarza Kaliguli, okrutnego szaleńca, który przeszedł do historii jako nieobliczalny tyran. Prawie 2 tys. letni pierścień został wykonany z jednego kawałka błękitnego szafiru i złota. Jego cena wywoławcza to 500 tys. funtów (około 2,5 mln złotych). Pierścień Kaliguli należał do kolekcji książąt Marlborough, która składała się z ponad 730 sztuk drogocennych kamieni – m.in. granatów, szafirów, szmaragdów i kamei. Później pierścień często zmieniał właściciela, aż w końcu trafił do francuskiego kolekcjonera, który sprzedał go firmie jubilerskiej Wartski. Obok niego na londyńskiej aukcji, pojawiła się niemal setka innych grawerowanych kamieni. Ich ceny wywoławcze wahają się od 5 tys. do 500 tys. funtów.

Czterej pancerni i pies w Poznaniu

W Poznaniu właśnie otwarto nową siedzibę Muzeum Broni Pancernej, oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na ekspozycji stałej znalazły się unikatowe obiekty w skali Europy, w tym m.in. niemieckie działo samobieżne (wciąż sprawne), czołg T-34-85 “Rudy” z serialu “Czterej pancerni i pies” oraz czołgi, które zagrały w “Moście szpiegów” Stevena Spielberga. Nie zabraknie też nowoczesnych technologii. Placówkę, o niemal 6 tys. mkw. powierzchni, zlokalizowano niedaleko lotniska Ławica. W czterech pawilonach oraz na zadaszonym terenie między pawilonami zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów takich jak czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne. Muzeum Broni Pancernej można odwiedzać od ostatniego wtorku, 8 października.

36xRembrandt

Już od tygodnia na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę “36 x Rembrandt”. Na ekspozycji zorganizowanej z okazji 350. rocznicy śmierci artysty pojawiło się się 36 oryginalnych dzieł pogrupowanych na trzy części: portrety (w tym dwa obrazy z Zamku Królewskiego – „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”), dzieła na papierze ( 34 rysunki i grafiki Rembrandta) oraz dzieła twórców, którzy na przestrzeni wieków kopiowali dzieła malarza. Kopie są eksponowane w sąsiedztwie oryginałów, co jest unikatową okazją do ich porównania oraz do weryfikacji umiejętności kopistów. Prezentowane na wystawie na Zamku Królewskim rysunki i grafiki Rembrandta pochodzą m.in. z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Unikatowe monety z zatopionych walizek

Podwodni archeolodzy z firmy Blue Waters Ventures International, prowadzą obecnie badania wraku parowca USS „North Carolina” z XIX w., znanego też jako „The Copper Pot”. Statek zatonął w wyniku kolizji z inną jednostką w 1840 r., około 30 km od wybrzeży Karoliny Południowej. Nurkowie odnaleźli na jego pokładzie unikatowe złote monety, które mogły należeć do pasażerów i znajdować się w ich bagażach. Numizmaty, to pochodzące z połowy lat 30. XIX w. złote 5-cio dolarówki wybite w mennicy Dahlonega w stanie Georgia. Nie mogę uwierzyć w to, co znajdujemy. Monety wyglądają prawie tak, jakby zostały dopiero co wybite. Wszystko dlatego, że były ukryte pod dużym kawałkiem miedzi i nie miały za bardzo kontaktu z otoczeniem – powiedział Keith Webb, prezes Blue Water Ventures. Numizmaty z tej mennicy są niezwykle cenione i pożądane przez kolekcjonerów i historyków, a co za tym idzie, osiągają znaczną wartość.

Wyjątkowa wystawa już wkrótce w Szczecinie

W Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie już w listopadzie wystartuje wystawa poświęcona eksponatom zakupionym z prywatnego Muzeum Stoewera. Sam fakt, że ta kolekcja znajduje się w Szczecinie już jest wyjątkowy. (…) Szczecin kupił muzeum. Nie kolekcję, nie kilka sztuk eksponatów, ale muzeum, które tworzyło się przez kilkadziesiąt lat – mówi Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki i Komunikacji. Na ekspozycji pojawią się m.in. samochody, rowery, maszyny do pisania i do szycia, a także inne przedmioty związane ze szczecińską firmą Stoewer, jedną z największych przedwojennych fabryk na Pomorzu. Otwarcie wystawy zaplanowane jest na koniec listopada.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora