Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.04)

Święte Schody po 300 latach udostępnione w oryginalnym stanie

Od czwartku 11 kwietnia słynne Święte Schody w Rzymie, najważniejsze w mieście miejsce odwiedzane przez wiernych, zostaną zaprezentowane bez drewnianej obudowy ochronnej. To pierwsza taka możliwość od 300 lat! Scala Santa, 28 stopniowe marmurowe schody, pochodzą z siedziby Piłata w Jerozolimie. To po nich Jezus miał być prowadzony na sąd. Zostały przetransportowane z Jerozolimy do Rzymu w IV w. Dziś znajdują się w budynku przy bazylice św. Jana na Lateranie i bezpośrednio prowadzą do kaplicy San Lorenzo. Schody, który w ostatnim czasie przeszły szereg prac konserwatorskich, będą udostępnione w oryginalnym stanie do 9 czerwca br. Pracom konserwacyjnym poddano też XVI-wieczne freski.

 

Muzeum Narodowe w Krakowie buduje kolekcję sztuki współczesnej

Galeria Sztuki XX i XXI w. w Muzeum Narodowym w Krakowie w czerwcu 2020 r. ma być zaprezentowana w zupełnie nowej odsłonie. Instytucja konsekwentnie rozbudowuje kolekcję sztuki współczesnej, powiększając swoje zbiory o prace takich artystów jak Wilhelm Sasnal, Józef Robakowski, Zbigniew Libera, Natalia LL, Dorota Nieznalska, czy Joanna Rajkowska. Zakupy dzieł sztuki najnowszej mają uzupełniać luki w muzealnej kolekcji, która ma na celu prezentację ikonicznych prac odzwierciedlających najnowsze trendy i style panujące na rynku sztuki. Powstającej już od końca XIX w. kolekcji od początku towarzyszyła idea tworzenia “sztuki dnia ostatniego”. Najnowsze prace będą prezentowane do 29 września br. na wystawie “Sytuacja się zmieniła”.

 

Głowa konia warta miliony dolarów

Ważąca 15 kg brązowa, pozłacana rzeźba głowy konia, odkryta w 2009 r. została wyceniona na 2 miliony dolarów amerykańskich. Rzeźbę po raz pierwszy po 10 latach pokazano publicznie na wystawie w muzeum archeologicznym Romerkastell Saalburg, które znajduje się na terenie zrekonstruowanego rzymskiego fortu w pobliżu Frankfurtu nad Menem (Niemcy). Brązowa głowa była najprawdopodobniej częścią posągu cesarza rzymskiego, ustawionego na piedestale w centrum starożytnego rzymskiego forum, usytuowanego w dzisiejszym Waldgirmes obok Frankfurtu. Jej odkrycie stało się zwieńczeniem prac wykopaliskowych prowadzonych w latach 1994-2009, które pozwoliły odnaleźć wiele innych pozostałości rzymskiego osadnictwa.
Fragment posągu okrzyknięty został jednym z najważniejszych znalezisk na terenie Niemiec.

 

Muzeum Techniki i Komunikacji zyska setki nowych eksponatów

Samochody (m.in. Stoewer Arkona Phaeton, V5 Sport Roadster czy V5 Cabrio-Limousine), rowery (w tym jeden motorower), ponad 80 maszyn do pisania i szycia, a także blisko 900 innych eksponatów, związanych z przedwojenną szczecińską fabryką Stoewera, trafi do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Prezydent miasta zapowiada wykupienie kolekcji, która znajduje się dziś w prywatnym muzeum w Wald-Michelbach w Hesji (Niemcy), niedaleko granicy francuskiej. Placówkę założył urodzony w Szczecinie Manfried Bauer. Na zakup zbiorów Szczecin zarezerwował ok. 750 tys. euro. Pierwsze eksponaty mają trafić do Muzeum Techniki i Komunikacji latem tego roku, według planów zostaną zaprezentowane już jesienią.

 

Sieć magazynów w zabytkowych obiektach

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozważa stworzenie sieci magazynów, w których można będzie bezpiecznie przechowywać zabytki archeologiczne, wydobywane m.in. w czasie inwestycji budowlanych. W myśl Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – zabytki archeologiczne pozyskane w wyniku wykopalisk muszą trafić do muzeum lub innej jednostki organizacyjnej. Archeolodzy sygnalizują jednak, że system ich magazynowania nie jest wydolny, a miejsca do zdeponowania cennych znalezisk często brakuje. W związku z tym MKiDN chce stworzyć projekt sieci magazynów, w których zabytki archeologiczne można będzie długotrwale przechowywać, konserwować i udostępniać. Magazyny miałyby się mieścić w zaadaptowanych na ten cel istniejących, niezagospodarowanych obiektach zabytkowych w większych województwach w kraju. Obecnie ministerstwo czeka na decyzję dotyczącą przyznania funduszy przez Komisję Europejską.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora