Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.01)

Królewska licytacja w Nowym Jorku

Ile dziś może kosztować 100 polskich dukatów? Dokładnie… 2 mln 160 tys. dolarów! Tyle na nowojorskiej aukcji CNG (Classical Numismatic Group, Inc. Triton XXI Sessions) zapłacono za monetę z czasów króla Zygmunta III Wazy. Studukatówkę o wadze 349,5 g, próbie 0,967 i średnicy 7cm, wybito w mennicy królewskiej w Bydgoszczy z okazji zwycięstwa polskich wojsk nad Turkami pod Chocimiem w 1621 r. Została wykonana przez Samuela Ammona z Gdańska, jednego z najlepszych medalierów, działających w ówczesnej Polsce. Na awersie znalazło się popiersie króla Zygmunta III, data 1621 r. oraz grawer Samuela Ammona (“S. A.”) Z kolei na rewersie umieszczono herb Korony Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod dynastią Wazów, w kołnierzu „Złotego Runa” z dębowym wieńcem wokół. Na świecie znanych jest jedynie 6 egzemplarzy tej złotej monety.

Intrygujący spacer przez epoki

Na poddaszu lubińskiego (woj. dolnośląskie) ratusza właśnie powstaje nowe Muzeum Historyczne. Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z historią ośrodka przemysłowego – miasta Lubina i Lubińsko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego od lat 50. do lat 80. XX w. Chcieliśmy tak zrobić, by dorośli, którzy będą tu przychodzić mówili – „tak, pamiętam to doskonale”, a przy okazji pokazywali to swoim dzieciom, wnukom, że tak się żyło w nieodległych przecież czasach. (…) Myślę, że zrobiliśmy przyzwoitą i intrygującą ekspozycję. – powiedział Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie. „Historia miasta na tle życia codziennego” to multimedialna ekspozycja, którą w nowoczesnej aranżacji i interaktywnej formie przygotowała na zlecenie muzeum firma Projekt Multimedia. Sale wystawowe prowadzą przez kolejne dziesięciolecia, wzbogacone o archiwalne filmy, zdjęcia oraz audycje z minionych epok. Powoli kończona jest ekspozycja poświęcona Zbrodni Lubińskiej, a na ścianach eksponowane są zdjęcia Krzysztofa Raczkowiaka i Tomasza Folty pokazujące historię lubińskiego sportu. Oficjalne otwarcie placówki nastąpi pod koniec stycznia.

Starożytna turystyka wenecka

Wenecja zaprasza do hotelu… sprzed 1700 lat! Archeolodzy z weneckiego uniwersytetu Ca Foscari, prowadzący badania w rejonie słynnego miasta na wodzie, a ściślej w mieście Jesolo (starożytnej osadzie Equilio), odkryli pozostałości dawnej zabudowy hotelowej. Naukowcy już ustalili, że do budynku zbudowanego ok. IV w. na małej wysepce, w pobliżu ujścia rzeki można było dostać się wyłącznie łodzią. Stanowił on rodzaj “przydrożnej” gospody, w której zatrzymywali się cesarscy urzędnicy w drodze do większych ośrodków miejskich. Archeolodzy wyodrębnili w starożytnym pensjonacie szereg jednakowych pokoi, w których znajdowały się paleniska. W ich pobliżu znajdowało się także duże pomieszczenie, w którym mogły odbywać się uroczystości religijne. Lokalne władze nie ukrywają emocji podkreślając jak wielką wagę stanowi odkrycie w stosunku do obecnego rynku turystycznego w regionie.

Petarda w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Szczecińskie Muzeum Narodowe nabyło ponad 70 prac dziewiętnastowiecznego artysty Augusta Ludwika Mosta, w tym studia malarskie do obrazów, rysunki piórem, ołówkiem oraz litografie, a nawet archiwalne fotografie. Szczególnie cenna akwarela z widokiem głównego dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich, jedyny zachowany widok siedziby z czasów I poł. XIX w. Pracownicy muzeum określają nowo nabytą kolekcję „skarbem, który trafia się raz na wieki, sensacją, petardą”. “Skarb” został odkupiony przez placówkę od spadkobierców malarza. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu marszałka województwa zachodniopomorskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Tym samym muzealny zbiór dzieł Mosta, liczący dotąd zaledwie 12 jego obrazów, znacząco się powiększył! Część prac wkrótce ujrzy światło dzienne i zostanie udostępniona zwiedzającym, wszystkie razem zostaną jednak zaprezentowane dopiero w 2020 r. na zaplanowanej już wystawie czasowej poświęconej Mostowi.

Podlaskie zwyczaje w internecie

Już wkrótce w ramach projektu „Podlaskie zbiory cyfrowe” Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku (woj. podlaskie) zdigitalizuje i udostępni online ponad 3 tys. archiwaliów! Wśród nich znajdą się m.in. nagrania dźwiękowe, taśmy szpulowe, kasety magnetofonowe, fotografie, kroniki dokumentujące podlaską kulturę ludową, ulotki, plakaty czy afisze. Wszystkie wiążą się z ważnymi dla województwa wydarzeniami takimi jak przeglądy pieśni wielkopostnych, folklorystycznych i pogrzebowych, białostockie dożynki czy pieśni wielkanocne tzw. konopielki. Najstarsze archiwalia pamiętają lata 50. XX w. Projekt jest realizowany we współpracy z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy finansowym wsparciu samorządu województwa podlaskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdigitalizowane materiały trafią na specjalną platformę internetową już w połowie br.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora