Krótki przegląd mijającego tygodnia (13.03)

Bezcenne znaleziska w Egipcie

fot. Wikipedia

Pakunki owinięte w lniane płótna ukryte w kamiennej skrzyni sprzed blisko 3,5 tys. lat odnaleźli polscy archeolodzy niedaleko słynnej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Wszystko wskazuje na to, że znalezisko jest depozytem królewskim, którego właściciel może znajdować się w nieodkrytej jeszcze, usytuowanej nieopodal komorze grobowej. W jednym z pakunków znajdował się szkielet gęsi, drugi zawierał jej jajo, w trzeci zawinięto drewnianą skrzyneczkę z zawiniętym w płótno jajkiem (najprawdopodobniej ibisa). Obok kamiennej skrzyni, w skalnej szczelinie archeolodzy natrafili na pakunek z fajansową skrzyneczką w kształcie kapliczki, która zawierała na obudowie jedno z imion faraona Totmesa II (męża królowej Hatszepsut). Pozostałe z odnalezionych przedmiotów mają stanowić aluzję do tytułów i imion tego faraona, co teoretycznie potwierdza, że depozyt złożono w jego imieniu i to jego nietknięty dotąd grobowiec może znajdować się w pobliżu.

Jedyna taka instalacja Nieznalskiej w zbiorach wrocławskiego muzeum

fot. Wikipedia

Instalacja „Lebensborn e.V.” autorstwa Doroty Nieznalskiej wzbogaciła zbiory polskiej sztuki współczesnej II połowy XX i XXI w. w Pawilonie Czterech Kopuł – oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To pierwsza zakupiona przez placówkę praca tej artystki. „Lebensborn e.V.” to instalacja składająca się z dwóch elementów rzeźbiarskich, w tym przetworzonych materiałów dokumentalnych i filmowych. Praca nawiązuje do tzw. ośrodków Lebensborn – sierocińców, które funkcjonowały w hitlerowskich Niemczech (oraz na terenie innych krajów, takich jak okupowana Polska) od 1936 r. i miały służyć „odrodzeniu aryjskiej rasy” poprzez izolację i wychowanie w duchu narodowego socjalizmu dzieci o jasnych włosach i oczach. Praca Nieznalskiej jest rezultatem wieloletnich badań artystki nad działalnością nazistowskiego stowarzyszenia Lebensborn. Instalacja uzupełni część wystawy stałej, poświęconą „Pamięci wojny”.

Muzeum Lotnictwa zapowiada prace konserwatorskie

fot. Wikipedia

Kompleksową renowację trzech statków powietrznych samolotu myśliwskiego MIG 19 PM oraz śmigłowców SM-1 i BŻ-1 GIL zapowiedziało Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Prace mają zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych dwóch lat i mają obejmować renowację powłok zewnętrznych oraz szeroko zakrojoną renowację kabin. Łączny koszt prac szacowany jest na około 86 tys. złotych, z których część zostanie dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych. Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą ponad 200 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. W muzeum jest też zbiór książek o lotnictwie, ponad 20 tys. zdjęć oraz kolekcja orderów i odznaczeń licząca ponad 2 tys. eksponatów.

Wirtualna podróż po malborskim zamku

Muzeum Zamkowe w Malborku nieczynne jest do odwołania. Jednak Ci, którzy mają ochotę wyruszyć w podróż do średniowiecznych murów krzyżackiej fortecy mogą skorzystać z wirtualnych spacerów poprzez stronę internetową https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/ lub aplikację mobilną. Aplikacja „Zamek Malbork. Zespół kościoła NMP” to opcja, gdzie przy użyciu e-przewodnika, można poznać historię odwiedzanych miejsc i przestrzeni Zespołu Kościoła NMP, a dzięki interaktywnej mapie sprawdzić swoje położenie wśród zamkowych murów. Podczas zwiedzania na ekranie urządzenia mobilnego pojawiają się powiadomienia o dostępnych dodatkowych funkcjach, wyświetlanych w kontekście miejsca. Edukacyjne quizy wciągają zwiedzającego w historię zamku i poszerzają jego wiedzę historyczną. Aplikacja jest możliwa do bezpłatnego ściągnięcia poprzez QR kod przy kasach zamku lub do pobrania z Google Play lub iTunes.

W Zakopanem powstanie nowe muzeum

fot. Wikipedia

W Zakopanem, w willi Palace – dawnej hitlerowskiej katowni – powstanie nowe muzeum poświęcone m.in. okupacyjnej historii Podhala. Nowe zakopiańskie muzeum będzie dokumentować nie tylko wojenne męczeństwo, ale również pokazywać historię regionu, gór oraz wybitnych ludzi z nimi związanych. Zabytkowy obiekt Palace to jedno z miejsc szczególnie doświadczonych przez historię. To właśnie tutaj setki mieszkańców Podhala dawały przykład przywiązania do najważniejszych dla Polaków wartości, poświęcając za nie swoje zdrowie i życie. Utworzenie w budynku Palace muzeum, to odpowiedni sposób, by należycie upamiętnić ich ofiarę – powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. W 2017 r. budynek nabyło za kwotę 11, 5 mln zł miasto Zakopane przy wsparciu budżetu państwa. Z rezerwy budżetu państwa przeznaczono na ten cel niemal 9 mln zł.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora