Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.10)

Tajemniczy skarb jubilera

Na stanowisku archeologicznym w okolicach Starego Czarnowa (woj. zachodniopomorskie) grupa naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryła skarb ponad 300 srebrnych przedmiotów z XI-XII w., w tym fragmenty biżuterii, kolczyków, paciorków, zausznic, kaptorgi, sztabek srebra, a nawet arabskiego dirhama. Z uwagi na to, że archeolodzy nie odnaleźli na miejscu żadnych fragmentów naczynia, w którym przed tysiącem lat skarb został ukryty, podejrzewa się, że mogło ono być wykonane z materiału organicznego. Dlaczego i przez kogo kosztowności zostały zakopane? Nie wiadomo. Nad Płonią funkcjonował w tamtym czasie gród w Kołbaczu, archeolodzy planują jednak poszukiwania osady słowiańskiej w Starym Czarnowie. Podejrzewają, że ziemia skrywa przed nimi jeszcze niejedną tajemnicę.

Szokująca aukcja sztuki w Londynie

Nikogo nie dziwi suma ponad miliona funtów (pięć milionów złotych!), za którą został kupiony obraz “Dziewczynka z balonem” z 2006 r. owianego tajemnicą street artysty Banksy’ego w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Szokiem jest natomiast to, że natychmiast po zakończeniu aukcji dzieło uległo… samozniszczeniu! Ukryta niszczarka w ramie i pomysł na doskonały performance. Dlaczego? To wyjaśnił sam artysta, który chwilę później zamieścił w sieci nagranie z oszołomionymi uczestnikami aukcji i zniszczonym płótnem, na którym przyznaje się do jego dewastacji. Artysta od lat podkreśla swoją niechęć do komercjalizacji sztuki. Niedowierzanie szybko przerodziło się jednak w rozsądek. Wartość pociętego dział może być jeszcze większa niż przed jego zniszczeniem – twierdzą eksperci. Wygląda na to, że artysta uzyskał efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego.

Wirtualny spacer po krakowskim muzeum

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników sztuki, którzy muzealne kolekcje lubią poznawać… online! Już niebawem wybrane wnętrza i zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie trafią na platformę Google Arts&Culture i będą dostępne w sieci. W internetowym projekcie bierze już udział ponad 1500 instytucji kultury z 70 krajów, w tym Tate Modern z Londynu, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku, Galeria Uffizi z Florencji, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, czy warszawski Zamek Królewski. – Misją Muzeum Narodowego w Krakowie jest nie tylko troska o powierzone nam dzieła, ale także udostępnianie ich wszystkim, którzy czerpią inspirację z kontaktu ze sztuką. Jesteśmy dumni ze współpracy z największą na świecie platformą, zapraszającą do obcowania z dziełami sztuki w cyfrowym świecie. Bardzo się cieszymy, że nasza kolekcja znajdzie w nim swoje miejsce, wierzymy także, że wirtualne wycieczki wśród naszych zbiorów zachęcą wiele osób do obejrzenia ich na żywo – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Specjalistyczny wózek Trolley, panoramiczne zdjęcia w 360 stopniach, czujniki ruchu i odpowiedni system pozwolą wkrótce milionom internautów na całym świecie na wirtualny spacer po krakowskiej placówce. Już nie możemy się doczekać!

Najstarsza Jerozolima

Archeolodzy z Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA) oraz Muzeum Izraela w Jerozolimie poinformowali o odkryciu starożytnej kamiennej kolumny z czasów króla Judei, Heroda Wielkiego (73/ 72 r. p.n.e. – 4 r. p.n.e.). W latach 20. I wieku p.n.e. królestwo Heroda obejmowało, oprócz Palestyny, też część dzisiejszej Jordanii, Libanu i Syrii. Herod Wielki znany był z budowy wielu monumentalnych obiektów, twierdz i świątyń. Wyryty na odnalezionej kolumnie napis w języku aramejskim „Chananiasz, syn Dodalosa z Jerozolimy” datowany jest na pierwszy wiek naszej ery co oznacza, że odnaleziono najstarszy znany nam zapis słowa “Jerozolima”. Chananiasz prawdopodobnie był synem garncarza, który przyjął mityczne imię nawiązujące do Dedala. Archeolodzy widzą tu wyraźny związek i wpływy kultury greckiej. Starożytna kolumna już wkrótce trafi na wystawę stałą do Muzeum Izraela w Jerozolimie.

Muzeum Historii Polski coraz bliżej

Na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodległości) odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłą siedzibę Muzeum Historii PolskiNie ma narodu bez pamięci. Tę pamięć mądry naród pielęgnuje poprzez instytucje. Dziś przystępujemy tak naprawdę do budowy takiej właśnie instytucji, budowy pomnika naszej historii. Do realizacji największego i bezprecedensowego projektu w dziedzinie muzealnictwa w dziejach naszej ojczyzny i tym dziejom poświęconego – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński. W uroczystości uczestniczyli również m.in. premier Mateusz Morawiecki, wiceminister kultury Jarosław Sellin, podsekretarz stanu Wojciech Kolarski, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Placówka będzie tworzyła kompleks muzealny wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim. W jego centralnej części znajdzie się plac Gwardii. Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Otwarcie wystawy stałej Muzeum Historii Polski planowane jest na luty 2021 r.

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora