Krótki przegląd mijającego tygodnia (13.04)

Czas na wiosenne porządki w ogrodzie!

https://www.youtube.com/watch?v=1u8kSeHcBxo

Nie zawsze trzeba wyruszać na poszukiwawcze ekspedycje, żeby odnaleźć skarb. Czasem wystarczy… wyjść do ogrodu! Tracy Ward i jej ojciec Brian Russell z Guernsey (terytorium tradycyjnie zależne Wlk. Bryt. o statusie tzw. dependencji korony brytyjskiej) podczas prac we własnym ogrodzie, pod powierzchnią ziemi odnaleźli wrak samochodu Daimler model DB19 Consort (prawdopodobnie). Brytyjskie Daimlery produkowane były w latach 1940 – 1950 na niemieckiej licencji kultowego przedsiębiorstwa niemieckiego Daimler-Motoren-Gesellschaft, które działało na rynku motoryzacyjnym od 1890 r. Wśród odnalezionych w ogrodzie elementów pojazdu znalazły się m.in. podwozie, tablica rejestracyjna, silnik, skrzynia biegów, fragmenty karoserii, przedni zderzak, ramy okienne, potłuczone szyby i części tapicerki. Heather Fattorini z klubu motoryzacyjnego Old Car Club w Guernsey nie ma wątpliwości co do marki samochodu, jednak podkreśla, że odnalezienie numeru rejestracyjnego pomogłoby w ustaleniu dokładnej daty powstania samochodu. Z kolei aktualna właścicielka uprzedza, że jeżeli nikt nie zainteresuje się autem – jego części ponownie zostaną przysypane ogrodową ziemią lub trafią na złom. Może ktoś chciałby zabytkowego Daimlera do swojej kolekcji?

Wielka wystawa Canaletto w Rzymie

Prace jednego z najbardziej znanych europejskich artystów XVIII w. Giovanniego Antonio Canala, zwanego Canaletto, od środy, 11 kwietnia br., można oglądać w Rzymie. Wystawa „Canaletto 1697 – 1768” w Muzeum Rzymu w Palazzo Braschi, w pobliżu Piazza Navona, zorganizowana z okazji 250. rocznicy śmierci artysty, jest największą, jaka zagościła dotąd we Włoszech. Prezentuje rysunki, dokumenty i obrazy, w tym niektóre słynne arcydzieła takie jak “Il Canal Grande da nord, verso il ponte di Rialto”, czy “Il Canal Grande con Santa Maria della Carità” osiemnastowiecznego artysty. Wszystkie zostały zgromadzone w rzymskim Palazzo Braschi dzięki współpracy wielu instytucji, m.in. Muzeum Puszkina w Moskwie, Jacquemart-André w Paryżu, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, National Gallery w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Kilku dzieł nie wystawiano nigdy wcześniej we Włoszech. Wystawa potrwa do 19 sierpnia br.

Ile dziś wart jest czyn zbrojny Polonii amerykańskiej?

W czwartek 12 kwietnia br. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę kolekcjonerską “100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej”. Na srebrnym krążku o nominale 10 zł znalazły się przedstawienia postaci z warszawskiego pomnika Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, autorstwa Andrzeja Pityńskiego. W centralnej części rewersu umieszczono kawalerzystę Błękitnej Armii na koniu podczas ataku. W dolnym lewym polu znalazł się orzeł ochotników z Ameryki, dzierżący w szponach szarfę z napisem ARMIA POLSKA. Z kolei na awersie znajduje się żołnierz Błękitnej Armii, trzymający sztandar z polskim orłem oraz stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła RP, nominał i napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Moneta powstała na okoliczność obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto spojrzeć na tę akcję nie tylko poprzez pryzmat tego, co działo się wówczas na terenie Polski i co doprowadziło do odzyskania niepodległości, ale również z perspektywy tego, jakie było zaangażowanie Polaków, którzy mieszkali poza granicami kraju. Niewiele osób wie, że wysiłek Polonii zamieszkującej Stany Zjednoczone i Kanadę doprowadził do tego, iż ponad 20 tys. polskich ochotników zasiliło szeregi Armii Hallera, tzw. Błękitnej Armii – powiedziała Barbara Jaroszek, dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego NBP. Moneta została wyemitowana w nakładzie do 15 tys. sztuk i już dziś na rynku kolekcjonerskim warta jest 120 zł.

Pływające muzeum, czyli Jacht Stalina w nowej roli

Słynny statek TS Maxim Gorky z 1934 r., znany jako „Jacht Stalina”, stanie się wkrótce wyjątkowym muzeum kanału im. Moskwy “zacumowanym” w największym parku rosyjskiej stolicy – im. Gorkiego. Kanał imienia Moskwy (do 1947 r. im. Stalina), łączący rzeki Moskwa i Wołga, został zbudowany w 1937 r. przez więźniów gułagu, których tysiące podczas budowy straciło życie. Parostatek należący dotąd do miliardera Romana Trocenko i jego firmy żeglugowej MRU został sprzedany państwowej instytucji „Kanał imienia Moskwy” za 20 mln rubli (1,2 mln zł). Kolejne 3 mln zł placówka będzie musiała włożyć w jego remont i prace adaptacyjne. W planach jest demontaż górnej części statku, rekonstrukcja historycznego umeblowania oraz wyposażenie w nowoczesne urządzenia multimedialne dla zwiedzających. Planowane otwarcie datuje się na 2019 r.

Kapsuła czasu na urodziny Leonarda

Już jutro, 14 marca br. przypada 566. rocznica urodzin mistrza Leonarda da Vinci. Z tej okazji EC1 w Łodzi przygotowało urodzinowe przyjęcie! Będzie kinetic drawing, będą ogromne puzzle z portretem artysty i będzie… współczesne wcielenie Leonarda zdmuchującego świeczki na torcie! Te i inne atrakcje (w tym bilety w niższych cenach i darmowa wata cukrowa!) staną się uzupełnieniem trwającej właśnie wystawy “Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”. Łódzka ekspozycja powstała w koprodukcji francusko-włosko-niemieckiej trzech ośrodków: Centrum Nauki i Przemysłu w Paryżu, Narodowego Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda Da Vinci w Mediolanie oraz Deutches Museum w Monachium. Znajdziemy na niej 70 eksponatów, 46 instalacji multimedialnych i 40 historycznych modeli, które pozwolą odpowiedzieć na nurtujące współczesnych pytania, m.in. jak pracował da Vinci, jak wyglądały pierwsze maszyny latające, czy co to jest biopleograf. Wystawa będzie dostępna w łódzkiej przestrzeni EC1 tylko do 3 czerwca br.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora