Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.06)

Dwa cenne obrazy opuszczają Szczecin

A. L. Most „Handlarze ryb”, fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Z Muzeum Narodowego w Szczecinie znikną dwa cenne obrazy, które od 20 lat były depozytem placówki. Dzieła były elementem wystawy stałej w Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim. „Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta z 1846 r. oraz panorama Szczecina monogramisty J.R. z 1899 r. zostaną wystawione na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Tak zadecydował właściciel obrazów – zarząd mBanku. Muzeum informuje, że placówce brakuje obecnie środków finansowych, w związku z czym nie skorzysta z opcji pierwokupu. Instytucja proponuje jednak mieszkańcom miasta symboliczne pożegnanie z dziełami. Do najbliższej niedzieli można je oglądać holu Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1 w Szczecinie.

Elbląg na tropie Krzyżaków

Elbląg, skrzydło południowe zamku, fot. Joanna Barton, Wikipedia

Nieco ponad tydzień temu w Elblągu ruszyły poszukiwania pozostałości krzyżackiego zamku, którego początki sięgają 1246 r. Archeolodzy już mogą pochwalić się pierwszymi efektami swojej pracy. W środę 10 czerwca poinformowano o odnalezieniu, za pomocą badania georadarowego, fundamentów jednej z baszt przedzamcza (tzw. Bramy Służebnej). „Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że czytelne anomalie to zarys fundamentów południowo-wschodniej baszty narożnej tegoż przedzamcza oraz wschodnia część jego skrzydła południowego. Z kolei na południe od niego widoczna jest fosa dzieląca przedzamcze północne i dom konwentu” – mówi szef badań geofizycznych, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie prof. Fabian Welc. Latem planowane są dalsze prace.

Wakacyjna retro podróż

Skansen w Chabówce, fot. Wikipedia

We wszystkie weekendy lipca i sierpnia będą kursować zabytkowe pociągi retro, sformowane ze zbiorów Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce (k. Rabki-Zdroju, woj. małopolskie). Przejadą one fragmentem Galicyjskiej Kolei Transwersalnej z Chabówki do Mszany Dolnej, a następnie także do Kasiny Wielkiej (o ile sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli). Na każdej ze stacji docelowych na pasażerów będzie czekała przerwa oraz lokalne atrakcje. Dawna Galicyjska Kolej Transwersalna zbudowana przez austriackie C.K. Koleje Państwowe liczy ponad 135 lat. 77-kilometrowy fragment tej linii, biegnący z Chabówki przez Kasinę Wielką do Nowego Sącza, uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce i w Europie.

Enigma sprzedana online

Enigma, fot. Wikipedia

Za 117,8 tys. euro na w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu sprzedano maszynę szyfrującą Enigma używaną podczas II wojny światowej. Dom aukcyjny szacował wartość maszyny na 30-40 tys. euro. Maszynę sprzedawał austriacki prywatny kolekcjoner, którego ojciec kupił Enigmę w latach 60. XX wieku. Licytacja odbywała się przez internet. Zwycięzca aukcji pozostaje anonimowy. Wystawiona na aukcji Enigma I została wyprodukowana w 1944 r., to jeden z nielicznych już zachowanych egzemplarzy urządzenia. Podczas II wojny światowej maszyna była wykorzystywana głównie przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec a także innych państw.

Zagadkowa kradzież pewnych drzwi

fot. Forbes, Twitter

W czwartek 11 czerwca włoski wymiar sprawiedliwości poinformował o odnalezieniu w regionie Abruzja w prowincji Teramo skradzionych drzwi wejściowych z paryskiego klubu Bataclan, na których widnieje rysunek przypisywany tajemniczemu artyście Banksy’emu. Dzieło z wizerunkiem kobiety w żałobie, stanowiące symbol pamięci związany z zamachem terrorystycznym podczas koncertu zespołu Eagles of Death Metal w 2015 r., zostało skradzione w styczniu 2019 r. Policja nie jest jeszcze w stanie stwierdzić, w jaki sposób drzwi znalazły się na poddaszu budynku w jednym z włoskich miasteczek. Prokurator wyjaśnił, że na razie nie wszczęto żadnych kroków przeciwko komukolwiek i że trwa śledztwo, którego celem jest rekonstrukcja całego zdarzenia.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora