Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.03)

Malczewski na warszawskiej aukcji

fot. DESA Unicum

Od poniedziałku 8 marca w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie można oglądać wspaniały obraz “Orfeusz i Eurydyka” autorstwa Jacka Malczewskiego namalowany w 1914 r. Monumentalne dzieło stanowi pierwszy i jeden z czterech obrazów z cyklu, w którym artysta wykorzystał wizerunki mitologicznych tragicznych bohaterów. To jednocześnie pokłosie rozstania Malczewskiego z jego muzą, Marią Balową i wyraz jego nieszczęśliwej miłości i żalu. Ekspozycja obrazu zapowiada nadchodzącą aukcję “Sztuk Dawna. XIX wiek – Modernizm – Międzywojnie”, która odbędzie się już 18 marca br. Obok obrazu “Orfeusz i Eurydyka”, którego wartość szacowana jest nawet na 4 miliony złotych, na przedaukcyjnej ekspozycji możemy zobaczyć również dzieła takich mistrzów jak m.in. Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Tadeusz Makowski, Mojżesz Kisling czy Mela Muter. To nie lada wydarzenie dla miłośników sztuki polskiej oraz kolekcjonerów.

Unikatowa mozaika szalonego cesarza powróciła do Włoch

Jeden ze statków Nemi, fot. Wikipedia

Mozaika ze statku szalonego cesarza Kaliguli po dziesięcioleciach powróciła do Włoch. Na przełomie XIX i XX w. element dekoracji posadzki został znaleziony na jednym z dwóch statków zatopionych w jeziorze Nemi w pobliżu Rzymu. Wydobycie odnalezionych wówczas jednostek przypisywanych Kaliguli było jednym z najważniejszych osiągnięć dla wiedzy na temat techniki żeglugi w Cesarstwie Rzymskim. Z tej okazji w 1936 r. w Nemi zostało otwarte muzeum dedykowane odnalezionym statkom. Podczas II wojny światowej placówkę podpalono, a część przedmiotów, w tym kolorowa mozaika, zniknęła. W 2017 r. element posadzki został zidentyfikowany w prywatnej kolekcji w USA. Eksponat dzięki zabiegom karabinierów i Ministerstwa Kultury w Rzymie powrócił w ostatni czwartek, 11 marca, do Włoch gdzie został ponownie wyeksponowany w muzeum statków rzymskich w Nemi.

Niesamowite znalezisko archeologów

fot. Pixaby

Grobowce sprzed 5,5 tysiąca lat odkryli archeolodzy w Dębianach w świętokrzyskiej gminie Działoszyce. Jest to jedno z największych pradziejowych cmentarzysk megalitycznych w Polsce! Archeolodzy szacują, że na miejscu znajduje się nawet kilkanaście gęsto zabudowanych grobowców o 40-50 m długości. Dłuższe ściany wzmocnione były drewnianymi palisadami, krótkie – zawierały wejście do czegoś w rodzaju kaplicy grobowej o konstrukcji wykonanej z głazów wapiennych. Granice każdego z grobowców wyznaczała palisada, z której, jak informują archeolodzy, do dziś zachowały się tylko dołki posłupowe. Część cmentarzyska powstała w miejscu późniejszego założenia obronnego. Ze względu na rangę znaleziska w najbliższych latach planowana jest kontynuacja badań archeologicznych w okolicy.

Kolekcjonerska moneta w rocznicę Konstytucji marcowej

fot. NBP

Do obiegu trafiła srebrna moneta kolekcjonerską o nominale 10 zł, upamiętniająca 100. rocznicę Konstytucji marcowej. Na awersie monety znalazł się orzeł, czyli wizerunek ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, na tle faksymile preambuły Konstytucji, z egzemplarza ofiarowanego przez posłów Marszałkowi Sejmu Wojciechowi Trąmpczyńskiemu i zaginionego podczas II wojny światowej. Z kolei na rewersie przedstawiono orła z medalu autorstwa Feliksa Łopieńskiego, upamiętniającego pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji, na tle fragmentu karty tytułowej ustawy zasadniczej. Srebrna moneta o nominale 10 zł została wyemitowana przez Narodowy Bank Polski w nakładzie do 10 tys. sztuk. Jest dostępna w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Szczęśliwy traf na pchlim targu

fot. Sotheby’s

Pchli targ w Connecticut okazał się dla jednego z kupujących bardzo szczęśliwy. Nabywca za zaledwie 35 dolarów zakupił niebiesko-białą porcelanową miseczkę o średnicy 15 cm. Okazało się, że miska pochodzi z XV-wiecznego okresu panowania chińskiego cesarza Yongle’a (1360-1424) z czasów dynastii Ming, a jej rzeczywista wartość jest zdecydowanie wyższa niż ta zaoferowana na pchlim targu. Na świecie istnieje bowiem tylko sześć znanych egzemplarzy ceramiki z tego okresu! Wszystkie obiekty znajdują się w kolekcjach najbardziej prestiżowych instytucji, w tym w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Muzeum Brytyjskim, Muzeum Pałacu Narodowego w Tajpej czy w Muzeum Narodowym Iranu. Miseczka trafi ponownie trafi do sprzedaży, tym razem w nowojorskiej filii Domu Aukcyjnego Sotheby’s. Licytacja rozpocznie się 17 marca br.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora