Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.07)

Cenne starodruki dostępne online

Siedem starodruków z XVI w. w wersji cyfrowej zostało udostępnionych online przez Towarzystwo Naukowe Płockie (TNP). Wśród nich znalazły się m.in. dzieła: Macieja Miechowity „Tractatus de duabus Sarmatiis, Asiana et Europiana et de contentis in eis” (Kraków, 1517 r.), Stanisława Grodzickiego „O czyscu kazanie wtóre… 26 dnia stycznia miane… przy pogrzebie… Olbrichta Radziwiła” (Wilno, 1593 r.), czy Stanisława Karnkowskiego „Messiasz albo kazania o upadku y naprawie rodzaju ludzkiego …” (Poznań, 1597 r.). Zabytki pochodzą z najstarszej i zarazem najcenniejszej części księgozbioru Biblioteki im. Zielińskich w Płocku. Przed digitalizacją przeszły szereg prac konserwatorskich. Wszystkie można odnaleźć w wirtualnej bibliotece cyfrowej na stronie Płocka Biblioteka Cyfrowa oraz Europeana.

Bitwa pod Grunwaldem nadejdzie jutro!

W środę 10 lipca od historycznych tańców grupy rekonstruktorów z Krakowa oraz turnieju miecza długiego o Srebrny Miecz Grunwaldu rozpoczęły się tegoroczne obchody Dni Grunwaldu. Pod Grunwaldem stanęła już większość obozów historycznych, w tym wioska rzemieślników, gdzie uczestnicy żyją w sposób maksymalnie zbliżony do tego z epoki. Obchody potrwają do niedzieli, jednak punktem kulminacyjnym będzie sobotnia inscenizacja bitwy z 1410 roku, która rozpocznie się o godz. 15. Weźmie w niej udział ponad 1 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich z Polski i Europy. Co roku na to wydarzenie przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy widzów. Wstęp na Pola Grunwaldu jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram.

Złoty “skarb z Kuźnicy Głogowskiej”

W lesie niedaleko wsi Kuźnica Głogowska w gminie Sława (woj. lubuskie) odnaleziono dwie bransolety ze złotego drutu, które mogą liczyć ok. 2,5 – 3 tys. lat. Skarby najprawdopodobniej związane były z osadnictwem ludności kultury łużyckiej na tym terenie w epoce brązu i okresu halsztackiego. Bransolety są wykonane z podwójnego drutu złotego o owalnym lub okrągłym przekroju. Jego średnica wynosi około 0,1 cm. Z jednej strony drut jest skręcony i dodatkowo utworzono z niego siedem pętelek. Bransolet nie można powiązać z żadnym, znanym do tej pory, stanowiskiem archeologicznym – informuje Marcin Kosowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze. Złote bransolety określane mianem „skarbu z Kuźnicy Głogowskiej” zostały znalezione na początku kwietnia br. a o tym fakcie powiadomiono WUOZ w Zielonej Górze. Dotąd sprawy nie ujawniano. Znalezisko ma trafić do powstającej izby muzealnej przy Fundacji Archeologicznej w Bytomiu Odrzańskim.

Polska enigma na angielskiej ekspozycji

W ostatnią środę Londyńskie Muzeum Nauki (Science Museum) otworzyło wystawę „Ściśle tajne: od szyfrów do cyberbezpieczeństwa” poświęconą stuleciu rozwoju technologii kryptograficznych i wywiadu. Zwiedzający mogą na niej zobaczyć m.in. polską kopię niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma używanej przez polskich kryptologów we Francji, list głównego brytyjskiego kryptografa Dilly’ego Knoxa po spotkaniu z jego polskimi odpowiednikami w Warszawie w 1939 r. oraz nigdy wcześniej nie prezentowane dokumenty i przedmioty ze zbiorów służb (np. bezpieczny telefon używany przez brytyjskich premierów oraz dysk twardy z danymi uzyskanymi przez Edwarda Snowdena). Wystawa została przygotowana na stulecie GCHQ, brytyjskiej służby specjalnej odpowiedzialnej za przechwytywanie i analizę informacji nadawanych różnymi metodami telekomunikacyjnymi i będzie otwarta do 23 lutego 2020 roku. Bilety są bezpłatne i można je zarezerwować przez stronę internetową muzeum.

Biały Spichlerz prezentuje kolekcję Witkacego

Od czwartku 11 lipca w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku można zobaczyć nową aranżację wystawy prezentującej słupską kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Ponad 250 prac artysty, które od 2,5 roku czekały na swój powrót z magazynów, trafiły do zrewitalizowanego właśnie, zabytkowego Białego Spichlerza. Obiekt jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego z XIX w. w Słupsku. Na kilku piętrach dostosowanego do nowej funkcji budynku pojawiły się takie wystawy stałe jak: “Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia”, “W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”, czy „Słupsk – miasto i ludzie” . Ponadto aktualnie w Białym Spichlerzu można zobaczyć ekspozycję czasową “Witkacy inaczej… “, na której zaprezentowano drugą część kolekcji dzieł Witkacego – ponad 100 prac, głównie portretów pastelowych, uzupełnionych publikacjami. Adaptacji ma zostać również poddany czterokondygnacyjny Czerwony Spichlerz z 1900 r. Mają się w nim znaleźć m.in. nowoczesne sale edukacyjne, biblioteka muzealna, pracownie konserwatorów oraz magazyny.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora