Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.11)

Wyjątkowa wystawa mistrzów światowego malarstwa

fot. Zamek Królewski w Warszawie

Ponad czterdzieści płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. można podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie! Na wystawie Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego znalazł się m.in. obraz „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach. Obraz datowany jest na lata 1596-1597, a więc reprezentuje rzymski, jeszcze młodzieńczy okres twórczości artysty. Ponadto na ekspozycji zaprezentowano dzieła takich twórców jak m.in. Lorenzo Lotto, Battista del Moro, Domenico Fetti, Dirck van Baburen, Matthias Stomer czy Jusepe de Ribera. Wszystkie płótna pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez Roberta Longhiego (1890-1970), włoskiego historyka sztuki, autora fundamentalnych opracowań na temat twórczości Caravaggia i kuratora wystaw jej poświęconych, jednego z najwybitniejszych znawców tematu. Obecnie kolekcja jest własnością Fundacji Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi) z siedzibą we Florencji. Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń, w tym spotkań, wykładów oraz zajęć edukacyjnych, zostanie wydany również naukowy katalog.

Odkrycia w dziedzinie dawnej literatury

Zdjęcie poglądowe, fot. Wikipedia

Zespół specjalistów odnalazł we Włoszech najstarsze wydanie książki napisanej (częściowo) w języku baskijskim. Mowa używana jest w północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Książka napisana częściowo w języku baskijskim, zwanym przez Basków euskera, została opublikowana w 1533 r. Utwór, którego część zawiera wyrażenia po baskijsku, nosi łacińską nazwę “De rebus Hispaniae memorabilibus” (O pamiętnych wydarzeniach Hiszpanii). Utwór został napisany przez włoskiego historyka i wydany w położonym pod Madrytem mieście Alcala de Henares. Ekspertom udało się ustalić, że pierwsze wydanie “De rebus Hispaniae memorabilibus” pojawiło się już na przełomie lat 1496 i 1497. Dotychczas najstarszymi istniejącymi publikacjami w euskara było wydanie “De rebus Hispaniae memorabilibus” z 1545 r., a także Nowy Testament z 1571 r.

Czterej pancerni, “Rudy” i pies

fot. Wikipedia

W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu odbył się specjalny pokaz czołgu „Rudy”, słynnego z popularnego serialu telewizyjnego „Czterej pancerni i pies”. Znajdujący się w zbiorach muzeum czołg T-34/85 został zniszczony w trakcie walk o Poznań w 1945 r. Później, z wyciętymi fragmentami pancerza, służył jako jako pomoc dydaktyczna w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. W kultowym serialu pojawiły się jego wnętrza. Rudy jest atrakcją przede wszystkim dla tych, którzy pamiętają serial. Dla młodych gości naszego muzeum jest to przede wszystkim nietypowy, pocięty czołg, do którego środka można zajrzeć. Nasz Rudy grał w II i III serii odcinków, widać go, gdy pokazywany jest środek czołgu – wieża czy przedział mechanika-kierowcy – powiedział szef Muzeum Broni Pancernej ppłk Tomasz Ogrodniczuk. Czołg z Poznania zagrał też w innych polskich i zagranicznych produkcjach. Specjalna prezentacja Rudego odbyła się przy okazji 30. rocznicy śmierci aktora Romana Wilhelmiego, odtwórcy roli serialowego dowódcy Olgierda Jarosza.

Z londyńskiej galerii na gdańską stocznię, czyli finał historii zaginionego muralu

fot. materiały prasowe Stoczni Cesarskiej

Do Gdańska po dekadzie powróciło zaginione dzieło „To skomplikowane” brytyjskiego street artysty Stika. Murale zostały 10 lat temu namalowane przez artystę na ścianach kontenerów na gdańskim Dolnym Mieście, w ramach warsztatów zorganizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Obiekty szybko jednak zniknęły z przestrzeni, a odnalazły się dopiero w 2015 r. w jednej z galerii sztuki w Londynie. Zostały pocięte na kawałki i wycenione na 10 tys. funtów każda. Stik kilka lat walczył o ich odzyskanie i powrót do Gdańska. Starania w końcu zakończyły się sukcesem i już w nieco innej formie – nowej instalacji murale wróciły do Polski i znalazły swoje miejsce na terenie Stoczni Cesarskiej.

Powstaje nowe Muzeum z Klasą

Murowanka, fot. Dariusz Kowalczyk, Wikipedia

W warszawskim Wawrze powstaje pierwsze nowoczesne muzeum szkoły w Polsce – “Muzeum z Klasą”. W odtworzonej sali lekcyjnej sprzed 100 lat w najstarszej szkole na warszawskim Wawrze – Murowance będą prowadzone żywe lekcje historii dla uczniów, warsztaty i spotkania dla rodziców i nauczycieli. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której samorządy, dyrektorzy, nauczyciele, rodzice i uczniowie będą mogli wymieniać się doświadczeniami, dzielić wiedzą i wspólnie wypracowywać najlepsze rozwiązania odpowiadające na potrzeby współczesności. Zależy nam na lepszej edukacji, która dorasta do wyzwań XXI wieku – mówi Magdalena Piotrowska z Fundacji na rzecz Wielkich Historii. Palcówka zaczęła już tworzyć swoje zbiory, takie jak mapy, podręczniki, przybory z początku wieku. Inicjatorzy zapraszają jednak wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi pamiątkami i zasilić muzealne zasoby. Mogą to być np. świadectwa szkolne, zeszyty i książki. Otwarcie Muzeum planowane jest 14 października 2023 r. – w 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego ministerstwa oświaty w Europie.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora