Krótki przegląd mijającego tygodnia (11.12)

Starożytny hełm odnaleziono w Chorwacji

fot. Wikipedia

W pobliżu miejscowości Zakotarac na półwyspie Pelješac w południowej części Chorwacji odnaleziono unikatowy grecko-illyryjski hełm wykonany z brązu. Obiekt znajdował się w bogato wyposażonym grobowcu datowanym przez archeologów na IV wiek p.n.e. Jak dotąd w Europie znaleziono tylko około 40 sztuk podobnych zabytków. Wewnątrz znajdowały się również inne fragmenty uzbrojenia oraz broń, co może wskazywać, że grobowiec należał do ważnego wojownika. Na miejscu odnaleziono też inne przedmioty, w tym m.in. brązowe i srebrne fibule (zapinki), kilkanaście szpil, kilka spiralnych ozdób z brązu i pęsety oraz kilkaset szklanych koralików i bursztynowych paciorków. W grobowcu znaleziono też ponad trzydzieści różnych typów naczyń ceramicznych, w większości pochodzenia greckiego oraz warsztatów włoskich.

Historia polskiej architektury online

fot. Muzeum Architektury we Wrocławiu

W ramach prowadzonego przez Muzeum Architektury we Wrocławiu projektu digitalizacji zbiorów do sieci trafiło już kilka tysięcy eksponatów – projektów architektonicznych, modeli, fotografii, szkiców i dokumentów. Wirtualna kolekcja nieustannie się powiększa! Znajdują się w niej obiekty powiązane z twórczością najwybitniejszych polskich architektów: Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego czy Stefana Mullera. Prezentowane w internecie obiekty pochodzą ze zbiorów działu architektury XIX i XX wieku (kolekcja architektury międzywojennej) oraz działu architektury współczesnej, gromadzącej projekty powstałe po 1945 roku. Wiele z nich nie było dotąd nigdzie prezentowanych. Wrocławskie muzeum chce zdigitalizować jeszcze kilkadziesiąt tysięcy archiwaliów.

Pamiątkowa moneta kolekcjonerska

fot. Narodowy Bank Polski

Srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł upamiętniającą ofiary obozu KL Warschau (Konzentrationslager Warschau, zwany potocznie „Gęsiówką”) wprowadził właśnie do obiegu Narodowy Bank Polski. Na awersie monety „Ofiarom obozu KL Warschau” odwzorowano z powstańczych fotografii, datowanych na 5 sierpnia 1944 r., murowane baraki wraz z murem obozu KL Warschau. Z kolei na jej rewersie na tle symbolicznego pasiaka znalazły się: zarys zabudowań obozu, przerwany drut kolczasty, symbol Polski Walczącej oraz tytuł monety i napis “Gęsiówka 1943–1944”. Monetę wyemitowano w nakładzie do 11 tys. sztuk.

Rekord Leona Wyczółkowskiego

fot. Polswiss Art

Na polskim rynku aukcyjnym padł kolejny rekord. Tym razem przypadł on Leonowi Wyczółkowskiemu i jego „Autoportretowi konnemu/ Powitaniu stepów” z 1892 roku. We wtorek, 8 grudnia, w domu aukcyjnym Polswiss Art na Aukcji Dzieł Sztuki obraz został sprzedany za 2 714 000 zł (z opłatą aukcyjną). Cena szacunkowa obiektu wynosiła 900 000 – 1 800 000 zł. Łączny obrót na aukcji wyniósł aż 24,4 mln zł, zaś sprzedano 92 obiekty spośród 102 wystawionych. Wśród wystawionych obiektów znalazły się dzieła takich artystów jak Józef Chełmoński, Władysław Podkowiński, Zbigniew Pronaszko czy Jacek Malczewski.

Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie coraz większe

Janusz Przybylski „Turystki”, fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie powiększyły się o 35 nowych nabytków! Dzięki programowi Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie (Zbiorów Malarstwa po 1914 r., Gabinetu Rycin i Rysunków Współczesnych, Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego) trafił zespół 34 obiektów. Zespół zawiera 7 obrazów na płótnie autorstwa Zbigniewa Dłubaka, 2 prace na papierze autorstwa Marka Sobczyka, zespół 18 prac autorstwa Janusza Przybylskiego, 1 obraz szyty autorstwa Kajetana Sosnowskiego oraz 6 pozycji do Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego. Z kolei do Kolekcji Rzeźby Współczesnej w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni trafiła rzeźba duetu Kijewski/Kocur. Ze wszystkimi zakupionymi obiektami będzie można niedługo zapoznać się bliżej w Cyfrowym MNW.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora